Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

Ersöz: İnancımız gereği ilim beşikten mezara kadardır

Damıtılmış Damlalar, Âyetlerin Işığında Peygamber Kıssaları Ve Helâk Olan Kavimler ve Muhammedül Emin Âlemlere Rahmet Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi Ve Sellem Efendimizin Hayatı isimli eserleri bulunan Konya Otogarlar Müdürü ve TYB Konya Şubesi Üyesi Üs

Ersöz: İnancımız gereği ilim beşikten mezara kadardır
04 Şubat 2019, Pazertesi günü, saat 09:52 'de eklendi.

Kazım ÖZÇELİK: Bize biraz kendinizden söz eder misiniz?
Ömer Lütfi ERSÖZ: Tabi ki memnuniyetle… Ben, Ömer Lütfi Ersöz… 1962 yılında Akören'de dünyaya gelmişim. İlk ve Orta tahsilini Akören'de tamamladıktan sonra Konya İmam Hatip Lisesinden 1980, Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1984 yılında mezun oldum. Öğrencilik dönemi ve sonrasında, Milli Türk Talebe Birliği, Akıncılar Derneği, Milli Gençlik Vakfı gibi birçok sivil toplum örgütlerinde, Üye, Temsilci, Şube Başkanlığı gibi görevlerde bulunarak sosyal kültürel alanlarda hizmet etme imkânım oldu. Öğretmen ve Yönetici olarak birçok okulda görevlerde bulunup evlâtlarımızı yetiştirmeye gayret ettik. Vatani görevimi Yedek Subay olarak yerine getirdim.  2001-2003 Yıllarında Memur Sen Konfederasyonuna bağlı Mahalli İdareler Belediye ve Özel İdare Çalışanları Sendikasının Konya Şube Başkanı olarak görev yaptım. Ayrıca, Bem-Bir- Sen Genel Merkez Dış İlişkiler Sekreterlik görevinde bulundum. Öğrenci olduğumuz dönemdeki okul panolarına asmak için yazdıklarımızı temel alırsak yazarlığımın 40. yılındayım. Ancak düzenli olarak gazete ve dergilerde yazmaya başladığımı esas alırsak bu yıl yazarlığımın 30. yılındayım. Öncelikle düzenli olarak Konya Postası Gazetesinde; köşe yazarlığına başladım. Daha sonraki yıllarda birçok dergi ve gazetelerde ve internet sitelerinde yazılarım yayımlandı. 2007 yılından itibaren de, ANMEG Vakfı bünyesinde bulunan Yeni Konya Gazetesinde http://www.yenikonya.com.tr ve www.konhaber.com internet sitesinde yazılarım yayımlandı ve halen de devam etmektedir.
Kazım ÖZÇELİK Bu yolculukta ne zaman ben artık yazarım diyebildiniz? Ya da kendinizi ‘yazar' olarak tanımlıyor musunuz?
Ömer Lütfi ERSÖZ: İnancımız gereği ilim beşikten mezara kadardır. Her gün yeni şeyler öğrenmekte, öğrendiklerimizi de aktarmaya çalışmaktayız. Malumunuz okumadan, bilgi sahibi olmadan yazılamıyor. İnsanların en hayırlısı insanlara en çok faydası olandır düsturundan hareketle Yazarlığımın başında bir kişi yede faydalı olabilirsen ne mutlu demiştim. Hamdolsun ki, hiç beklemediğimiz şekilde birçok kardeşimizle buluştuk. Gerek yazılarımız, gerekse Kitaplarımız, Konferans, Söyleşi ve İmza günlerimiz derken on binlere ulaşıp teşekkür, takdir ve övgü dolu sözlerle güzelliklerimize güzellikler katıldı. Bütün güzellikler Rabbimizden dir. Bu güzelliklere bizleri vesile eden Rabbimize hamdolsun.  
Kazım ÖZÇELİK: Yazmak yetenek işi midir? Öğrenilebilir mi?
Ömer Lütfi ERSÖZ: Öğrenmeyi önemseyen herkes mutlaka bir şeyler yazabilirlerdir diye düşünüyorum. Tabi ki içeriği herkesin bilgi, birikimine göre şekillenir. Ancak Şiir v.b. yazılacaksa bazı özel yetenekler gerekli diye düşünüyorum.Kazım ÖZÇELİK: Kitaplarınızın odak noktası nedir?
Ömer Lütfi ERSÖZ: Kitaplarımın odak noktasını, inandığım İslâm'ın emir ve yasaklarının en iyi şekilde öğretilip uygulanması sonucu, güzel ahlâk'a kavuşacağımız gerçeğini kavratmak oluşturmaktadır. Bu anlamda Dinimiz İslâm, sosyal, kültürel, tarihi olayları derinlemesine analiz ederek yararlanmamızı amaçlamış bulunmaktayım.
Kazım ÖZÇELİK: Kitaplarımın tarzı şu, diyebileceğiniz bir alan var mı? Yoksa hepsi de kendi tarzlarını mı ortaya çıkardı?
Ömer Lütfi ERSÖZ: Kitaplarımın odak noktasını inandığım değerlerimin anlaşılıp uygulanmasını, geçmişte uygulamayanların nasıl helâk olup gittiklerini, Rol model Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)'in Kur'an-ı Kerim'in uygulaması, pratiği olan örnek hayatını, Sünnetini, iyi öğretip yaşanmasının sağlanmasını önemseyip vurgulamaktayım. Bu anlamda Kur'an ve Sünnet'ten beslenerek; Özden gelen sözlerimi aktarıp, gerçeklerle yüzleşmemize yardımcı olması düşüncesiyle, gönül köprüsü oluşturarak, şuura yolculuk yapmamızı ve sonucunda fiili ve kavli dualarımızla birlikte hakikatlere ulaşalım istiyorum. Bir tek amacım vardır. O da Allah (c.c.)'ın rızasını kazanmaktır. Rabbimiz, her birimize rızasını kazanmayı lütfeylesin.  
Kazım ÖZÇELİK: Yazarken zorluk çektiğiniz ya da tıkandığınız oluyor mu? Bir yazar o anları sizce nasıl aşmalı?
Ömer Lütfi ERSÖZ: Yazmak istediklerimi kendim belirlediğim için ilgi duyup beğendiğim konuları tercih etmekteyim. Beğenip tercih ettiğim konularda hiçbir sıkıntı yaşamadan büyük bir aşkla, çok büyük keyif alarak yazılarımı yazıyorum. Hamdolsun bir tıkanıklıkta yaşamıyorum. İnsanlara faydalı olmak gibi güzel bir derdiniz varsa zorluk yaşasanız bile onu aşarsınız. Azmin ve çalışmanın olduğu yerde başarısızlığa, tıkanmaya ve karamsarlığa kesinlikle yer yoktur.  
Kazım ÖZÇELİK: Neden bu kadar az kitap okuyor Türkiye'de insanlar?
Ömer Lütfi ERSÖZ: Aslında Müslüman olan milletimizin çok büyük çoğunluğu Kur'an-ı Ker'im okumaktadır. Bu okumalarımızı anlayıp, uygulama aşamaları içinde yoğunlaştırmalıyız. Son yıllarda kitap okuma oranlarımızın çok arttığını da söylemek isterim. Kitap okuma oranları itibariye ülkemiz dünyada onuncu sıradadır. Konya'mız Kütüphanelerinin kullanımı itibariyle ülkemizde birinci sırada bulunmaktadır. İnanıyorum ki, İlk emri ‘Oku' olan bir dine mensup milletimiz yakın gelecekte dünyada birinci olacaktır ve olmalıdır.  

Kazım ÖZÇELİK: Genç yazarlara verebileceğiniz bir tavsiye var mı?
Ömer Lütfi ERSÖZ: Asımın nesli kardeşlerimizin oluşması için bizler çok çalışmalıyız. Tabi ki genç kardeşlerimiz de hem okul dönemlerini, hem de okul dışı zamanlarını çok iyi değerlendirmelidirler. Aile içinde anne-babalar çok güzel örnek olmalıdırlar. İmkânlar çok iyileşti, her ay birkaç kitap alıp okumalı, ayrıca kütüphanelerden faydalanmalıdırlar. Bu güzelliklere sahip olan genç kardeşlerimiz geleceğimizin en kaliteli yazarları, yöneticileri ve her alanda örnek şahsiyetleri olacaklardır. Kendilerine bir hedef koymalarını, adım adım hedeflerine ulaşmak için de çok çalışmaları gerektiğini belirtmek isterim.  
Kazım ÖZÇELİK: Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şeyler var mıdır?
Ömer Lütfi ERSÖZ: İnsanın yaratılış gayesi kulluktur. Her an, imtihanda olduğumuzun Şuuru'unda olarak hayatımızı ahlâklı, dürüst olarak, İslâm'a uygun yaşamalıyız. Ölüm, korku, açlık, mal azlığı, fakirlik, hastalık; bunların hepsi birer imtihandır. Bunlar dünya hayatının ayrılmaz parçalarıdır, hiç kimse bunlardan birisine yakalanmaktan kurtulamaz. Eninde sonunda, erken veya geç herkes ölecektir. İnanan akıllı kişi, başına gelen olumsuzluklara sabrederek, sahip olduğu imkânlara, nimetlere de şükrederek bu dünya hayatını en güzel şekilde değerlendirmelidir. Allah (c. c.), hangi görevi lütfederse etsin, bulunduğumuz görevlerin hakkını vermek için çok çalışmalıyız. Hak merkezli, özü sözü bir, dürüst, çalışkan ilkeli olarak görev yapan hakiki Mü'minlerden olmamız duası ile şahsınıza kalb-i şükranlarımı sunarım. Rabbimiz, sizden, okuyucularımızdan ebeden razı olsun.

Yorumlar
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ