Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

’Gazetecilik zor bir meslek’

BİK Konya Şube Müdürü Özden Konur ile Basın İlan Kurumu'nun dünü, bugünü ve yarınını konuştuk. Keyifli geçen o röportajımız...

’Gazetecilik zor bir meslek’
15 Şubat 2019, Cuma günü, saat 17:20 'de eklendi.

1961 Yılından beri ulusal ve yerel gazetelere ilan dağıtan Basın İlan Kurumu (BİK), Genel Müdür Yakup Karaca ile büyük bir değişim yaşadı. Bu değişimi Genel Müdürlükten şubelere, tatil köyünden gazetelere kadar verilen öneme dek görmek mümkün… BİK Konya Şube Müdürü Özden Konur ile Basın İlan Kurumu'nun dünü, bugünü ve yarınını konuştuk. Keyifli geçen o röportajımız...

 

Kazım ÖZÇELİK: Sizi biraz tanıyabilir miyiz; kimdir Özden Konur?

Özden KONUR: Konya 1967 doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Konya'da tamamladım. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden 1991 yılında mezun oldum. 2010 yılında Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünü bitirerek yüksek lisans öğrenimimi yaptım. Evli ve iki çocuk babasıyım.

Kazım ÖZÇELİK: Konya özelinde yerel basını nerede görüyorsunuz?

Özden KONUR: Türkiye'nin bir çok İlinde kısa süreli de olsa görev yapan birisi olarak Konya basınının çok iyi bir yerde olduğunu söyleyebilirim. Gazete sahiplerinden tutunda çalışan gazetecilere ve teknolojik alt yapısına varıncaya kadar devamlı kendini yenileyen, gazetecilik mesleğini ön planda tutan bir yapıya sahip. Yazılı ve görsel basın sıralamasında Konya Türkiye geneli sıralamasında en üst sıralarda yer alıyor. Böyle bir yerde görev yapmakta insana ayrı bir gurur veriyor.

 

Kazım ÖZÇELİK: Teknolojik gelişmeler ve özellikle medyada dijitalleşme süreci yazılı basın sektörünü ciddi anlamda olumsuz etkiledi, bu etkinin azaltılmasına yönelik ne gibi çalışmalar yapılıyor?

Özden KONUR: Hayatın içinde olan gelişim ve değişim her zaman günlük yaşantımızı ve iş hayatımızı da etkilemektedir. Teknolojik gelişmelerde günümüzde çok hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bu nedenle gazetelerimizin dijitalleşme ile birlikte değişime yönelmesi kaçınılmaz bir durum olarak görünüyor. Gazetelerimizin internet sitelerinde yaptığı çalışmaları desteklemek için ek gösterge uygulaması yapılmaktadır. Böylece gazetelerde yayınlanan ilanlar ayrıca internet sitelerinde de yayınlanarak kapsama alanı genişletilmektedir.

 

Kazım ÖZÇELİK: Basın İlan Kurumu olarak özellikle yerel basın çalışanlarına yönelik ne tür destek ve yardımlarda bulunuyorsunuz?

Özden KONUR: Kurum tarafından basın mensuplarına yönelik yapılan yardımları, muhtaçlık ve ölüm yardımı olarak sayabiliriz.

Basında belli bir süre fikren veya bedenen çalıştıktan sonra, artık çalışamaz hale gelen ve yardıma ihtiyacı bulunanlara yılda en fazla bir defa yapılan "Muhtaçlık Yardımı",

Basında fikren veya bedenen çalışmakta iken yangın, deprem, sel ve bunun gibi afetler nedeniyle muhtaç duruma düşenlere bir defaya mahsus yapılan "Muhtaçlık Yardımı",

Basında belli bir süre fikren veya bedenen çalıştıktan sonra ölenlerin yardıma muhtaç ailelerine bir defaya mahsus yapılan "Ölüm Yardımı" vardır.

Kazım ÖZÇELİK: Yeni nesil gazetecilik eğitimleri ile ne amaçlanmaktadır ve BİK-İŞKUR işbirliği ile yürütülen bu projede istenen hedeflere ulaşılabildi mi?

Özden KONUR:Bu programın amacı hem gençlere iş imkânı sağlamak hem de böylece yazılı basının ihtiyaç duyduğu, nitelikli eleman istihdamına katkı sunmaktır. Basın İlan Kurumu olarak bütün imkânları seferber ederek başta İŞKUR olmak üzere, Kalkınma Ajansları, KOSGEB vb. ilgili kurumların desteğiyle sektörümüzün yapısal sorunlarının aşılmasına katkı sunmaya çalışıyoruz. Bu programlarda özellikle gazetecilik mesleğini yapan deneyimli insanların tecrübelerini sektöre yeni başlayacak olan gazeteci adaylarla paylaşması büyük önem arz etmektedir.

Bu tür girişim ve projelere aracı olmak hedeflerimiz arasında bulunmaktadır. Gazete sahiplerinin bu tür programlarda önemli bir yeri vardır. Yeni nesil gazetecilik programlarının sonucunda genç gazeteci adaylarının, istihdam edilmesi amaçlanmaktadır.

 

Kazım ÖZÇELİK: Basında kalitenin artması, profesyonel gazeteci ihtiyacının giderilmesi ve daha kaliteli yayıncılık adına yaptığınız başka çalışmalar var mı?

Özden KONUR: Daha önce de belirtmeye çalıştım basında kalitenin artırılması için özellikle sektör temsilcileriyle birlikte hareket edilmesi gerekmektedir. İŞKUR, Kalkınma Ajansları ve KOSGEB gibi kuruluşlarında destekleriyle birlikte gazeteci ihtiyacı ve kaliteli yayıncılıkta kendiliğinden hayata geçecektir.

 

Kazım ÖZÇELİK: Gözlemlediğiniz kadarıyla Türkiye'de ve özellikle de Konya'da basın sektörünün yaşadığı sorunlar nelerdir?

Özden KONUR: Toplumu bilgilendiren ve bu görevi yaparken yağmur, çamur demeden sıcakta ve soğukta koşuşturan basın çalışanlarının her meslekte olduğu gibi zamana zaman yaşadığı sorunları olabiliyor.

Günümüzde, kağıt maliyetlerindeki artışı bir sorun olarak söyleyebiliriz. Ama zaman içerisinde asıl amaç sektör için insanların meslek aşkı ile en iyiyi ve en doğru haber akışını içerisinde bulunduğu topluma aktarmak olmalıdır.

Kazım ÖZÇELİK: Basın İlan Kurumu Konya Şubesi olarak ne tür sorunlarla karşılaşıyorsunuz?

Özden KONUR: Biz şube olarak hem ilan veren hem de ilanı yayınlayan gazetelerle iyi bir diyalog içerisindeyiz. İletişimi ve bilgi alışverişini iyi yapabildiğimizi düşünüyorum. Buda sorunun en kısa sürede sonlandırlmasını sağladığı için bizi ve sektörü mutlu hale getiriyor

 

Kazım ÖZÇELİK: Türkiye gündemi ile ilgili olarak da, özellikle yaklaşan yerel seçim süreci ile ilgili tespitleriniz ve düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Özden KONUR: Türkiye coğrafi konumu gereği her zaman güçlü ve tetikte olması gereken bir durumdadır. Halkımızda bu durumun analizini yaparak bir seçim yapacaktır.

 

Kazım ÖZÇELİK:Son olarak yeni nesil gazetecilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Özden KONUR: Bu mesleğe adım atacak olan gazeteci adaylarımızın basın meslek ilkeleri doğrultusunda vatanın ve milletin dirliği ve birliği noktasında çalışması çok önemlidir.

Gazetecilik zor bir meslek olmasının yanında sorumluluk isteyen de bir meslektir. Bu nedenle ilk günkü heyacanını hiç kaybetmeden yaptığı işin en iyisini yapmak için çaba göstermelidir diye düşünüyorum

Yorumlar
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ