Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

’Konyagücü ruhunu yüreğimde taşıyorum’

Ankara Türk Telekom Basketbol kulübünde 2007 ve 2009 takımlarının baş antrenörü Basketbol Gençler Liginde yardımcı antrenör ve Milli Takımlarda da görev alan antrenör Cemilcan Madenci, birbirinden önemli açıklamalarda bulundu.

’Konyagücü ruhunu yüreğimde taşıyorum’
12 Şubat 2019, Salı günü, saat 13:09 'de eklendi.

Kazım ÖZÇELİK:Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Cemilcan MADENCİ:1985 Konya doğumluyum.Eğitim öğretim yıllarımın tamamı neredeyse Konya'da geçti.Selçuk Üniversitesi İktisadi Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunuyum.

Kazım ÖZÇELİK:Basketbolla nasıl tanıştınız ve antrenörlüğe başlamanız nasıl oldu?

Cemilcan MADENCİ:Çocukluk dönemlerinde ülkemizdeki çoğu erkek çoçuğu gibi futbola meraklıydım.Ama sonra gerek boyumun erken uzaması,gerek ailemdeki basketbol genleri ve bu spora oldukca yatkın olmam nedeniyle basketbola doğru yönlendim.Eski bir basketbolcu olan dayım vasıtasıyla 10 yaşında Kombassan Konyaspor altyapısında basketbola başladım.Yaklaşık 7 yıl bu kulubün bünyesinde basketbol eğitimi aldım.Bu süre içerisinde bir çok Türkiye Şampiyonalarında görev aldım,bireysel ödüller kazandım, A takıma çıkma onuruna eriştim.Genç takım yaşım geldiğinde Kombassan Konyaspor basketbol şubesini kapattı ve herşeyimi borçlu olduğum Konyagücü bünyesine dahil oldum. Burada da genç takım Türkiye şampiyonaları yaşama onuruna eriştim. Konyagücü bünyesinde ayrıca şu anki adıyla TBL,TB2L,EBBL de mücadele ettim.TBL de forma giydiğim dönemde yaşadığım ağır bir diz sakatlığı sonrası yaklaşık 1 yıl sahalardan uzak kaldım.1 yıl sonra geri döndüğümde sakatlığın verdiği izleri atlatamadığım için eski keyfi alamadım ve birkaç yıl daha oynadıktan sonra oyunculuk kariyerime son verdim ve Konyagücü bünyesinde antrenörlüğe başladım.

 

Kazım ÖZÇELİK: Konyagücü sizin için ayrı bir yere ve öneme sahip... 2015 yılında da kulüp kapandı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cemilcan MADENCİ: Şunu acık yüreklilikle söylemeliyim ki herşeyi yazsam bir röportaja sığacağını düşünmüyorum. Konyagücü büyük bir kulüptü desem inanın büyük lafı çok yavan kalır. Konyagücü çok daha fazlasıydı...İmkansızlıklar içinde nice şampiyonluklar yaşadık,muhteşem oyuncular ve insanlar yetiştirdik. Dile kolay tam 17 Konya Şampiyonluğu kazandık.Bişeyler yavan kalır dememin sebebi KONYAGÜCÜ bu şampiyonluklardan,yetişen oyunculardan çok daha fazlasıydı...Bir kültürdü, bir okuldu, bir yuvaydı...Aynı zaman annem Ayşe Madenci'ye ayrı bir paragraf açmak istiyorum.Konya basketbolu ve sporu kendisine çok çok şey borçludur. Konyagücünün içinde olan herkes çok iyi bilir ki Ayşe Madenci benim annem, sporcularında 2.annesidir. Bugün Türkiye'nin en büyük kulüplerinden birindeysem bunu tamamen Konyagücü Spor Kulübüne ve Çok büyük başkan Ayşe MADENCİ'YE borçluyum. Bugün Ankara'da olsam da içimde o Konyagücü ruhunu ve formasını taşıyorum. Kulübün kapanması her zaman bende büyük bir yara oldu ve öyle de kalacak. Değil Konyagücünün kapanması Konya basketbolunun belki de en an 4-5 tane Konyagücüne ve Ayşe Madenci'ye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

 

Kazım ÖZÇELİK: Konya'da basketbol ne seviyede? Diğer illere baktığınızda başarılı mı?

Cemilcan MADENCİ:Yaklaşık olarak 3 yıldır Konya basketbolundan çok uzak durumdayım ve mevcut durum hakkında çok yorum yapmayı doğru bulmuyorum.Biraz önce de bahsettiğim gibi Konyagücü gibi bir kulübün olmaması büyük eksikliklerden biri diye düşünüyorum. Bu konu da cok fazla yorum yapmak istemiyorum uzak olduğum için açıkçası.

 

Kazım ÖZÇELİK: Ankara Türk Telekomspor Basketbol'a geçmek istiyorum... Türkiye'nin önde gelen kulüplerinden birisi. Türk Telekom Basketbol ile antlaşmanızdaki en büyük etken neydi?

Cemilcan MADENCİ: Dediğiniz gibi Türkiye'nin en büyük markalarından birisi Ankara Türk Telekom Basketbol. A takımımız su anda Süper Ligde söz sahibi ve bu sene Eurocup'ta mücadele etti. Antrenörlük kariyerim başladığından beri hep ideallerim oldu ve bu ideallere burada kavuşabileceğime inandım ve burada çok mutluyum.

 

Kazım ÖZCELİK: Liglerin oyuncu gelişimi açısından önemli bir yeri var. Bu bağlamda Ankara Türk Telekom Basketbol'un yerini nasıl görüyorsunuz?

Cemilcan MADENCİ: 2 senedir yeni bir yapılanma içindeyiz ve bu yapılanma içinde olduğum içinde kendimi şanslı hissediyorum.Türk Telekom Basketbol'un gelecek dönemlerde yeni yetiştirdiği oyuncularla Türk basketboluna büyük katkılar sağlamaya devam edeceğini düşünüyorum.Görev aldığım basketbol gençler ligi takımımız şu anda final grubunda mücadele ediyor ve hedeflediğimiz noktalara ilerlerken aynı zamanda oyuncu gelişimine de çok önem vermeye çalışıyoruz. Basketbola ciddi bir şekilde önem veren,vizyonu geniş yöneticilerimizin de bize her imkanı sağlaması işlerimizi gayet kolaylaştırıyor.

Kazım ÖZCELİK: Şu an TBF liglerinde sezon devam ediyor. Ankara Türk Telekom Basketbol olarak geride bıraktığınız süreçte gösterdiğiniz performansla ilgili neler söylemek istersiniz?

Cemilcan MADENCİ: Gecen sene Ankara Türk Telekom Basketbol ile anlaştığımda takımımız TBL de yani eski ismiyle Basketbol 2.ligindeydi. Muhteşem bir sezon geçirip lig şampiyonu olup Süper Lige yükseldik. Tabi geldiğim ilk sezonda A takımımızın lige çıkmasına tanık olmak bende de büyük mutluluk yarattı. Biraz önce de bahsettiğim gibi bu sezonda A takımımız Süper Ligde söz sahibi bir durumda ve bu biz altyapı antrenörlerinin gelişimi ve altyapı oyuncularımızın vizyonları için harika bir durum.

 

Kazım ÖZÇELİK: Basketbol okulları sizce altyapılar için ne kadar önemli? Çalışmaların ne kadar verimli olduğunu düşünüyorsunuz?

Cemilcan MADENCİ: Doğru kişilerin elinde olan,maddi kazancın yanında çocukların hem iyi bir insan,hem de iyi bir basketbol eğitimi almasını sağlayan okulların varlığını sürdürmesini temenni ediyorum.

 

Kazım ÖZÇELİK:Genelde oyuncuların kendilerini geliştirmedikleri söylenir. Fakat siz bir antrenör olarak Türkiye'deki antrenörlerin de kendilerine yeterli yatırımı yaptığını düşünüyor musunuz?

Cemilcan MADENCİ:Basketbol antrenörlüğünde gelişimin tamamlandığını hiç bir zaman düşünmüyorum.Bu sürekli devam eden bir süreç…Örnek vermem gerekirse bundan 10 yıl önce basketbol antrenmanları çok farklı yapılıyordu çünkü oynanan basketbol çok daha farklıydı,şimdi çok daha farklı ve eminim ki bundan 10 yıl sonra daha da farklı olacak…Gercekten sadece mevkii korumaya yönelik,maç kazanma odaklı,etik değerlerden ve kendini geliştirmekten uzak antrenörler de var;etik değerlere sahip çıkan,oyuncu yetiştirme odaklı,kendisini sürekli yenileyen antrenörlerde var…

Kazım ÖZÇELİK: Milli Takımlara da biraz değinmek istiyorum. Zaman zaman Milli Takımlarda da görev alıyorsun. Türkiye'nin en başarılı oyuncularıyla çalışan bir antrenör olarak geleceğimizi, genç oyuncuları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cemilcan MADENCİ:Geçen sene 2004 jenerasyonu milli takım kamplarına katıldım.Özellikle o jenerasyonun altın bir jenerasyon olabileceğini düşünüyorum ve şuanda da benim de antrenörlükteki rol modellerımden biri olan Fikret Doğan hocamızla çalışıyorlar. Fikret abi gibi bir duayenle çalışmak onlar için büyük bir şans diye düşünüyorum…Bu sene de 2005-2006 milli takım taramalarında görev aldım,yetenekli ve fizikli gençler olduğunu gözlemledim…

 

Kazım ÖZÇELİK:Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Cemilcan MADENCİ:Bir şey daha eklemek istiyorum…Altyapı oyuncusu için onu yetiştiren antrenör çok önemlidir. Ben bu konuda çok çok şanslıyım çünkü Kombassan Konyasporda, Konyagücünde bir çok değerli antrenörlerle çalışma fırsatım oldu. Ama biri çok çok özeldir: Murat Kaya…Oyunculuk kariyerimde de,antrenörlük kariyerimde de ona çok şey borçluyum…Bana göre Konyanın gelmiş geçmiş en iyi antrenörlerinden biridir ve ona hep minnettar kalacağım…Bana duygularımı paylaşma fırsatı verdiğiniz için de sizlere çok teşekkür ederim

Yorumlar
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ