Konya’da aile hekimleri sağlıkta şiddeti protesto etti

Konya Aile Hekimliği Etkinlik Derneği Başkanı Dr. Mehmet Sadrettin Özerdem ve yönetim kurulu üyeleri, Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç'u ziyaret ederek sağlık çalışanlarına yapılan şiddet olayları ile ilgili fikir alışverişinde bulundu

Konya’da aile hekimleri sağlıkta şiddeti protesto etti
03 Nisan 2019, Çarşamba günü, saat 16:29 'de eklendi.
Son olarak İzmir Bornova'da yaşanan şiddet olayı nedeni ile büyük üzüntü içerisinde olduklarını belirten Dr. Özerdem, "Sadece tıp etiğine ve kanunlara uygun davranmak istediğimiz için şiddet olaylarına maruz kalıyoruz. Şiddete uğrama ve darp endişesi sağlık çalışanlarının hizmet kalitesini de düşürüyor. Hekim ile hastası arasında sürtüşmeye neden olan noktalara açıklık getirilmeli ve uygulamaların hekim inisiyatifi olmadığı, kanunun gereği olduğu halkımıza açıklanmalıdır. Sağlık uygulamasında doğru olan şeyin hastanın her istediğini yapmak değil, tıbbın gereğini yapmak olduğu bilinmelidir. ” dedi.

İzmir'de yaşanan acı olay nedeni ile Türkiye genelinde aile hekimlerinin şiddet olaylarını protesto etmek amacıyla bir günlük iş bırakma eylemi yaptıklarını da vurgulayan Özerdem, " Bizler Türkiye genelinde yapılan bu eyleme Konya'da görev yapan aile hekimleri olarak katılmama kararı aldık. Hastaları mağdur etmeden bir çözüm yolu bulunabileceğine halen inanıyoruz. Bu konuda da tüm sağlık yöneticilerimizden destek bekliyoruz” dedi.

Yapmış oldukları ziyaret nedeni ile Başkan Özerdem'e ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür eden İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Koç'da "Sivil toplum kuruluşlarını bizler muhalif ekipler olarak görmüyoruz. Sivil toplum kuruluşları bizlerin sahadaki paydaşlarıdır. STK'lar sahada bizlerin göremediği eksiklikleri gören ve düzeltilmesi için yetkili kişileri uyaran unsurlardır. Bu nedenle sizlere örnek davranışlarınız için teşekkür ediyorum” dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın son dönemde şiddet olayları ile ilgili olarak önemli mesafeler kat ettiğini de belirten Prof. Dr. Koç, "Yapılan bu çalışmaların ilk örneğini şehrimizde yaşadık. Geçtiğimiz günlerde Beyhekim Devlet Hastanesi'nde bir doktorumuza şiddet olayını gerçekleştiren şahıs hızlı bir şekilde tutuklandı. Caydırıcı kanunlar ve iletişim ile birlikte şiddet meselesinin de çözüleceğine inanıyorum” dedi.

Türkiye genelinde aile hekimleri tarafından gerçekleştirilen iş bırakma eylemine katılmadıkları için şehrimizde görev yapan aile hekimlerine teşekkür eden Prof. Dr. Koç, "Pozitif yaklaşımınızdan ve tavrınızdan dolayı Konya adına hepinize teşekkür ediyorum. Konya bir gönül şehri buraya yakışan tavır da budur. Diyalog ile bu sorunlar çözülür. Bu konuda sizlere her türlü desteğe vermeye hazırız.” şeklinde konuştu.

Konya Aile Hekimliği Etkinlik Derneği Başkanı Özerdem ve yönetim kurulu üyeleri ziyaretin ardından İl Sağlık Müdürlüğü bahçesinde düzenledikleri basın açıklaması ile İzmir'de yaşanan şiddet olayını kınadılar.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ