Tüp bebek tedavisinde en başarılı yaş dilimini açıkladı

Novafertil Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Fuat Ali, tüp bebek yönteminin en başarılı olduğu yaş diliminin 20-35 arası olduğunu belirtti.

Tüp bebek tedavisinde en başarılı yaş dilimini açıkladı
01 Aralık 2018, C.tesi günü, saat 12:30 'de eklendi.
Novafertil Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Fuat ALİ, tüp bebek tedavisi hakkında bilgi verdi.

"Tüp bebek tedavisi çeşitli sebeplerle ilk halimiz olan ve anne yumurtası ile baba sperminin birleşmesi ile oluşan embriyonun normal yollarla oluşamaması veya rahim içersine yerleşememesi durumunda, bu işlemin laboratuar ortamında gerçekleştirilmesi durumudur" diyen Ali, tüp bebek yönteminin en başarılı olduğu yaş diliminin 20-35 arası olduğunu belirtti.

Fuat Ali açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Şunun altını çizmemiz gerekiyor. Tedavide çiftin kendi yumurtası ve spermi kullanılmaktadır. Sperm sayısı ve hareketliliği ile ilgili sorun yaşayan erkekler, tüpleri tıkalı veya sorunlu olan, polikistikover, endometrioma (çukalata kisti) ya da azalmış yumurta rezervi olan kadınlar tüp bebek tedavisine başvurmaktadır. Kadınlarda için en iyi yaş aralığı 20-25, ikinci en iyi dönem 25-30-35'dir. 40'ın üzeri ve 20'nin altı iyi dönemler olarak kabul edilmiyor. Bu koşullar altında tüp bebek yönteminin en başarılı olduğu yaş dilimi 20-35 arasıdır" 

Tüp bebek tedavisi gören çift sayısının artış nedenlerini de anlatan Op.Dr. Fuat Ali "Aslında hepimizin bildiği, yediğimiz gıdalardaki tarım ilaçları, teknolojik aletlerden yayılan radyoaktif ışınlar, kadınların iş hayatına atılması ve kariyer hedeflerini gerçekleştirmesi uğruna bebek isteğinin ertelenmesi veya giderek artan ileri yaş evlilikleri artan hasta sayısına sebep olarak gösterebiliriz. Bulunabildiğimiz ve bilgimizi paylaşabildiğimiz tüm ortamlarda bayanlara 35 yaş sınırını geçmemelerini tavsiye ediyoruz" dedi. 

Türkiye'de yıllık 45 bin civarında tüp bebek tedavisi yapıldığını ve her geçen yıl bu sayının arttığını ifade eden Ali, bu oranlarla ülkemizin dünya sıralamasında 9. olduğunu kaydetti. Fuat Ail "Novafertil Tüp Bebek Merkezi olarak Konya'da bulunan merkezimize ortalama 2 bin 500 çift normal yollarla çocuk sahibi olamama şikayeti ile başvurmaktadır. Tüp bebek öncesi normal tedavi ve aşılama gibi yöntemlerle tedavi olan hastalarımızı çıkarttığımızda yaklaşık 1.700 çifte tüp bebek tedavisini başarı ile uygulamaktayız. 2018 temmuz ayında güncellenen fiyatlarla birlikte bazı özel şartları sağlayan evli çiftlerin tedavi ve ilaç masraflarını SGK karşılıyor. Başta evli olmak, 5 yıl sigortalı 900 gün prim ödemiş olmak, hiç çocuk sahibi olamamış olmak bu şartlardan birkaçıdır" diye konuştu. 

TEDAVİ OLAN HER ÇİFT ÇOCUK SAHİBİ OLABİLİYOR MU ?

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Fuat Ali açıklamasını şöyle tamamladı:

"Tüm dünyada olduğu gibi merkezimizde de gebelik oranı dediğimiz bir durum söz konusu. Tedavi olacak bayanın yaşı, yumurtalık rezervi, erkeğin sperm durumu gibi bazı faktörler bu oranı etkilemekle birlikte kliniğimizde de dünya standartlarında gebelik oranlarını yakalıyoruz ve hem tedavi hem de donanım, yani cihaz anlamında gerçekleşen tüm yenilikleri kliniğimizde hizmete alıyoruz" 


 
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ