Ahmet Sorgun TBMM Genel Kurulunda konuştu! “Hepinizi Konya’ya davet ediyorum“

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada herkesi 7-17 Aralık tarihleri arasında icra edilecek Hz. Mevlana'nın 745. Vuslat yıl dönümü uluslar arası anma etkinliklerine davet etti.

Ahmet Sorgun TBMM Genel Kurulunda konuştu! “Hepinizi Konya’ya davet ediyorum“
04 Aralık 2018, Salı günü, saat 17:12 'de eklendi.
AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Hz. Mevlana'nın 745. vuslat yıl dönümü dolayısıyla TBMM Genel Kurulunda bir konuşma yaptı. 
 
Anadolu topraklarının her zaman garip gürebaya, mazlumlara, mağdurlara, çaresizlere sığınak ve barınak olduğunu ifade eden Sorgun, tarihimizde; doğudan Moğol, batıdan ise Haçlı istilaları sebebiyle bu coğrafyaya birçok göçün yaşandığına dikkat çekti. Sorgun "Bugün de Çağdaş Moğol ve Haçlıların ülkeleri istila, işgal ve talanları dolayısıyla yine milyonlar bu topraklara göç etmiş ve halen de etmektedir. Bu ve benzeri sebeplerle Anadolu'nun insan mirası çok çeşitli ve zengindir. Nice gönül erleri, Hakk ve halk dostu değerlerle dolup taşmıştır. Işığı Anadolu'dan dünyayı aydınlatan Yunus Emreler, Nasrettin Hocalar, Akşemsettinler, Hacı Bektaş Veliler, Sadrettin Koneviler ve daha niceleri… Hiç şüphesiz bu yıldızlardan bir tanesi de; düşünceleri ve eserleri ile yedi asırdır dünyaya ışık sunan Hazreti Mevlana'dır. Mesnevisi, dünyada en çok okunan eserlerdendir. Sadece Konya Büyükşehir Belediyesince otuz dile tercüme edilmiştir ve yeni dillere de tercümeye devam edilmektedir. Konya'da bulunan mezarı ise, Türkiye'de en çok ziyaretçi alan mekândır" dedi. Zulüm, talan, işgal ve istilanın hüküm sürdüğü, ayrılık ve gayrılıkların kol gezdiği dünyamızda insanlığın Hz. Mevlana'nın barış, birlik ve esenlik iklimine muhtaç olduğunu ifade eden Sorgun konuşmasını şöyle sürdürdü: 
 
"Ne diyor Hazreti Mevlana: 'Gel de birbirimizin kadrini bilelim. Çünkü ansızın ayrılacağız birbirimizden. Mademki mümin müminin aynasıdır; mademki bu böyle. Ne diye yüz çeviriyoruz aynadan.' Onun meşhur 7 öğüdü, adeta bir kimlik kartı gibi hep cebimizde gezmeli, sık sık bakmalıyız. Ne diyordu 7 öğütte: Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol! Şefkat ve merhamette güneş gibi ol! Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol! Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol! Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol! Hoşgörülükte deniz gibi ol! Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol! Ölümü vuslat, yani sevgiliyle buluşma bilip, ölüm gecesini Şeb-i Arus, yani "Düğün Gecesi” ilan etmek, her kişinin değil; olsa olsa er kişinin harcı olsa gerek." 
 
Hazreti Mevlana'yı anma ve anlama törenlerinin her yıl olduğu gibi bu yıl da 7-17 Aralık tarihleri arasında Konya'da icra edileceğini belirten Sorgun, 2016 yılında "Birlik Vakti”, 2017 yılında "Kardeşlik Vakti” olan törenlerin temasının bu yıl "Selam Vakti” olduğunu ifade etti. 

Ahmet Sorgun konuşmasını "Büyüğe küçüğe selam, tanıdığa tanımadığa selam, yerliye yabancıya selam, kadına erkeğe selam. 'Selam denizi coştuğunda gönüllerden kini giderir.' diyor Hz. Mevlana... Hepinizi Konya'ya, selam ikliminde buluşmaya davet ediyorum" diyerek tamamladı. 

 
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ