Karatay ilçe teşkilatı, bir markete girip veresiye defterini satın aldı

Osmanlı döneminde uygulanan ve esnaftan veresiye defterinin satın alınarak ihtiyaç sahibi vatandaşların borcunun ödenmesi olarak bilinen "Zimem” geleneği Konya'da da yaşatılıyor. AK Parti Karatay İlçe Teşkilatı, ilçede bir markete giderek ihtiyaç sahibi vatandaşların borçlarının bulunduğu veresiye defterlerini satın aldı.

Karatay ilçe teşkilatı, bir markete girip veresiye defterini satın aldı
09 Mayıs 2020, C.tesi günü, saat 11:59 'de eklendi.
Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) Karatay İlçe Başkanlığı, Koronavirüs (KOVİD-19) salgınının yanı sıra Ramazan ayı olması dolayısıyla markete olan borçlarını ödeyemeyen ihtiyaç sahibi vatandaşların imdadına yetişti. 

Osmanlı'dan bu yana uygulanan ve esnaftan veresiye defterinin satın alınarak ihtiyaç sahibi vatandaşların borcunun ödenmesi olarak bilinen "Zimem” geleneğini yaşatan AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç, ilçe yürütme ve yönetim kurulu üyeleri, Fevzi Çakmak Mahallesi'nde bir markete gitti. 

İlçe Teşkilatı mensupları, market işletmecisi Celalettin Sarıkaya'dan bölgede yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşların borçlarının olduğu veresiye defterini satın alacaklarını söyledi ve söz konusu borcu hesaplandı. İlçe Teşkilatı, esnafın veresiye defterini alarak ihtiyaç sahibi 33 vatandaşın 15 bin lira değerindeki borcunu kapattı.

KÖKLÜ MEDENİYETİMİZİN EŞSİZ DEĞERLERİNİ YAŞATIYORUZ 

Ramazan ayında ve bayram öncesi yapılan bu yardım, hem esnafı, hem de borçlu vatandaşları sevindirirken konuyla ilgili değerlendirmede bulunan AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç, "Köklü medeniyetimizden bizlere intikal eden ve bir Osmanlı geleneği olan infak, hayır ve yardımlaşma kültürünün bir örneği ‘ZİMEM DEFTERİ' geleneğini yaşatmak istedik. Mahalle marketi ve bakkallarına borçların olan insanların onların haberi olmaksızın ve onların onurlarını rencide etmeden borçlarının kapatılması geleneğinin tüm topluma yayılmasını diliyorum” dedi. 
Market işletmecisi Celalettin Sarıkaya, Ramazan ayı olması dolayısıyla ihtiyaç sahibi vatandaşların alışveriş yaptıklarını ancak maddi sıkıntıları dolayısıyla biriken borçlarını ödeyemediklerini söyledi. 

Celalettin Sarıkaya şunları aktardı: "Malum Ramazan ayındayız. Vatandaşlar markete gelip alışveriş yapmak zorunda kalıyor. Ama maddi sıkıntıları var ve birçoğu ödeyemiyor. AK Parti Karatay İlçe Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri marketimize gelerek borcunu ödeyemeyen vatandaşların borcunu ödemek istediklerini söylediler. Sağ olsunlar bu mübarek ayda onlarca aileyi sevindirdiler. Allah hepsinden razı olsun. İnşallah bu hayırlı ve güzel gelenek tüm Konya'mıza tüm ülkemize yayılsın büyüsün.”
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ