Yeni vergi düzenlemesi teklifi Plan ve Bütçe Komisyonunda

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, "Vergi adaletini sağlamaya, gelir ve kazançlar üzerinden alınan vergileri arttırmaya dönük çabaları elbetteki destekliyoruz" dedi.

Yeni vergi düzenlemesi teklifi Plan ve Bütçe Komisyonunda
30 Ekim 2019, Çarşamba günü, saat 21:32 'de eklendi.
AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, "Birçok ülkenin dijital hizmet sektörüne vergi koyma çalışmalarının olduğunu hepimiz görüyoruz. Türkiye'nin de dijital hizmet sektöründe vergi koyması ve bu işletmelerin, kamu gelirlerine katkı sağlaması için yasal düzenleme yapması gerekiyordu." dedi. 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin görüşmeleri devam ediyor. 

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Türkiye'de tüketim ve işlemler üzerinden alınan dolaylı vergilerin ağırlığını herkesin bildiğini ve şu anda yüzde 70'leri geçtiğini kaydetti.  

Türkiye'nin gelir ve kazanç üzerinden alınan vergilerde çok düşük oranlarda olduğunu dile getiren Kalaycı, "OECD verilerine göre gelir ve kazanç üzerinden alınan vergi yükü Türkiye'de yüzde 5,4. OECD ortalamasının yarısının da altında olan gelir ve kazanç üzerinden vergi toplamamız söz konusudur. 35 ülkede en düşük olan biziz. Gelir ve kazançlar üzerinden vergilendirme açısından adeta bir vergi cenneti konumundayız." ifadesini kullandı. 

Aynı durumun servet vergilerinde de söz konusu olduğunu ve Türkiye'nin OECD ortalamasının altında yer aldığını dile getiren Kalaycı, mal ve hizmetlerden alınan vergilerde ise Türkiye'nin OECD ortalamasının üzerinde olduğunu kaydetti. Kalaycı, "Vergi adaletini sağlamaya, gelir ve kazançlar üzerinden alınan vergileri arttırmaya dönük çabaları elbetteki destekliyoruz. Bu düzenlemenin altında yatan gerekçelerden birinin bu olduğunu düşünüyoruz." diye konuştu. 

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, dijital hizmet sektöründe yaşanan hızlı gelişmelerin global anlamda yeni imkanlar sağlarken, yeni ihtiyaçları da doğurduğunu belirterek, çok büyük ölçekli hasılat ve kar elde eden dijital sektörün, vergi verme konusunda büyüklükleriyle orantılı vergi vermediğine işaret etti. 

Bu durumun haksız kazanca yol açtığını dile getiren Öztürk, "Birçok ülkenin dijital hizmet sektörüne vergi koyma çalışmalarının olduğunu hepimiz görüyoruz. Türkiye'nin de dijital hizmet sektöründe vergi koyması ve bu işletmelerin, kamu gelirlerine katkı sağlaması için yasal düzenleme yapması gerekiyordu." dedi. 
 
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ