Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

TBMM Başkanı bugün seçilecek

TBMM'de bu hafta Meclis başkanlığı seçimlerinin yanı sıra torba tasarı ve 2018 bütçesinin komisyon görüşmeleri gündemin üst sıralarında yer alacak.

TBMM Başkanı bugün seçilecek
20 Kasım 2017, Pazertesi günü, saat 09:59 'de eklendi.

TBMM Başkanlığı için AK Parti İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanı İsmail Kahraman, AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı, CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan ve Bağımsız Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu aday oldu.

Gizli oylama ile yapılacak olan seçimde ilk iki oylamada üye tamsayısının üçte ikisi (367), üçüncü oylamada ise üye tamsayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, en çok oy alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilmiş olacak. Mevcut milletvekili dağılımına göre TBMM başkanının üçüncü turda seçilmesi bekleniyor.

TORBA TASARI VE BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNE DEVAM

Meclis daha önce başlanılan torba tasarı ve 2018 bütçe görüşmelerine bu hafta da devam edecek.

Bazı vergi düzenlemelerini de içeren 127 maddelik torba tasarının müzakerelerine dördüncü bölüm üzerinden devam edilecek. Tasarının görüşmelerinin bu hafta bitirilmesi hedefleniyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunun, 2018 yılı bütçe mesaisi de bu hafta sona erecek. Komisyon bu hafta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Adalet Bakanlığı, yüksek yargı organları ile Maliye Bakanlığı bütçelerini ele alacak.

LEYLA ZANA'NIN DEVAMSIZLIK DOSYASI

Öte yandan, TBMM'de bu hafta HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın devamsızlık dosyası da görüşülecek.

TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonlarının üyelerinden kurulu Karma Komisyon, Zana'nın, "Anayasa'nın 81. maddesine uygun biçimde and içmeden aralıksız olarak Genel Kurulun 212 birleşimine katılmamasına bağlı olarak devamsızlık yaptığına" ilişkin Hazırlık Komisyonun raporunu yarın görüşecek.

Karma Komisyon Zana'nın, "devamsızlıktan milletvekilliğinin düşürülmesi" yönünde karar verirse, dosya TBMM Genel Kurulu gündemine gelecek. Genel Kurul da aynı yönde karar verirse Zana'nın milletvekilliği düşürülecek.

Meclis'te her Salı olduğu gibi grup toplantıları da gerçekleştirecek. AK Parti Grubuna bu hafta Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın hitap etmesi bekleniyor.

Bu haber 1376 kez okundu.
Yorumlar
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ