Türkiye Halter Federasyonundan Kadın Milli Takım haltercilerine ziyaret

Türkiye Halter Federasyonu Yönetim Kurulu Konya'da kamp yapan Kadın Milli Takım haltercilerini ziyaret etti. Başkan Tamer Taşpınar'ın ziyaretinde Konyalı yöneticilerden ikinci başkan Mevlüt Ataseven ile as başkan İlker Özkan da hazır bundu.

Türkiye Halter Federasyonundan Kadın Milli Takım haltercilerine ziyaret
02 Temmuz 2020, Perşembe günü, saat 16:53 'de eklendi.
Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar ve yönetim kurulu haziran ayının başından buyana Baykara Otel'de kampa giren milli haltercilerin çalışmalarını yakından takip etti.

Sporcularla bir süre sohbet eden başkan Taşpınar, yoğun tempoda çalışmalarını sürdüren milli takıma başarılar diledi.

Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar, ziyaret öncesi basın toplantısı düzenledi. Taşpınar, burada yaptığı konuşmada, virüsün tüm spor dallarını olduğu gibi halteri de etkilediğini, ancak bu süreci çalışmayla geçirdiklerini, öncelikli hedeflerinin ekim-kasım aylarındaki Avrupa Şampiyonası'ndan başarılarla dönmek olduğunu belirtti. 

"3 aydır koronavirüsden dolayı bütün spor dallarına ara verildi. Hiçbir takım kamp yapamadı müsabaka yapamadı. Hatta uluslararası Avrupa ve Dünya yarışları ve olimpiyatlar ertelendi.” diyen Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar, "Tabii dünya ciddi bir süreçten geçiyor. Ülkemizde bakanlığımızın talimatları doğrultusunda hareket etmek mecburiyetindeydi. Kurallara harfiyen uyduk, kamplarımızı, tüm faaliyetlerimizi iptal ettik. Süreç içerisinde bakanlığımızın talimatları doğrultusunda sporcularımızı tek tekte olsa antrenmanlara başlattık. Evi müsait olan milli sporcularımıza malzeme gönderdik. Spor salonu yakın olanlara valiliklerimizin izniyle antrenman yapmalarını sağladık. Fakat hiçbir zaman aldığımız bu tedbirlerin hiç biri milli takım kampındaki performansı yakalayamıyor.” ifadelerini kullandı.

Taşpınar, kampı başlattıklarını ancak mevcut sporcuların performans olarak çok geride olduğunu gördüklerini ve hocalardan aldıkları bilgiler doğrultusunda bu açığı hızla kapatmaya çalıştıklarını da belirterek, "İnşallah önümüzde Avrupa şampiyonası var. Şampiyona 30 Ekim - 8 Kasım 2020 tarihleri arasında Moskova'da gerçekleşecek. Yapılacak şampiyona, olimpiyatlara kota veren bir yarışma. Dolayısıyla çok ciddi hazırlanmamız gerekiyor. Tabii hazırlanırken sporcuların açığı kapamaları gerekirken sakatlıklara da dikkat etmeliyiz.” dedi.

Başkan Taşpınar'dan genel değerlendirme
Halter sporuyla ilgili genel bir değerlendirme yapan Taşpınar, 2013 yılında 62 madalya ile başladıkları süreçte 2019'da 225 madalyaya ulaştıklarını belirterek,” Başarılı federasyonlardanız. İlk 3'e girebilecek düzeydeyiz. Aşağıdan çok güzel sporcular yetişiyor. Bunların sayısını artırmak için yoğun uğraşlar veriyoruz. Yıldızlar grubumuz Amerika'da dünya ikincisi oldu, 20 madalya aldılar.  Gençler dünya şampiyonasında 21 madalya aldı. Büyükler Batum'da 13 madalya aldı. Halter olarak çok gerilerdeydik şuan ilk beşin içersindeyiz.” açıklamasını yaptı.

2013 yılından itibaren sporda ciddi bir ivme yakalandığını belirten Başkan Taşpınar, "2013 yılından önceye bakıldığında olimpiyatlarda hiç malyamız yok, biz Rio olimpiyatlarından bir tane gümüş madalya çıkardık. Güreş 5 gümüş, diğer iki branş ise 2 bronz madalya çıkardı.  Halterde sürekli artan sporcu, kulüp sayısı ile madalya sayısında istikrar var.” dedi.

"Dopingle mücadelede çok başarılıyız”
Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar halter milli takımının, 10 yıl önce yapılan doping nedeniyle 2018'de 1 yıl ceza aldığını hatırlatarak, " Doping skandalı ile dünya sallanırken, 10 yıl önce Pekin Olimpiyatları'ndan dolayı 2018'de bir yıl ceza aldık. 1 yıl ceza almak demek olimpiyatta yoksun demek, bittiniz demek. Fakat biz teknik kurul ve teknik ekiple bir planlama yaptık. Artık hiç bir şey olmamış gibi çalışmalarımıza devam edeceğiz. 
Dopingle mücadelede öyle başarılı olduk ki bizim bir yıllık cezamızı altı aya indirdiler. Biz geçmişten gelen sıkıntıların başarıyla üstesinden geldik. Yani GDO'suz tertemiz bu gençlerimize güvendik. Şu anki sporcularımız içerisinde çok başarılı sporcular var onlardan madalya bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

"Tokyo 2021”e 4 sporcu ile girmek istiyoruz 
2018 yılında Arjantin'de yapılan Gençler Olimpiyatları'nda  ülke olarak 11 madalya aldıklarını söyleyen Başkan Taşpınar, bunun 4 tanesini halterde elde ettiklerini belirterek, "  Ben antrenörlerimizi ve sporcularımı kutluyorum. Şimdi olimpiyatlara 4 kota hakkımız var 2+2 olarak.Cezadan dolayı düştü. Biz bu kotayı kovalıyoruz Halter dahil kota şampiyonalarının %50'si tamamlandı. %50'si ve %60'ı tamamlanmadı. Önümüzdeki Moskova'da yapılacak Avrupa ve Dünya Şampiyonası'nda iyi kotalar ve iyi puanlar alabilirsek "Tokyo 2021”  Olimpiyatları'na 4 sporcu ile girmek istiyoruz.” açıklamasını yaptı.

Mehmet Koç-Kübra Aktaş / Konhaber
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ