Bakan Varank: Bor karbür seramiklerinde dünyada 3 üreticiden biri Türkiye

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin bor karbür seramiklerinde dünyadaki 3 üreticiden biri olduğunu belirterek, "Böyle bir teknolojinin geliştirilmiş olması çok önemli bir katma değer yarattı" dedi.

Bakan Varank: Bor karbür seramiklerinde dünyada 3 üreticiden biri Türkiye
14 Haziran 2021, Pazartesi günü, saat 16:14 'de eklendi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ileri balistik zırh ürünleri geliştiren firmayı ziyaret etti.

Şirketin ürettiği ileri teknik seramikleri inceledi, platform ve personel korumaya yönelik balistik çözümleri konusunda bilgi aldı.
 
"Bor karbür seramik üretimi büyük bir katma değer sağlıyor"

Firmanın bor karbür seramiklerinde dünyadaki 3 üreticiden biri olduğunu söyledi.

"Sadece ABD ve İsrail'de bulunan bu teknolojiyi Nurol teknoloji firması yerli ve milli olarak hem geliştirdi. Bu seramikler çelikten hafif olmalarına rağmen çelikten çok daha fazla koruyuculuk sağlayabilen malzemeler."
 
Bakan Varank, firmanın yerli savunma sanayiine yönelik ihtiyaçları karşıladığını ve
aynı zamanda da ihracat yaptığını belirterek, "Bir bor karbür seramiklerin kilogram başına ihracat değeri 90 dolar, çok büyük bir katma değer. Bu teknolojiyi kendimizin geliştirmiş olması, ülkemizin konumunu stratejik hale getiriyor" dedi.
 
"2022'de kendi bor karbürümüzü üreteceğiz"

Varank, Türkiye'nin 2022 yılında kendi bor karbürünü üreteceğini de söyledi.

"Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın Balıkesir'de bir yatırımı var. Artık 2022 yılında kendi bor karbürümüzü kendi ülkemizde üretebileceğiz. Bu manada da dışa bağımlılığı bitirecek olmamız bizim açımızdan sevindirici."
 
Bakan Varank, balistik zırhın uçaksavar mühimmatına karşı koruma testine de katıldı. Atış poligonunda kişisel koruyucu zırhlar için geliştirilen plakayı test etti.
Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ