Bitlocker Verilerimi Korumaya Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bitlocker Verilerimi Korumaya Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bitlocker Verilerimi Korumaya Nasıl Yardımcı Olabilir?
07 Mayıs 2021, Cuma günü, saat 00:37 'de eklendi.

 

Ülkemizde yaşanan en büyük sorunların başında ofis bilgisayarlarının sürekli çalınması gelir.  Diz üstü bilgisayarların çalınması esasen sadece cihaz kaybı olarak görülmemelidir. Ofis bilgisayarlarının içinde yer alan onlarca doküman ve veriler de hırsızlık nedeni ile ortadan kaybolur. İşte bu gibi durumlardan işletmeleri en iyi şekilde koruyacak  Windows 10 pro sürümü üretilmiştir. Sürümün en iyi özelliklerinden biri de bitlocker özelliği olmaktadır. Bu özellik sayesinde diz üstü bilgisayarlar çalınmaya karşı koruma altına alınmıştır.  Küçük veya daha büyük işletmelerde karşılaşılan çalınma durumlarında işletmelerin kayıpları akla gelmeyecek kadar fazla olabilir. windows 10 pro satın al sayesinde artık işletmenize ait olan diz  üstü bilgisayarınızı koruma altına alabilirsiniz.

 

BitLocker (diğer adıyla BitLocker Sürücü Şifrelemesi), bilgisayar sürücülerinin içeriğini şifrelemek için Microsoft tarafından geliştirilen bir şifreleme teknolojisidir. İlk olarak Windows Vista'da ortaya çıkmıştır.

Bu teknoloji, Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) algoritmasını kullanan tam hacimli şifrelemeye dayanmaktadır. Şifreleme anahtarlarının güvenli bir şekilde depolanması gerekir ve BitLocker'ın bunun için çeşitli mekanizmaları vardır. En basit, ancak aynı zamanda en güvensiz yöntem bir şifredir. Anahtar her seferinde aynı şekilde şifreden alınır ve buna göre birisi şifrenizi bulursa şifreleme anahtarı da bilinecektir. Anahtarın açık olarak saklanmasını önlemek için, bir Güvenilir Platform Modülü veya bir şifreleme belirtecinde veya RSA 2048 algoritmasını destekleyen akıllı kartta şifrelenebilir. BitLocker sözde rasgele sayı üreteci kullanılarak etkinleştirildiğinde, bir ana bit dizisi oluşturulur. Bu birim şifreleme anahtarı FVEK'dir (tam birim şifreleme anahtarı). Her sektörün içeriğini şifreler. Bu sayede çalıma  riskine karşı bilgisayarlarda tam anlamı ile korunma sağlanmış olur.

windows 10 pro lisans satın al işlemleri sayesinde artık cihazlarınızı ve cihazlarınızın içinde yer alan tüm verilerinizi çok güvenli bir şekilde koruyabilirsiniz.

 

windows 10 satın al sadece veri güveliği için değil kullanım kolaylığı ve yöneticilerin işini kolaylaştırmak için de geliştirilen bir sürümdür. Bu nedenle pek çok işletme çoktan Windows 10 pro kullanımına başlamıştır.

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ