Televizyonunuzun ayarlarıyla lütfen oynayınız

Televizyonunuzun ayarlarıyla lütfen oynayınız

Televizyonunuzun ayarlarıyla lütfen oynayınız
14 Temmuz 2021, Çarşamba günü, saat 14:37 'de eklendi.

Televizyonunuzun görüntü kalitesinden memnun değil misiniz? Zaten eskidi, artık değiştirmek lazım diye mi düşünüyorsunuz? TV'nize son bir şans daha verin ve onu biraz kurcalayın. Çoğu televizyon aslında başarılı bir görüntü kalitesi sunabilecek olmasına rağmen yanlış ayarlarla heba oluyor ve sahiplerine keyifsiz bir seyir deneyimi sunuyor. İster 4K HDR filmler izleyin ister video oyunları oynayın, bazı temel ayarları iyi yaparsanız televizyonunuzdan daha çok fazla verim alabilirsiniz.

 

Kontrast

 

Kontrast, görüntünün parlak kısımlarının ne kadar parlak olacağını ayarlar. Fakat bunun bir üst limiti vardır. Kontrastı çok yükseğe çektiğinizde beyazları "kırparak" beyaza yakın ayrıntıları tamamen beyaz gösterecektir. Bu durumda görüntünüz parlak olmaktan çok silik bir hale gelir, bulut gibi parlak görseller kaybolur. Kontrastı gözünüze göre ayarlamak için görsellerin genel olarak parlak olduğu bir görüntüye ihtiyacınız olacak. Örneğin gökyüzü fotoğrafları gibi bir görsel üzerinde ayrıntılar kaybolmaya başlayana kadar kontrastı açın. Bir seviye geri getirin ve ayrıntıların tümünü görüp görmediğinize bakın. Tüm ayrıntıları seçtiğinizden emin olduğunuz ayarda bırakın. Ön tanımlı ayarlarınız varsa film-sinema modu yaklaşık bu işlemi yapacaktır.  

 

Parlaklık

 

Parlaklık ayarı aslında görüntünün parlaklığını kontrol etmez. Görüntünün en karanlık kısımlarının ne kadar karanlık olacağını ayarlar. Tıpkı kontrast ayarı gibi, düşük ile yüksek arasında ince bir çizgide ayarlanmalıdır. Yüksekte görüntü soluk gelecek, düşükte ise gölgeler siyaha karışıp kaybolacaktır. Örneğin gece sahnelerinin fazlaca olduğu Kara Şövalye gibi bir film parlaklığınızı ayarlamada ideal olacaktır. Önce komple düşürüp tüm görüntüyü karanlık yapın. Ardından tek tek yükseltip ayrıntıları iyice yakaladığınız an durdurun.

 

Keskinlik

 

İster inanın ister inanmayın, keskinliği arttırmak görüntünün netliği iyileştirmez. Bir bakıma, görünür keskinliği iyileştirir, ancak gerçek ince ayrıntıları kaybeder ve noise'a sebep olur. Noise, fotoğraflarda gürültü olarak adlandırılan bölümlerdir ve küçücük noktalar halinde ortaya çıkıp görüntüyü bozar. Neredeyse tüm TV'lerde keskinlik kontrolü, TV'nin görüntüde bulduğu tüm kenarları yapay olarak vurgular ve "kenar geliştirme" ekler. Sorun şu ki, bunu yaptığınızda görüntüdeki gerçek ayrıntıları gizlemiş olursunuz ve yapay bir görüntü elde edersiniz. Mantık dışı geliyor olsa bile keskinlik ayarını en aşağı düşürmelisiniz. Bazı TV'lerde sıfır, bazılarında da %10'luk ilk dilimde canlı ve doğal görüntü elde edebilirsiniz.

 

Renk sıcaklığı / beyaz dengesi

 

Renk sıcaklık ayarı zordur. Beyniniz TV'nizin renk sıcaklığına alışır, bu yüzden eğer onu değiştirirseniz, "yanlış" görünecektir. Aslında, Sinema / Film moduna geçerseniz muhtemelen ilk fark edeceğiniz şey bu olacaktır. İlk yaptığınızda size çok sıcak veya "kırmızımsı" görünür. Çoğu televizyonda bu ayar aslında gerçeğe en yakın olan ayardır. Televizyonunuz size yıllardır yalan söylüyor olabilir. TV'nizin sıcak renk sıcaklığı moduna geçin ve sıcak modda birkaç gün izleyin. Hala size kötü görünüyorsa, standart modu da bir deneyin. Sonuçta sıcak moda alıştığınızda soğuk mod size çok mavi ve doğallıktan uzak görünecek.

 

Hareket yumuşatma

 

Motion Interpolation da denen Hareket yumuşatma modu, en tartışmalı televizyon ayarlarının başında geliyor. Sadık film tutkunları ve film dünyasında bulunan herkesin nefret ettiği bu mod aslında karelerin (frame'lerin) arasına kendi hazırladığı kareleri ekler ve hareketli görüntülerde yumuşak bir geçiş sağlar. Aslında bir film izlerken gözünüze pembe dizi gibi gözüküyorsa bu mod açık demektir. Kimisi severken kiminin nefret ettiği bu mod eğer otomatik olarak açık geldiyse kapatıp öyle film izleyin, kararınızı ona göre verin.

 

Televizyonunuza ayar verin

 

Görüntü her ne kadar televizyonunuz tarafından tetiklense de aslında onun oluştuğu yer beynimizdir. Yani aynı televizyon görüntüsü sizin beyninizde değişik, başka bir kişinin beyninde değişik şekilde oluşabilir. Ayrıca televizyonun bulunduğu odanın pencereleri, pencerelerden veya diğer kaynaklardan yansıyan ışık ve gölgeler de görüntüyü algılamamıza etki ederler. Hatta odanın ısısı bile görüntüyü eser miktarda etkiler. Zaten bu nedenle televizyonu ayarlarken eğer iki kişiyseniz, birinizin tamam dediğine diğeriniz daha değil diyebilir.

 

İşte bu anlarda televizyonu değiştirme alternatifi devreye girerse, seçenekler hemen ikiye iner: Televizyonu kurcalamaya devam etmek veya İnterneti açıp televizyon fiyatlarına bakmak… Teknik bir bilgi vermek gerekirse, televizyon fiyatları genelde Dünya Kupası olduğu zamanlarda hafifçe yükselebilir, ama an itibarıyla tüm kupalar sona ermiş durumda olduğu için fiyatlar muhtemelen ehvendir. Dolayısıyla eğer isterseniz göz ucuyla Vatan, Teknosa veya Mediamarkt'ın online mağazalarına bir göz atabilirsiniz. Eğer uygun bir televizyon bulursanız da Zubizu gibi ücretsiz bir kampanya aplikasyonu kullanabilir veya indirimkodu.com gibi sitelerden ücretsiz kodlar kullanmak suretiyle fiyatları daha uygun hale getirebilirsiniz.

 

Sinema ve tiyatroların Covid-19 nedeniyle bir açılıp bir kapandığı ve insan içine karışıp risk almaktansa daha fazla evde oturmamızın hala teşvik edildiği, hele hele Delta Varyantı adıyla bir tehdidin Demokles'in Kılıcı gibi tepemizde asılı olduğunu gördüğümüz bu dönemde, televizyonlarımıza canımız gibi bakmamız ve arada mutlaka ayar vermemiz şart.

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ