Reklam
Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

29 Haziran 2018, Cuma 'de eklendi.

Mevlana Türbesi yeni rekora koşuyor

Türkiye genelinde 2017 yılında 2 milyon 480 bin 433 kişiyle en çok ziyaret edilen müze olan Mevlana Türbesini bu yılın ilk 6 ayında başta İranlı, Çinli, Tayvanlı, Amerikalı ve Güney Koreli olmak üzere çok sayıda turist gezdi.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği Mevlana Türbesini geçen yılın ilk 6 ayında 950 bin kişi ziyaret etti. Bu yılın ilk 6 ayında da ziyaretçi sayısı yüzde 32 artarak 1 milyon 250 bin kişiye ulaştı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, yaptığı açıklamada, Mevlana Türbesinin geçen yıl en çok ziyaret edilen müze olduğunu söyledi.

Yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçi sayısının artması için ellerinden geleni yaptıklarını dile getiren Yarar, şöyle devam etti:

"Mevlana Müzesini yerli ve yabancı milyonlarca turist ziyaret ediyor. Bu yüzden 2016 yılında 2 milyon 429 bin ve 2017'de ise 2 milyon 480 bin ziyaretçi ile Türkiye'de en çok ziyaretçi ağırlayan müze olduk. Müzemize geçen yılın ilk 6 ayında 950 bin ziyaretçi gelmişti. Bu yıl geçen yılın ilk 6 ayına göre ziyaretçi sayımız yaklaşık yüzde 32 artarak 1 milyon 250 bin kişi oldu. Bu sayının yıl sonunda geçen yıl ağırladığımız ziyaretçi sayısından çok daha fazla olmasını bekliyoruz."

- "Çin ve Kore ön sıralarda yer alıyor"

Yarar, dünyanın dört bir yanından turistin Mevlana Türbesine akın ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu yıl itibarıyla ziyaretçi profilimize baktığımızda Çin ve Kore ön sıralarda yer alıyor. Biz de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak misafirlerimize Hazreti Mevlana'yı kendi dilinden anlatmak adına yazılı ve görsel yayınlarımızı çoğalttık. Özellikle müzemizi ve Hazreti Mevlana'yı Çince anlatan yayınlarımızı çoğaltarak onlara hitap etmeye çalışıyoruz."


Notice: Undefined variable: ReklamGenis in /home/yenikonya/web/yenikonya.com.tr/public_html/pages/videogaleridetay.php on line 248
Unlu mamüller sektörü ekonomideki payını büyütüyor Unlu mamüller sektörü ekonomideki payını büyütüyor
Başkan Hançerli’den müjde Başkan Hançerli’den müjde
Konya’da nefes kesen gece tatbikatı Konya’da nefes kesen gece tatbikatı
Sağlıkta şiddete tepki! Sağlıkta şiddete tepki!
Seydişehir’de asker buluşması Seydişehir’de asker buluşması
Konya’da kaza! Yola düşen tenteyi almak isterken araç çarptı   Konya’da kaza! Yola düşen tenteyi almak isterken araç çarptı
Ovada hasat devam ediyor Ovada hasat devam ediyor
Başkan Toru:Başkan Toru: Meram’da herkes ev sahibi olacak Başkan Toru:Başkan Toru: Meram’da herkes ev sahibi olacak
Karatay Hobi Bahçelerinde hasat zamanı Karatay Hobi Bahçelerinde hasat zamanı
Konya’da orman yangını büyümeden söndürüldü Konya’da orman yangını büyümeden söndürüldü