Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

Ahmet Necmettin Efeoğlu

Diş Hekimi Ahmet Necmettin Efeoğlu, Bruksizm sorunu ve meydana getirdiği zararları paylaşıyor.

  Ahmet Necmettin Efeoğlu
10 Ağustos 2018, Cuma günü, saat 15:00 'de eklendi.

 
Bruksizm nedir?
 
Bruksizm, gece ve/veya gün boyu meydana gelen diş sıkma ve gıcırdatmalarıdır. Alt çene hareket etmeden çeneler sürekli veya ritmik olarak sıkılıyorsa olay diş sıkma olarak adlandırılır. Ağızda herhangi bir çiğnenecek madde olmaksızın alt çenenin çiğneme hareketine benzer hareketler yapması ise diş gıcırdatma olarak adlandırılır. Gerek diş sıkma gerekse diş gıcırdatmalar işlevsel hareketler değildir ve diş ve ilgili dokulara aşırı kuvvetler gelmesine neden olurlar. Bunlar da doğal olarak ilgili dokularda bazı değişikliklere neden olurlar.

Bruksizme sahip bireyler çoğunlukla bunun farkında değillerdir. Ancak diş hekimi, dişler, yanak içi, dil kenarları ve çiğneme kaslarını muayene ederek ve hastaya bazı sorular sorarak (örneğin, sabah kalktığında çenelerde yorgunluk ve/veya çiğneme kaslarında ağrı hissi olup olmadığı) bireyde diş sıkma ve/veya gıcırdatmanın olup olmadığını saptayabilir.

Sakız çiğneme alışkanlığı da bruksizm gibi değerlendirilmelidir. Zira dişlere normalden fazla kuvvet uygulayarak benzer sonuçlar doğurabilir.          Bruksizmin meydana getirdiği aşırı kuvvetlerin neden olabilecekleri zararları şu şekilde sıralayabiliriz:

          a) Dişleri çevreleyen dokularda hasar,
          b) Dişlerde aşınmalara,
          c) Dişlerin yer değiştirmelerine,
          d) Çiğneme kaslarında fonksiyonel bozukluklara ve
          e) Çene eklemi bozuklukları.

Bruksizmi olan bireylerin çiğneme kasları normalden çok daha güçlüdür ve dişlere olduğu gibi protezlere ve implantlara da normalden fazla kuvvet uygularlar.     Yapılacak implant ve protez tedavilerinde bu alışkanlıklar göz önünde bulundurulur.

Diş hekimleri bruksizme bağlı hasarları tedavi ettikleri gibi, oluşabilecek hasarları da engelleyebilirler. Bunun için sıklıkla uygulanan yöntem "gece plağı” uygulamalarıdır.
 
Diş Hekimi Ahmet Necmetttin Efeoğlu
Profesör Doktor Ahmet Necmettin Efeoğlu 1977 yılında İstanbul Üniversitesi diş hekimliğinden mezun olmuştur.

1993-1996 yılları arasında ise Fakülte Kütüphane Komisyonu Üyeliği ve yine aynı tarihlerde "Diş Hekimliği Fakültesi Dergisi”nde Yayın Kurulu Üyeliği ve Uluslararası Yayınları Teşvik Ödülü Komisyonu Üyeliği'nde bulunmuştur. Ahmet Necmettin Efeoğlu bunların haricinde 1999-2004 yılları arasında "Oral Diseases” Dergisi Yayın Kurulu Üyeliği, 2004-2010 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Bitirme Tezi İzleme Komitesi Üyeliği, 2005-2007 yılları arasında ise İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Diş Hekimliği alanında saygın mesleki kuruluşlarda da üyelikleri bulunmaktadır.

Ahmet Necmettin Efeoğlu'nun üye olduğu mesleki kuruluşlar şunlardır: Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Oral İmplantoloji Derneği, Türk Periodontoloji Derneği, Amerikan Periodontoloji Akademisi ve Avrupa Periodontoloji Federasyonu.
 
 

Bu haber 3451 kez okundu.
Yorumlar
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ