BİTKİ BUDAMA TEKNİKLERİ NELERDİR?

BİTKİ BUDAMA TEKNİKLERİ NELERDİR?

BİTKİ BUDAMA TEKNİKLERİ NELERDİR?
15 Şubat 2021, Pazartesi günü, saat 12:00 'de eklendi.

 

Bitki yetiştirmek için sulamak ve beslemek tek başına yeterli değildir. Özellikle meyve ya da çiçek elde edilmek isteniyorsa, dalların sağlıklı bir biçimde büyüyebilmesi için budama işlemi yapılmalıdır. Düzenli yapılan budama bitkinin taze kalmasını sağlar. Budama işlemi gerekli periyotlarda mutlaka yapılmalı ve bu işleme tıpkı sulama ve gübreleme gibi önem verilmelidir. Ayrıca budama için bitki yetiştirme amacı belirlendikten sonra doğru yöntemler uygulanmalıdır.

Şekil Budaması 

Bitkinin istenen forma sahip olması için şekil budaması olarak bilinen budama işleminin yapılması gerekir. Özellikle peyzaj düzenlemelerinde kullanılan bitkiler için şekil budaması son derece önemlidir. Ayrıca meyve ağaçlarında, dalların meyvelerin büyümesine olanak tanıyacak aralıklarda olması için de uygulanır. Budama, bitkinin doğal şekli ve uzama yönü dikkate alınarak temel gelişim yönü etkilenmeyecek biçimde yapılmalıdır. Ağaçlara piramit, palmet ya da doruk dalı olarak bilinen şekiller verilerek yapılır.

Ürün Budaması   

Ürün budaması, meyve ve çiçek yetiştiriciliğinde tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemin temel amacı çiçeklenen kısımların ve dalların taze kalmasını sağlayarak ürün verimliliğini arttırmaktır. Ürün budaması ile, bir bitkiden elde edilen meyve veya çiçek oranıyla birlikte ürün kalitesi de artacaktır. Budama, ağacın meyveleri tutularak yapılır. Şekil ise yapılan budamanın derinliğine, bitki türüne ve budama yapılan mevsime göre değişir. Tarımda sık uygulanan budama çeşitlerinden biridir.

Gençleştirme Budaması 

Gençleştirme budaması, ağaçların verim ve kalitesinin arttırılması için yapılır. Şehir peyzajında sıklıkla uygulanan bu yöntemin amacı ağacın kalitesini artırmaktır. Aynı şekilde meyve ağaçlarında da uygulanır. Yaşlanan ya da bakımsız kaldığı için biçimini ve kalitesini kaybeden ağaçların bu yöntem ile taze kalmaları sağlanır. Ağaçların sağlığı için de oldukça önemli bir budamadır. Gençleştirme budaması ile tekrar kuvvetli sürgünler verileceği için ürün kalitesi ve verimi de artacaktır.

Budama Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Budama mevsimi, ağaç veya bitki türüne göre farklılık gösterir. Mevsim konusunda hassas olunması gerekir. Nitekim erken ya da geç budama, bitkinin kalitesini bozacağı gibi sağlığını da kötü etkiler. Diğer yandan yeni dikilen ağaçların budanması için belli bir süre beklenmesi gerekir. Meyve veren ağaçlar için bu süre en az 2 yıldır. İlk yıl yapılan budama bitkinin gelişimini yavaşlatabilir.

İyi bakılmış ağaçlardan elde edilen güzel ve canlı çiçekler ile evinize farklı bir hava katmak, sevdiklerinize değerli armağanlar vermek için Taze Çiçek sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ