Elektrik Kablo Renkleri ve Anlamları

Elektrik Kablo Renkleri ve Anlamları

Elektrik Kablo Renkleri ve Anlamları
22 Ağustos 2021, Pazar günü, saat 17:20 'de eklendi.

Elektrik tesisatını incelediğinizde karşınıza farklı renkte kabloların çıktığını görürsünüz. Bu renklerin her biri farklı görevdeki bir kabloyu temsil eder. Elektrik kablosu bağlanırken anlamlarına göre doğru yerlere bağlanmalıdır. Ayrıca şunu da belirtelim elektrik kablosu renkleri tüm dünyada evrenseldir. TTR kablo, NYY kablo, kaynak kablosu gibi birçok çeşidi bulunur. Bu yazımızda elektrik kablo renkleri ve anlamları hakkında sizlere bilgi vereceğiz.
 

Elektrik Kablosu Nedir?

Elektrik iletiminden sorumlu içi iletken dışı ise yalıtkan malzeme ile kaplı araca kablo denir. Genelde kablonun içinde kullanılan iletken tel bakır ya da alüminyumdan imal edilir. Bu teller üzerinden elektronlar hareket ederek elektriğin iletilmesi sağlanır. En çok kullanılan elektrik malzemeleri listesinde başta kablolar gelmektedir.
 

Kablonun dışı yalıtkan malzeme ile kaplıdır. Tahmin edeceğiniz üzere yalıtkan malzeme iç kısımda taşınan elektriğin dışarıya çıkmasına engel olur. Bu sayede olası kaçak durumlarının önüne geçilir. Ancak tek görevi de bu değildir. Elektrik kablosunun en önemli bölümü olan iletken kısmın; atmosferik etkilere, darbelere karşı korunması da yalıtkan tabakanın görevidir.
 

Elektrik Kablo Renkleri ve Anlamları

 

Gelelim en merak edilen konuya: Elektrik kablo renkleri ve anlamları. Her renk, bir kablo türünü temsil eder. Hepsinin kendine göre işlevleri bulunur.
 

  • Siyah – Kahverengi Kablo: Elektrik ile elektrik tesisatı üzerinde bulunan anahtar – prizler arasındaki bağlantıyı sağlar. Tek fazlı faz iletkeni olarak bilinir.
  • Mavi Kablo: Diğer adı nötr iletkenidir. Elektrik tesisatlarında nötr yüklerin taşınması amacıyla kullanılır.
  • Sarı – Yeşil: Topraklama kablosu rengidir. En çok karıştırılan kablo budur ve topraklama dışında bir amaçla kullanıldığında ciddi sorunlara yol açabilir. Prizler takılırken bu kablo topraklama kısmına bağlanmalıdır.
 

Genel olarak elektrik kablo renkleri ve anlamları bu şekildedir. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu renkler ve kullanım amaçları evrenseldir. Evimizdeki iç tesisat kabloları da bu renkte olur.
 

Elektrik Kablosu Nereden Alınır?

 

Elektrik kablosu ihtiyacınız var ancak nereden alacağınızı bilmiyorsanız doğru yazıdasınız. Bu konuda da sizlere yardımcı olalım. Elektrikevi.com adresinden en kaliteli elektrik kablolarını en uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Tüm kablo çeşitlerinin bulunduğu sitede fiyatlar da diğer satıcılara göre ( özellikle fiziki mağazalara göre ) daha uygun. Eğer böyle bir ihtiyacınız varsa Elektrikevi'ne göz atmayı unutmayın.
 

Bu yazımızda elektrik kablo renkleri ve anlamları hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Toptan elektrik malzemeleri kategorisinden en kaliteli elektrik ürünlerine en uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

 

 

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ