Ev Tipi Filtre Kahve Makinesi ile Lezzetli Kahveler Demlemenin İpuçları

Ev Tipi Filtre Kahve Makinesi ile Lezzetli Kahveler Demlemenin İpuçları

Ev Tipi Filtre Kahve Makinesi ile Lezzetli Kahveler Demlemenin İpuçları
22 Ağustos 2021, Pazar günü, saat 01:10 'de eklendi.

 

 

Üçüncü nesil kahve dalgası ile birlikte filtre kahve makinelerine üvey evlat muamelesi yapıyor desek pek de yanılmayız. Çünkü filtre kahve makinesi; suyun akış hızını kontrol edemez ve suyu yalnızca tek bir noktadan döker. Bu durum ise nitelikli kahveseverlerin pek de hoşuna gitmez.

 

Fakat belli başlı şeylere dikkat ettiğiniz takdirde ev tipi, ucuz filtre kahve makineleriyle de lezzetli sonuçlar elde edebilirsiniz. Öyleyse, gelelim ev tipi makinelerle nasıl harika sonuçlar elde edeceğinize.

 

Kaliteli Kahvenin Sırrı Kaliteli Çekirdekler

 

Hangi ekipmanı kullanacak olursanız olun dikkat etmeniz gereken ilk nokta kahve çekirdeğinin kalitesi. Kullanacağınız kahve çekirdeği ne kadar kaliteli olursa demlediğiniz kahve de o kadar lezzetli olacaktır.

 

Nitelikli kahve çekirdeklerinin yenilikçi adresi Mithra Coffee! Eğer kaliteli bir kahve deneyimi yaşamak istiyorsanız Mithra Coffee'nin filtre kahve çeşitlerine bir şans vermelisiniz.

 

Kahve Çekirdekleri Taze Olmalı

 

Kahvenin tadını ve aromasını etkileyen ikinci ve en önemli faktörlerden biri ise çekirdeğin tazeliği. Bu sebeple kahve aldığınız yerlerin taze çekirdek kullandığından ya da kahveyi taze taze öğüttüğünden emin olmalısınız.

 

Mithra Coffee gerek çekirdek kahveleriyle gerekse taze öğütülmüş filtre kahve çeşitleriyle kahveseverlerin yeni adresi. Çünkü Mithra Coffee'de kahveler öğütülüp raflarda beklemez. Siz siparişinizi oluşturursunuz, kahveniz siparişinizin ardından çekilir ve kısa süre içinde size teslim edilir.

 

Kendinize Bir Değirmen Alın

 

Öğütülmüş kahve, çekirdek kahveye nazaran tazeliğini çok kısa süre içinde kaybeder. Diğer taraftan demlenmeden hemen önce öğütülen kahvenin tadı da aroması da bir başkadır.

 

Bu sebeple lezzetli kahveler demlemek istiyorsanız kendinize bir değirmen almalı ve çekirdek kahve tüketimine dönmelisiniz. Eğer ben çok anlamam bu işlerden diyorsanız en fazla iki hafta içinde tüketeceğiniz miktarda çekilmiş filtre kahve almanızı tavsiye ederiz.

 

Kullanacağınız Su ve Kahve Miktarı Orantılı Olmalı

 

Kahve demlerken suyu ve kahveyi birbiriyle orantılı olacak şekilde kullanmalısınız. Aksi takdirde filtre kahve ya çok yoğun ya da çok duru olur.

 

Uzman baristalar 1 gram kahveye 16 ml su ile başlamanızı tavsiye ediyorlar. Yoğunluğu siz kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Bu oranı tartı kullanarak ayarlayabilirsiniz. Eğer tartınız yoksa kahve kaşığı kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

Şebeke Suyu Yerine İçme Suyu Kullanmalısınız

 

Çeşme suyu içinde yoğun miktarda kireç barındırır. Kireç ise kahvenin aromasını olumsuz yönde etkiler. Dolayısıyla kullandığınız kahve çekirdekleri kaliteli olsa bile güzel sonuç elde edemezsiniz. Ayrıca çeşme suyu makinenizin kireçlenmesine neden olur ve kullanım ömrünü azaltır.

 

Makinenizin Ayrılabilen Tüm Parçalarını Temizlemeye Özen Gösterin

 

Her demlemenin ardından makinenizin ayrılabilen parçalarını sudan geçirmeye özen gösterin. Böylece bir önceki demlemeden kalan partiküller yeni demleyeceğiniz kahvenin tadını olumsuz yönde etkileyemeyecek.

 

Filtre Kağıdını Islatın

 

Eğer önden sıcak suyla filtre kahve kağıdını ıslatırsanız kağıdın kokusu kahveye geçmeyecektir. Ayrıca bu sayede kahve makinesinin sürahisini de ısıtabilirsiniz.

Kahve Ekipmanları Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evde nitelikli kahve hazırlamak istiyorsanız öncelikle kendinize bir ekipman edinmelisiniz. Fakat kahve ekipmanları içinde kendiniz için en doğru ekipmanı seçmelisiniz. Aksi takdirde aldığınız ekipman sizin için kullanışsız olacak ve bir köşede öylece duracaktır.

 

Kahve ekipmanları arasında gezinirken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, ekipmanı ne sıklıkla kullanacağınız. Eğer her kahve demleyişinizde bu ekipmanı kullanacaksanız ve sabahları işe gitmeden önce kahve demleme alışkanlığınız varsa sizi lezzetle kısa sürede buluşturacak kahve ekipmanları öncelikli tercihiniz olmalı.

 

Eğer yukarıdaki kriterler sizin için geçerliyse size önereceğimiz ilk ekipman French press. Mithra Coffee'nin kahve ekipmanları arasında yer alan French press çeşitleri içinden hem bütçeniz hem de zevkleriniz için en uygun seçimi yapabilirsiniz.

 

French press; V60, Chemex, AeroPress gibi kahve ekipmanları içinde kullanımı en kolay olan ekipman. Yapmanız gereken tek şey French presse kahveyi ve suyu eklemek. Ardından kahvenin demlenme süresini bekleyebilirsiniz. Bu esnada hızlıca hazırlanabilir ve işe gitmeden önce nitelikli kahvelerin enerji verici etkisinden faydalanabilirsiniz.

 

Eğer kahveyle suyun yaptığı eşsiz dansa şahit olmak istiyorsanız ve kahve hazırlamak benim için büyük bir zevk diyorsanız pour over demleme ekipmanlarını tercih edebilirsiniz. Mithra Coffee'nin kahve ekipmanları arasında pour over demleme ekipmanlarını da rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

Mithra Coffee'yle Farklı Yörelerden Lezzetleri Evinize Taşıyın!

En sevdiğiniz kahve hangisi? Brezilya, Etiyopya, Honduras, Guatemala, Peru ya da Tanzanya? Mithra Coffee, kahve kuşağında yer alan en popüler kahvecilerin kahve çeşitlerine ev sahipliği yapıyor.

 

Brezilya'nın, Tanzanya'nın, Peru'nun, Guatemala'nın, Etiyopya'nın ve aklınıza gelebilecek nice kahve yetiştiricilerin, en iyi kahvelerinin yetiştiği yörelerin kahvelerini özenle seçiyor. Mithra Coffee bu ülkelerin nitelikli Arabica çekirdeklerini bizim için özenle hazırlıyor.

 

Dışarıda bir fincan kahveye dünyanın parasını ödemekten sıkıldıysanız ya da nereden geldiği belli olmayan kahveleri içmek istemiyorsanız Mithra Coffee ile gerçek kahve deneyimini evinizin ya da ofisinizin rahatlığında yaşatabilirsiniz. Mithra Coffee ile kahvenin geldiği yöreyi, çekirdek türünü, asidite oranını, gövde yapısını, içim özelliklerini ve aromaları damak tadınıza göre seçebilirsiniz.

 

Kısacası Mithra Coffee ile hangi kahveyi içtiğinizi bildiğiniz gibi bu kahveyi çok daha uygun fiyatlarla tüketebilirsiniz.

 

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ