Evlilik Yardımı Nasıl Alınır

Evlilik Yardımı Nasıl Alınır

Evlilik Yardımı Nasıl Alınır
24 Ağustos 2019, C.tesi günü, saat 16:26 'de eklendi.

Evlilik Yardımı Nasıl Alınır?

Evlilik Yardımı Nasıl Alınır? Annesini ya da babasını kaybeden kız çocuklarına bağlanan yetim aylığı alan ve resmi olarak nikahlanan bireylerin evlilik gerçekleştikten sonra başvuruda bulunabilecekleri 24 aylık(2 Yıllık) toplam maaşın ödeneceği toplu ödemeye çeyiz parası adı altında yardım ödeneği verilmektedir. Çeyiz Parası olarak verilecek olan yardıma evlendikten sonra 5 yıl içinde başvuruda bulunmanız gerekmektedir.  Başvuru için gerekli evrakları topladıktan sonra SGK müdürlüklerine gitmeniz gerekmektedir.

Evlilik yardımı olarak alınacak olan çeyiz parası başvurusu için yetim aylığı alan kızın herhangi bir işte çalışıyor olmaması gerekmektedir. Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışıyor olması, aldığı yetim aylığının kesilmesini gerektirecektir. Sigortalı olarak çalışıyor olmak da başvuruda bulunarak almak istediğiniz çeyiz parası ödeneğini alamazsınız.

Çeyiz Parası Başvurusunda Gereken Belgeler Nelerdir?

Çeyiz Parası Başvurusunda Gereken Belgeler Nelerdir? Kimliğiniz, evlenme cüzdanınız ve başvuru yaptığın kurumdan alacağınız dilekçeniz.

Çeyiz Parası Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapabiliriz?

Çeyiz Parası Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapabiliriz? Başvurunuzu hazırladığınız evraklar ile SGK ilçe müdürlüğüne gerçekleştirebilirsiniz.

Yetim aylığını emekli sandığı üzerinden alıyorsan ve aylık aldığın ebeveynin 1 Ekim 2008'den önce kamu görevlisi olmuşsa, çeyiz aylığı başvurunu Ankara'da olan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dair Başkanlığı'na yapman gerekiyor. Eğer bu tarihten sonra memur olmuşsa bağlı olduğun SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvurabilirsin.

5 Yıl İçerisinde Başvuru Yapılmazsa Çeyiz Paranız Yanar

5 Yıl İçerisinde Başvuru Yapılmazsa Çeyiz Paranız Yanar, Çeyiz parası talebinde bulunmak için beş yıllık süre söz konusudur. Evlendikten sonra beş yıl içerisinde çeyiz parasını talep etmeyen kız çocuğu bir daha çeyiz parası talep edemez. 1 Ocak 2019'da evlenen kız çocuğu 1 Ocak 2024'e kadar çeyiz parasını SGK'dan yazılı olarak talep etmek durumundadır, 2 Ocak 2024 tarihinden itibaren bir daha çeyiz parası talebinde bulunamaz.

Evlendikten İki Yıl Sonra Boşanan, İki Yıl Beklemek Zorunda

Evlendikten İki Yıl Sonra Boşanan, İki Yıl Beklemek Zorunda, Evlenmesi nedeniyle ölüm aylığı kesilen ve iki yıllık ölüm aylığı tutarını çeyiz parası olarak peşin alan kız çocuğu, iki yıl içinde boşanır ve yeniden hak sahibi haline gelirse kendisine hemen ölüm aylığı bağlanmaz.

İki yıllık sürenin bitimi beklenir. Örnek olarak 1 Ocak 2019'da evlenerek çeyiz parası alan kız çocuğu 1 Ocak 2020'de boşanıp yeniden hak sahibi haline gelse de, aylık için 1 Ocak 2021 beklemek zorundadır. Çeyiz parası alan kız çocuğu iki yıl içinde yeniden hak sahibi olsa bile, çeyiz parasının karşılığı süre geçmeden ölüm aylığı almaya hak kazanamaz.

Eşini Kaybedene Hemen Aylık Bağlanabilir!

Eşini Kaybedene Hemen Aylık Bağlanabilir! Anne veya babasından dolayı aldığı ölüm aylığı evlendiği için kesilen ve bu çerçevede çeyiz parası alan kız çocuğu, eşini kaybeder ve eşinden dolayı ölüm aylığı almaya hak kazanırsa, eşinden dolayı kendisine bağlanacak aylığı hemen alabilir.

Eşinden dolayı alacağı aylık için çeyiz parasının bitiş süresi beklenmez. Örneğin 1 Ocak 2019'da evlenen ve bu tarihte anne veya babasından dolayı aldığı ölüm aylığının iki yıllık tutarını peşin olarak alan kız çocuğu, 1 Ocak 2020'de eşini kaybederse ve eşinden dolayı ölüm aylığı almak için hak sahibi durumunda ise 1 Ocak 2020'den itibaren eşinden aylık almaya başlayabilir.

Eğer kız çocuğu aynı zamanda anne veya babasından dolayı da aylık alabilir durumda ise bu aylığı alabilmek için 1 Ocak 2021 tarihini beklemek durumundadır. Ancak eşinden dolayı alabileceği aylığı hemen almaya başlayabilir.

Çeyiz Hesabı Uygulaması Nedir?

Çeyiz Hesabı Uygulaması Nedir? Birde evlenmeden önce herhangi bir banka şubesine giderek açtırdığınız çeyiz hesabı uygulaması bulunmaktadır. Evlenmeden önce açtırdığınız ve en az 3 yıl kadar düzenli olarak ödeme yaptığınız hesabınıza devlet belirli oranlarda destek sağlamaktadır. İşte bu uygulamaya Çeyiz Hesabı Uygulaması denilir. Bu yardımdan yalnız bayanlar faydalanabilir. Evlenme yardımından faydalanabilmeniz için,

  • Resmi nikah tarihinden minimum 3 yıl önce anlaşmalı bankalardan birisinde çeyiz hesabı açmanız,
  • Minimum 3 yıl hesaba katkı oranı ödemesi yapmanız,
  • Evlilik zamanı itibariyle 27 yaşını tamamlamamış olmanız, gerekmektedir.

Hesabı açtınız ve 3 yıl süresince düzenli olarak ödeme yapmanız halinde, devlet hesapta biriken paranın %20'si kadar size evlenme yardımı ödemekte. Sadece evlenme yardımı asla bir halde 7500TL'yi geçememektedir. Dilerseniz sizde çeyiz hesabı açtırarak devletin evlenme yardımından faydalanabilirsiniz.

Evlilik Tazminatı Nedir? Nasıl Alınır?

Evlilik Tazminatı Nedir? Nasıl Alınır? Evlenmeden önce sigortalı olarak herhangi bir işyerine çalışıyor iseniz, resmi nikah yaparak evlendiğiniz tarihten itibaren 1 yıl içerisinde iş yerinizden kendi isteğiniz ile evlenme nedeni olarak ayrılabilirsiniz. Evlendikten sonra 1 yıl içerisinde kendi isteğiniz ile çalıştığınız yerden evlilik nedeni ile ayrıldığınız takdirde tazminat alma hakkınız da bulunmaktadır.

Evlendikten sonra 1 yıl içerisinde çalıştığınız yerden kendi isteğiniz ile işten ayrılmanız neticesinde adına evlilik tazminatı denilen, tazminattan faydalanabilirsiniz. Evlilik tazminatı olarak adlandırılan işlem devlet tarafından evlenen bayanlarımıza tanınan yasal bir işlemdir.

https://www.sosyalyardimlasma.net/evlilik-yardimi-ne-kadar-nasil-alinir

 

 

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ