Gıda Boyası Nedir? Nerelerde Kullanılır? – Everydye.com

Gıda Boyası Nedir? Nerelerde Kullanılır? – Everydye.com

Gıda Boyası Nedir? Nerelerde Kullanılır? – Everydye.com
19 Ocak 2020, Pazar günü, saat 01:45 'de eklendi.

 

Herhangi bir gıdaya renk vermek amacıyla kullanılan gıda boyası tek başına gıda özelliği göstermez, yalnızca dahil olduğu yiyeceğe renk verir. Everydye tarafından günümüzdeki en güzel örnekleri üretilen gıda boyası kullanıldığı gıdanın daha çekici görünmesini sağlarken bulunduğu gıdanın iştah açıcı bir görüntüye sahip olmasını da sağlar. Genellikle tatlılarda kullanılırken özellikle makaron ve bazı kurabiye çeşitlerinin olmazsa olmazıdır. Farklı pasta modelleri yapan pastacıların da sıkça başvurduğu gıda boyası tatlılar dışında yoğurt, dondurma, hazır toz içecekler, bazı işlenmiş peynir türleri, meyve suları ve konserve içecek gibi gıdalarda da çokça kullanılır. Bazen gıdalara farklı renk vermek için kullanılan gıda boyası bazen de doğal rengine kavuşması için kullanılır. Sıvı, toz, jel ve macun gibi türleri vardır.
 

Günümüzde birçok üründe kullanılan gıda boyasının ilk olarak M.Ö. 1500'lü yıllarda Mısır kentlerinde kullanıldığı düşünülmektedir. Orta çağlarda ise Avrupa'da tarıma dayalı olan ekonomi sonucu köylüler gıdalarını kendileri üretmekteydi. Bu dönemde çok fazla rastlanmayan gıda boyasının kullanımı Sanayi Devrimi'nin başladığı 18. yüzyıl sonlarında arttı. Sanayi Devrimi ile insanlar başkaları tarafından üretilen gıdalara bağımlı hale geldi. Bu da gıdaların tüketici tarafından kontrolünün daha zor hale gelmesine sebep oldu. Bu yüzden gıdalara katılan ek maddeler arttı, gıda boyası da çekicilik yarattığı gerekçesiyle daha sık kullanılmaya başladı. 1856 yılında Sir William Henry Perkin tarafından ilk anilin boya bulundu. Günümüzdeki gıda boyalarına oldukça yakın olan anilin boya bulunduğu andan itibaren özellikle ketçap, hardal, jöle gibi ürünlerde fazlaca kullanıldı.
 

Gıda boyası ile ilgili en büyük soru işaretlerinden biri sağlıklı olup olmamasıdır. Aslında her gıda ürününde olduğu gibi gıda boyasında da katkı maddesi ve kimyevi madde oranı ne kadar fazlaysa gıda o kadar zararlı hale gelirken tamamen organik olan Everydye gıda boyalarında bu tür bir sıkıntıya rastlanmamaktadır. Renk pigmentleri ile gıdalara renk veren gıda boyası tamamen doğal olduğu takdirde herhangi bir sağlık problemine yol açmazken Everydye gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Daha detaylı bilgi için : https://www.everydye.com

           

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ