Haber Bülteni Nedir?

Haber Bülteni Nedir?

Haber Bülteni Nedir?
01 Haziran 2019, C.tesi günü, saat 10:25 'de eklendi.

Bülten, haber ajanslarının veya muhabirlerin derlediği haberlerin sunum biçiminde izleyici, dinleyici veya okuyucu aktarıldığı metin ve diğer medya sunumlarıdır. Haber bülteni, tek bir haber için veya belirli bir sürede gerçekleşen haberlerin genel olarak sunumu için arz edilebilir. Örneğin; bir Haber Ajansı'nın günün belli saatlerinde kapsayan haberlerle ilgili aktardığı bilgiler birer haber bülteni olabileceği gibi, belli bir kategorideki bilgi ve haberlerde, haber bülteni olarak tanımlanabilir. Bunun yanında basın Bildirisi niteliği taşıyan sunumlar da bu kategoride değerlendirilmektedir. Tabii bunların yanında, televizyon ve gazetelerin günlük veya günün belli saatlerinde gerçekleştirilen haber sunumları da haber bülteni olarak tanımlanır.

Haber Bülteni Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle basın bültenleri ve haber bülteni niteliğindeki metinler reklam değildir. Lansmana yönelik içerikler dahil olma üzere reklam niteliği taşımamalıdır. Reklam haber metni içerisinde yayınlanamaz. Bunun hem yayıncılık etiği, hem de kanunlar bakımından sınırlamaları söz konusudur. Bu nedenle bültenler hazırlanırken, ticari kuruluşlar hakkında bilgiler veriliyor olsa da, bunun reklam standartlarının dışında olması şarttır. Elbette bunu sağlayabilmek için bülten hazırlama konusunda uzman, PR ve basın yayın alanında deneyim sahibi kişilerin görevlendirilmesi gereklidir. Bu noktada haber sunumunu kendiniz yapacaksanız, bazı kurallara dikkat etmeniz gerekir.

Haber Bülteni hazırlanırken, konu ne olursa olsun yönlendirici olunmamalıdır. Yorum yapılmamalı ve iradeye müdahale edilmemelidir. Yalnızca doğrudan ürün, hizmet, etkinlik veya bilgilendirme yapılması gereken konu hakkında net bilgi aktarılmalıdır. Burada asla davetler yapılmamalı, fiyatlar ve kampanyalar gibi unsurlara değinilmemelidir. Her ne kadar kimi kuruluşların kampanyaları basın bülteni dilinde hazırlanıyor olsa da, bunlar birer reklamdır ve duyuruları reklam biçiminde yapılmalıdır. Haber bülteninin elbette en önemli özelliği kurumsal bir dille hazırlanmasının gerekliliğidir. Basın yayın ortamlarında, bültenin aynı haliyle yayınlanabilmesi ve yayın organı tarafından reddedilmemesi için içeriğin dili bu standartlara uygun olmalıdır.

Kurumsal Haber Bültenleri

Kurumsal firmaların, kamu kurumlarının ve kar amacı gütmeyen iştiraklerin güncel duyurularını basılı ortamlarda veya dijital medya ortamlarında katalog bültenler biçiminde sunabilirler. Bu yayınlara da haber bülteni denebilir. Örneğin, bir firmanın yıllık faaliyetlerini anlattığı bir sunum veya aynı şekilde bi vakfın etkinliklerini anlattığı bir doküman da bu standart dahilinde kabul edilir.

Modern zamanlarda haber bültenleri, yazlı ve görsel medyada farklı şekillerde yayınlanabilir. Basın bildirisi biçiminde videolu sunumlar yapılabileceği gibi, yine dijital medya ortamlarında; sosyal medya, kurumsal siteler ve haber siteleri gibi kaynaklarda haber bülteni yayını yapılabilir. Daha etkili bültenler hazırlamak ve en ekonomik biçimde hedef kitlenize erişmek için PR danışmanları ve içerik uzmanları ile çalışmanız faydalı olacaktır.

Kaynak: https://kolaybulten.net/basin-bulteni-nedir/

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ