İkinci El Araba Fiyatlarındaki Değişimler

İkinci El Araba Fiyatlarındaki Değişimler

İkinci El Araba Fiyatlarındaki Değişimler
11 Eylül 2019, Çarşamba günü, saat 17:09 'de eklendi.

 

İkinci el araba fiyatları çeşitli sebeplere bağlı olarak değişimlere uğrayabilir. Özellikle sıfır arabaların fiyatlarındaki artış ve inişlerle bağlantılı olarak ikinci el araç piyasası değişebilir. Peki, sahibinden ikinci el araç fiyatlarındaki değişimlerin sebepleri nelerdir? Bu değişimler ikinci el piyasasını nasıl etkiliyor?

Sahibinden ikinci el araba fiyatları neden etkilenir?

Ülke genelindeki ekonomik durum, ikinci el araba piyasasını doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebiliyor. Örneğin; döviz kurundaki artışlar özellikle sıfır araç fiyatlarını doğrudan artırıyor. Veya ÖTV teşviki gibi hükümetin bazı teşvikleri sıfır araç fiyatlarını düşürüyor. Bu durum doğrudan sahibinden araç piyasasını etkiliyor. Sıfır araçların fiyatlarındaki artış tüketiciyi ikinci el araçlara yönlendiriyor. Bu durum, ikinci el piyasasındaki arzın artması ile paralel olarak özellikle bazı araç modellerinde artışa neden oluyor. Diğer örnekte olduğu gibi ÖTV teşviki sebebiyle fiyatları düşen sıfır araçlar tüketiciden rağbet görüyor. Bu da, tüketiciyi sıfır araçlara yöneltiyor. Genel anlamda ikinci el araba pazarında fiyat değişimlerinin temel sebebi, sıfır otomobillerde yapılan fiyat ayarlamaları ile doğrudan bağlantılıdır.

İkinci el araba fiyat değişimleri marka, model ve otomobillerin kullanım alanlarına göre farklı oranlarda olmaktadır. Ayrıca, sahibinden ilanlarında ve araba galerilerinde aynı özelliklerdeki araçlar arasında fiyat değişimleri gözlenebilmektedir. İkinci el araç fiyatlarındaki değişimlerin temel sebebi olarak ekonomideki dengesizlik ve döviz kurlarındaki artış veya düşüş gösteriliyor. Ancak genel olarak ikinci el araba piyasasındaki değişimleri sadece ekonomik sorunlara ve döviz kuruna bağlamak doğru olmayacaktır. Bu yüzden sahibinden satılan araçların durumu, özellikleri, modelleri, kilometresi ve hasar durumu gibi faktörlerle birlikte fiyat değişimleri spesifik olarak ele alınmalıdır!

Sahibinden araba fiyatlarını etkileyen söylentiler

Sahibinden ikinci el araç için ilan ver, istediğin fiyata sat gibi söylentiler kulağınıza gelmiştir. Bu tür söylentiler ve kulaktan kulağa yayılan duyumlar da ikinci el fiyatlarını etkilemektedir. Araç satıcısının çevresinden aldığı fahiş fiyatlarla verdiği ilanlar emsal olarak görülerek benzer araçlara da aynı seviyede fiyat verilebiliyor. Bu durum da ikinci el piyasasında fiyat artışlarına yol açabiliyor. Yani zincirin halkaları gibi söylentiler birbirini izleyerek yayılıyor. Sonuç olarak; ikinci el araba fiyatlarındaki değişimlerin asıl sebepleri ekspertiz raporlarından bağımsız olarak ortaya çıkıyor.

Bu durumda araba fiyatlarını araştırırken birden çok siteye bakmanız lazım. Sadece tek bir site size yeterli olmayacaktır. İkinci el araba sitelerinden biri olan biarabam.com ve benzeri sitelere de bakmanızda faydalı olacaktır. Böylece fiyata karar verirken tek bir kaynak kullanmamış olacaksınız.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ