Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

Kıl Dönmesinin En Belirgin Özellikleri

Günümüzde karşılaşmış olduğumuz vakalar genellikle kuyruk sokumu üzerinde gerçekleşmektedir. Fakat kıl dönmesi sadece kuyruk sokumu üzerinde gerçekleşmez.

Kıl Dönmesinin En Belirgin Özellikleri
12 Mart 2019, Salı günü, saat 16:31 'de eklendi.

Kıl dönmesi genel olarak erkek bireylerde görünen bir hastalıktır. Kadınlarda da bu vakalara rastlanabilir. Özellikle 15-35 yaşlar arasında yaygın olan hastalığın tedavisi günümüz teknolojileri ile farklı alternatifler yardımıyla yapılmaktadır. Erken teşhis kıl dönmesi hastalıklarında çözümler çok daha basit ve sancısız olmaktadır. Erken teşhis aşamasında bireylerin bilgilendirilmesi ve çekinmeden doktora gitmesi gerekir. 15 ve 35 yaşları arasında daha yaygın görünmesinin sebebi ise bireylerin bu yaş aralığında anüs bölgesinin yumuşamasıdır. Kıl dönmesi yaşadığınızı düşündüğünüz bölgede aynı zamanda batık kıl durumu da olabilir. İki hastalığı da detaylı olarak bildiğiniz zaman karıştırmayacak ve kıl dönmesi hastalığına daha çabuk çözüm bulabileceksiniz. Kıl dönmesi nedir dendiğinde batık kıldan ayırt ekmek oldukça basittir.

Kıl Dönmesi Nedeni

Tıp alanında gelişmiş teknoloji sayesinde artık hastalıkların neden kaynaklandığı çok rahat bir şekilde izlenebilmektedir. Kıl dönmesinin incelenmesi sonucunda ise neden ortaya çıktığı belirlenmiştir. Kıl dönmesi, saçların dökülmesi sonucunda ve kuyruk sokumu alanında kalması ile derinin altına girip orada uzamaya başlamasıdır. Kıl dönmesi ameliyatlarında bulunan bulgular bu teoriyi destekler durumdadır. Deri altında uzayan kıllar bir topak oluşturur ve ciddi ağrı, sancılar ortaya çıkarır. Kıl dönmesi yaşayan bireylerin en kısa sürede tedavi olması gerekmektedir.

Kıl Dönmesi Hangi Kısımlarda Görülür?

Günümüzde karşılaşmış olduğumuz vakalar genellikle kuyruk sokumu üzerinde gerçekleşmektedir. Fakat kıl dönmesi sadece kuyruk sokumu üzerinde gerçekleşmez. Hastaların göbek kısmında, koltukaltı bölgelerinde, yüz ve kuyruk sokumu bölgelerinde olmak üzere gerçekleşir. Bu alanlarda bir sertlik ve acı hissederseniz işinde uzman bir doktor ile görüşmenizde fayda olacaktır. Kuyruk sokumu bölgesinde olan kıl dönmelerinde hastaların çoğu çekinir ve doktora gitmek istemezler. Bu son derece yanlış bir düşüncedir. O bölgedeki kıl dönmesi iltihap oluşturmadan hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir.

Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Belirtisi

Kuyruk sokumu bölgesinde bir şişlik hissediyorsanız kıl dönmesi için şüphelenebilirsiniz. Başlangıç olarak nohut tanesi büyüklüğünde olup ilerleyen zamanlarda kivi büyüklüğüne kadar gidebilmektedir. Şişlik beraberinde ağrı da hissedebilirsiniz. Kuyruk sokumu bölgesine iç çamaşırlarımız temas ettiği için iç çamaşırlarında ıslaklık olması iltihabın dışarı aktığının belirtisidir. Kıl dönmesi tedavisi için doktorunuza başvurup hızlı bir şekilde iltihap temizlenmesi yapılmalıdır.

Kıl Dönmesi Tedavi Yöntemi

Kıl dönmesi tedavileri arasında çeşitli alternatifler bulunur. Bu alternatifler arasında öne çıkan bir tedavi yöntemi bulunmaktadır. Mikrosinüsektomi yöntemi hastaların en çok tercih ettiği yöntemlerden birisidir. Bu yöntemde hastalara lokal anestezi uygulanır. Sadece bölgeye yapılan uyuşturma eylemi sonucunda hastanın yatmasına gerek kalmaz. Ayakta tedavi uygulanır ve süresi 10 dakika civarında olmaktadır. Tedavi sonucunda adaylar günlük işlerine devam edebilirler. En büyük avantajlar arasında da diğer tedavi yöntemlerine göre çok daha düşük maliyet içermektedir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00

Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bu haber 3108 kez okundu.
Yorumlar
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ