Klomen nedir, neden kullanılır?

Klomen nedir, neden kullanılır?

Klomen nedir, neden kullanılır?
30 Eylül 2019, Pazertesi günü, saat 11:00 'de eklendi.


Belirli bir süre boyunca korunmasız cinsel ilişki sonrasında gebeliğin oluşamaması halinde, doğurganlık tedavileri gerekebilir. Doğurganlık tedavileri, çiftin kısırlığa neden olabilecek hangi etkenlere sahip olduğu doğrultusunda yönetilmelidir. Aşılama, tüp bebek tedavisi gibi alternatif doğurganlık yöntemlerin öncesinde hormon takviyeleri ve doğurganlık ilaçlarının kullanılması, vücut üreme sisteminin düzenlenmesi için gereklidir. Klomen, bu nedenle kullanılan ilaçlardan biridir.


Klomen nedir?
Klomen yumurtlamayı uyarmak için kullanılan, hap formunda bir ilaçtır. Yumurtalıkların, olgun yumurtalar üretmesine neden olan bazı hormonları arttırır. İçerik olarak, klorotrianisen ve kolesterol inhibitörü triparanol gibi diğer triariletilen bileşiklerinin kimyasal bir analoğudur.


Klomen neden kullanılır?

Klomen, bebek sahibi olmak isteyen kadınlarda yumurtlama fonksiyon bozukluğunun tedavisi için kullanılır. Klomen tedavisine başlamadan önce, hamileliği engelleyen nedenler saptanmalı ve klomen tedavisi haricinde mevcut olan diğer engeller uygun şekilde tedavi edilmelidir. Klomen tedavisi ile başarıya ulaşması en muhtemel hastalar arasında polikistik over sendromu, adet düzensizliği, adet görememe, yumurtlama bozukluğu vakaları bulunmaktadır.


Doğal yöntemlerle oluşan gebeliklerde, yumurtlama ile ilgili olarak uygun zamanlanmış cinsel ilişki önemlidir. Bir bazal vücut ısısı grafiği veya diğer uygun testler, yumurtlamanın oluşup oluşmadığının belirlemesine yardımcı olabilir. Yumurtlamanın sağlıklı bir biçimde gerçekleşmesi için yapılan klomen tedavisi sonrasındaki öncelik, doğal yöntemlerle gebeliğin oluşmasını sağlamaktır. Fakat klomen, aşılama veya tüp bebek tedavisi gibi diğer tedavi yöntemleri öncesinde de verimli yumurta hücreleri elde etmek için kullanılmaktadır.


Klomen tedavisi için uygun olan kadınlar şöyle sıralanabilir:

● Hamile olmayan kadınlar: Klomen, hamilelik esnasında kullanılması riskli olan bir ilaçtır. Bu nedenle gebelik testi sonrasında reçete edilir.
● Over kisti bulunmayanlar: Polikistik over sendromlu olanlar dışında, over genişlemesi olan hastalarda klomen kullanılmamalıdır. Pelvik muayene, klomen tedavisinin her bir döngüsü için gereklidir.
● Anormal vajinal kanaması olmayan hastalar: Anormal vajinal kanama varsa, neoplastik lezyonların bulunmadığından emin olmak için hasta dikkatlice değerlendirilmelidir.
● Normal karaciğer fonksiyonuna sahip kadınlar: Karaciğer fonksiyonları yeteri kadar çalışmayan kadınlar için klomen kullanımı önerilmemektedir.
Ek olarak, klomen tedavisi için seçilen hastalarda değerlendirilmesi gereken etkenler şöyledir:
● Östrojen seviyeleri: Hastalar yeterli endojen östrojen seviyelerine sahip olmalıdır. Azalan östrojen seviyeleri başarı oranını düşürecektir.
● Birincil hipofiz veya yumurtalık yetmezliği: Klomen tedavisi, diğer yumurtlama yetmezliği nedenlerinin spesifik tedavisi yerine geçmemektedir.
● Endometriozis ve endometrial karsinom: Endometriozis ve endometrial karsinom insidansı, yumurtlama bozukluklarının insidansı gibi yaşla birlikte artar. Endometrial biyopsi, her zaman için klomen tedavisi öncesinde yapılmalıdır.
● Uterin fibroidler: Fibroidleri daha da büyütme potansiyeli nedeniyle uterus fibroidli hastalarda klomen kullanırken dikkatli olunmalıdır.
● Gebeliğe engel olan diğer faktörler: Gebeliğin önündeki engeller arasında tiroit bozuklukları, adrenal bozukluklar, hiperprolaktinemi, erkek faktörü kısırlığı olabilir ve bu problemler klomen ile tedavi edilememektedir.
Klomen adetin kaçıncı günü kullanılır?
Klomen tedavisine başlamak için en ideal zaman aralığı adet döngüsünün 3-7. günleridir. Daha geç veya daha erken süreçlerde başlanan klomen tedavilerinin başarı oranı hızla düşecektir.


Klomen nasıl kullanılır?
Klomen tedavisi için aday olan hastalar, dikkatli bir tanı değerlendirmesinden sonra seçilmelidir. Tedavi planı önceden belirlenmelidir. Başlangıç dozu, potansiyel yan etkilere karşı dengelenmelidir. Mevcut olan veriler, yumurtlama ve gebelik için uygun kullanım şeklinin 5 gün boyunca 50 veya 100 mg klomen ile sağlanabildiğini göstermektedir. Bununla birlikte, dozaj arttıkça over aşırı uyarımı ve diğer yan etkilerin artması beklenebilir.
Normal bir hastanın tedavisi, 5 gün boyunca günlük 50 mg'lık bir dozla başlamalıdır. Doz yalnızca ilk döngüye cevap vermeyen hastalarda arttırılabilir. Polikistik over sendromlu kadınlar da dahil olmak üzere, hipofiz gonadotropinine olağandışı duyarlılıktan şüpheleniliyorsa kısa süreli düşük dozajlı özel tedavi önerilmektedir.
Yumurtlama, ilk tedavi döngüsünden sonra sağlanamamış ise 5 gün boyunca günlük 100 mg'lık döngü başlatılabilir. Bu döngü, bir öncekinden 30 gün sonra başlamalıdır. Dozaj veya tedavi süresinin 5 gün boyunca 100 miligramdan fazla olmamalıdır.


Klomen yan etkileri nelerdir?
Klomen ilacının ihtiyaç duyulan etkilerine ek olarak, bazı istenmeyen etkilere de neden olabilmektedir.
Aşağıdaki yan etkiler genellikle nadir olarak meydana gelir herhangi birinin yaşanması durumunda, tıbbi müdahale gerekmektedir:
● Bulanık görme,
● Azalmış veya çift görme gibi görme sorunları,
● Işığa duyarlılık,
● Şiddetli mide ve pelvik ağrılar,
● Ruhsal bozukluklar,
● Sararmış cilt.
Klomifen ile meydana gelebilecek yan etkilerin bazıları hafiftir ve tıbbi yardım gerektirmemektedir. Hastanın vücudu tedavi sırasında ilaca uyum sağladığında bu yan etkiler ortadan kalkabilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri rahatsızlık verici bir biçimde devam ederse uzmana danışılmalıdır:
● Şişkinlik,
● Sıcaklık hissi,
● Göğüslerde hassasiyet,
● Baş dönmesi,
● Baş ağrısı,
● Ağır adet dönemleri,
● Ara kanamalar,
● Mide bulantısı ya da kusma,
● Sinirlilik,
● Yorgunluk,
● Uyuma güçlüğü.
Klomen kullananlar için avantajlar nelerdir?
● Etkisi kanıtlanmış bir ilaçtır: Klomen için ilk başarılı klinik araştırmalar 1967'de yapılmış ve aynı yıl FDA tarafından onaylanmıştır. Günümüze dek uzun yıllar boyunca jinekologlar ve doğurganlık uzmanlarınca hastalarına reçete etmektedir.
● Kullanımı kolaydır: Doğurganlık ilaçları oral veya enjeksiyon yoluyla kullanılmaktadır. Klomen'in oral yolla kullanılması tercih edilme oranını arttırmaktadır. Ayrıca, enjekte edilebilir ilaçların daha yoğun ve ciddi yan etkilere neden olduğu bilinmektedir.
● Östrojen üretimini bloke ederek, hipotalamus ve hipofiz bezlerini uyararak çalışır: Klomen, östrojen üretimini engeller. Gonadotropin salgılayan hormon (GnRH), folikül uyarıcı hormon (FSH) ve luteinize edici hormon (LH) üretmek için hipotalamus ve hipofiz bezlerini uyarır. Bu hormonların varlığı, yumurtlama şansını artırır.
● Güvenilir başarı oranları mevcuttur: Klomen kullanan kadınların yaklaşık %80'i olgun yumurtalar üretebilmektedir.
● Yan etkileri hafiftir: Klomen'in tercih edilme nedenlerinden biri, makul başarı oranlarına ve minimal yan etkilere sahip olmasıdır.
● Doğurganlık tedavilerindeki ilk adımdır: Klomen, hamilelik başarısını minimal yan etkilerle sağlayabildiği için sağlıklı yumurtalık rezervlerine sahip olan ancak yumurtlamada başarısız kadınlarda doğurganlık tedavisinin ilk adımıdır.
● Döngüler tekrarlanabilir: Klomen tedavisi sonrasında bir kadının hamile kalma şansı %10 ile %13 arasındadır. Tedavinin tekrarlanması gerekmesi halinde dozajın arttırılması veya ileri doğurganlık tedavisi seçenekleri gözden geçirilmelidir.
● Erkek kısırlık için kullanılabilir: Klomen, düşük sperm sayısı nedeniyle kısırlık problemi yaşayan erkeklerde de kullanılabilmektedir.


Kaynak: https://ivoxtupbebekmerkezi.com/

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ