Köpek Ürünleri (Yatak, Kulübe/Ev, Taşıma Çantası) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Köpek Ürünleri (Yatak, Kulübe/Ev, Taşıma Çantası) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Köpek Ürünleri (Yatak, Kulübe/Ev, Taşıma Çantası) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
12 Haziran 2021, C.tesi günü, saat 12:00 'de eklendi.

 

Köpeğinize mutlu ve huzurlu bir yaşam alanı sağlamak için onun gereksinim duyduğu temel eşyaları edinmeniz çok önemlidir. Bunlar arasında köpek yatağı, köpek kulübe ve evleri, köpek taşıma çantası gibi ürünler öne çıkar. Peki, köpek ürünleri satın alırken nelere dikkat etmeniz gerek?

 

Köpek Yatağı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

 

Köpek yatağı, köpeklerin konforu ve mutlu yaşamaları için çok önemli bir detaydır. Köpekler de tıpkı diğer canlılar gibi konforlu bir yatağa ihtiyaç duyarlar. Köpekler yerde, kanepede vb. birçok yerde yatabilirler ama onların konforu için iyi bir yatağa sahip olmaları gerekir. Sağlıkları açısından rahat ve konforlu bir yatak almak önemlidir. Çünkü köpeklerin eklem ve kemiklerinin korunması gerekir. Ayrıca yatakların sayesinde köpeklerin etrafa tüy saçmaları da engellenmiş olur. Piyasada çok çeşitte ve markada köpek yatağı bulunmaktadır. Bunların arasından seçim yapmak bir hayli zaman alıcı ve zordur.

 

Köpeğe uygun yatağı alabilmeniz için onu biraz tanımalı ve gözlemlemelisiniz. Köpek nasıl yatar, dinlenmek için neler yapar gibi detaylar çok önemlidir. Çünkü yatak almadan önce köpeğin nasıl bir zeminde huzurlu olduğunu bilirseniz eğer ona göre özellik, kumaş, genişlik vb. konularda seçim yaparsınız. Köpeğin boyutuna göre büyük veya küçük köpek yatağı almanız önemlidir. Çünkü köpekler rahat yataklarda dinlenmek isterler. Büyük köpeğe 80x60 veya 100*80 ebatlarında bir yatak tercih edebilirsiniz. Eğer yavru bir köpeğe sahipseniz ona uygun 60*50 ölçüsünde bir yatak almanız yeterli olacaktır. Ancak daha minik bir yavru köpeğe sahipseniz 50x40 ebatlarındaki yataklar onlar için daha uygun olacaktır.

 

Bir diğer dikkat etmeniz gereken unsur ise yatağın kumaşıdır. Köpek yavruysa ya da eğitim sürecinde olan bir köpek ise kolay yıkanabilir ve temizlenebilir özelliklere sahip olan bir yatak tercih etmelisiniz. Köpek yatağının kumaşı, yazları terletmeyecek, kışları ise üşütmeyecek nitelikte bir kumaşa sahip olmalıdır. Köpek yatakları genellikle elyaf dolgulu polyester kumaşlar kullanılarak üretilmektedir. Ancak elyaf yatakların bazıları çok ince olduğundan basıldıkça yatak ince bir hal alır. Aynı zamanda mutlaka yıkanabilir olmalıdır. Aksi halde yatağın temizliği zor olur ve köpekler kirli olan yataklarda yatmak istemezler.

 

Köpek saldırgan ve çok hareketli bir köpek ise ona uygun yatağı tercih etmelisiniz. Bazı köpekler kıvrılarak uyumayı severler. Bu tür köpekler için kolları olan yatakları tercih edebilirsiniz. Bazı köpekler ise kolunu bacağını açıp yatar o zamanda büyük ebatlara sahip olan minderli yataklardan tercih edebilirsiniz.  Köpek hırçın ve parçalamayı seven bir karaktere sahipse ona parçalanmayan, kaliteli yataklardan tercih etmelisiniz. Hem uzun bir süre kullanmak için hem de köpeğin parçalama gibi huyları olduğundan yatağı aşındırma ve deforme etmesini önlemek için parçalanmayan yatak tercihi çok doğru olacaktır.

 

Köpek Kulübe ve Evlerini Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

 

Köpek kulübe ve evleri, köpeklerin ihtiyaçlarından biridir. Sevimli dostlarımız köpeklerin kulübe ve evlerinin ona uygun kriterlerde olması daha rahat ve sağlıklı yaşam sürmelerini sağlar. Kulübe ve evlerde hayatını sürdüren köpekler için bu kulübeler onların konforu için belirli standartlara sahip olmalıdır.

 

Köpeklere uygun seçilen kulübe ve evler onların daha konforlu ve huzurlu yaşam sürmelerini sağlar. Çünkü köpekler günlerinin uzun bir bölümünü kulübelerinde geçirirler. Doğal olarak rahat hissederek, yatmak ve uyumak isterler. Bu sebeple köpek kulübe ve evleri köpeğin sağlığını olumsuz şekilde etkileyecek herhangi bir unsura sahip olmamalıdır. Bu ürünlerin malzemelerinden şekline kadar pek çok etken göz önünde bulundurulmalıdır. Köpeğin kriterlerine göre alınan kulübe ve evler onun yaz, kış rahat etmesini sağlar. Köpek kulübe ve evlerini alırken dikkat edilmesi gereken ilk unsur; ürünün malzemesidir. Malzemenin soğuktan koruma özelliğine sahip olması ve yalıtım sistemi ile kaplı olması gerekir. Bu unsurları içermeyen kulübe ve evler, köpeğin kış aylarında üşümesine ve hasta olmasına neden olabilir. Aynı zamanda kalitesiz plastik ya da farklı malzemelerden yapılan kulübeler, köpeğin sağlığını da olumsuz yönde etkileyecektir. Çünkü köpekler pek çok şeyi yalayan ve ısıran canlılardır.

 

Bir diğer unsur ise köpek kulübe ve evlerinin köpeğin hacminden daha büyük olması gerekliliğidir. Çünkü köpekler içerisinde rahatça uzanabilmek, yatabilmek ve uyuyabilmek isterler. Aksi durumlarda köpek, kulübesinde ve evinde rahat etmeyecektir.

 

Eğer yavru bir köpeğe sahipseniz burada dikkat etmeniz gereken unsur köpeğin ırkı ve ne kadar büyüyebileceğidir. Köpeğe yavruyken aldığınız bir kulübe ya da ev, köpeğin büyük ırk köpek olması nedeniyle ilerleyen zamanlarda küçük gelebilecektir. Bu durum ise sizlere ekstra maliyet yaratacaktır.

 

Köpek Taşıma Ürünleri Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

 

Köpek taşıma ürünleri hem köpekler hem de sahiplerine rahatlık vadeder. Sevimli dostlarımız köpeklerin taşıma ürünleri onların nefes almasına uygun ve herhangi bir risk oluşturmayan türden olmalıdır. Kendi konforumuz ne kadar önemliyse köpeklerinki de bir o kadar önemlidir. Tıpkı bizler gibi köpeklerinde rahat olacakları alan sağlanmalıdır. Taşıma ürünlerinin arasından seçim yaparken; köpeğin stresini azaltmasına, çevreyi kolayca göreceği bir kapağa sahip olmasına ve havalandırma kanallarının geniş olmasına özen göstermeliyiz.  

 

Bir köpek taşıma ürünü almadan önce bütçenize, köpeğin ırkına ve kullanım özelliklerine dair bir dizi unsuru göz önünde bulundurmalısınız. Köpeğe rastgele alınan bir çanta ilerleyen zamanlarda onun ihtiyacını karşılamayabilir. Bu sebeple taşıma ürünü alma kararını vermeden önce bu gibi unsurları göz önünde bulundurmalısınız.  Köpek taşıma ürünlerinin arasında plastik taşıma kafesi, transformatörle, krom veya alüminyum katlanır kafes, metal kafes, nadir de kullanılsa ahşap kafesler vardır. Plastik kafesler genelde hijyen ve temizleme kolaylığı sağlaması sebebiyle en kullanışlı kafeslerdir. Ahşap kafesler ise çok ağır ve kırılgan yapı da oldukları için pek tercih edilmeyebilirler. Bu sebeple alacağınız köpek taşıma ürününün pratikliği açısından plastik malzemeden yapılmış olması sizlere kolaylık sağlayacaktır. Köpeğe mevsimine göre taşıma ürünü almanız gerekir. Kış için taşıma ürünü alacaksanız yumuşak, yoğun ve su geçirmez türden olmalıdır. Yazın kullanılacak taşıma ürünleri ise hafif, havalandırmalı ve açık renkler de olmalıdır.

 

Taşıma ürünleri köpeğin özgürce nefes alabilmesine ve içinde rahatça hareket edebilmesine imkan sağlamalıdır. Bu sebeple doğal kumaşlardan ve çevre dostu doğal malzemelerden yapılmış ürünler tercih edilmelidir. Alacağınız taşıma ürünlerinin kumaşına da dikkat etmelisiniz. Kolay temizlenebilir türden olmalıdır. Yavru bir köpeğe sahipseniz, taşıma ürünlerini yumuşak tercih etmek gerekir. Ayrıca taşıma ürününde bir çıkış ve gözden geçirmek üzere ızgara penceresi olmalıdır. Ürünün dip kısmı düz ve yumuşak olmalıdır. Böylelikle yavru köpek kendini rahat hissedecektir.  Taşıma ürünü alırken ürünün sağlamlık ve güvenlik arz etmesi de çok önemli unsurdur. Ürünlerin bazılarında karabina, kayış ya da köpeğe destek veren bir cihaz bulunur. Bu ise köpeğin yanlışlıkla düşmemesi için çok gereklidir.

 

Günümüzde en yaygın modellerden biri de torba taşıyıcı modellerdir. Yuvarlak ve dikdörtgen şekillerde, çantanın üst kısmında pencere ve giriş çıkış kapısı vardır. Aynı zamanda içinde delik ve tutma tertibatı da bulunur. Bu tür taşıma ürünlerini kız, erkek, yavru ve yetişkin köpekler için tercih edebilirsiniz. Bir diğer seçenek olan tekerlekli taşıma ürünlerini almadan önce köpeğin 5 kilo ve üstü ağırlığa sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Köpeği elinizde taşımanız zor geliyorsa bu taşıma ürünleri mükemmel bir seçenek olacaktır. Almadan önce tekerleklerinin sağlam ve güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. 

 

Meraklı bir dostunuz varsa eğer açık kafalı taşıma ürünlerinden tercih edebilirsiniz. Sevimli dostunuz böylelikle çevrede olup bitenleri izler ve içerisinde sıkılmaz. Bu tür çantalarında sağlam ve dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Sağlam ve kaliteli köpek ürünleri için petshop ZOO'ya göz atabilirsiniz.

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ