KPSS NEDİR?

KPSS NEDİR?

KPSS NEDİR?
19 Temmuz 2021, Pazartesi günü, saat 23:35 'de eklendi.

 

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), Kamu kurumlarına girmek veya başvurmak isteyen adaylar için var olan bir programdır. Adaylar okumuş oldukları okul veya bölümlere göre farklı sistem üzerinden sınava girebilmektedir. KPSS de 3 farklı sistem vardır. Bunlar ortaöğretim mezunları, önlisans mezunları ve lisans mezunları için yer almaktadır. KPSS den geçerli puana sahip olan adaylar hem merkezi atamayla kurumlara yerleşebileceği gibi hem de dış alım yapmak isteyen kurumların sınav ve yapacakları mülakatlara katılmaya hak kazanmış olacaktır.

KPSS başlangıçta Genel Kültür ve Genel Yetenek olmak üzere ikiye ayrılır. Bütün adaylar bu sınavlara girmek ve belli bir puana sahip olmak zorundadır. Almış oldukları puan neticesinde girmek istedikleri alan ya da alan dışında yer alan açık kadrolara başvurularını yapıp bu alanlarda da kendilerini deneyebilirler.

Kamu kurumlarında memur olarak çalışmak isteyen adayların Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarına girmeleri yeterli olmakla birlikte, ortaöğretim mezunları ve önlisans mezunları için 2 yılda bir, lisans mezunları için ise her yıl tekrarlanmaktadır.

KPSS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

KPSS başvuruları ÖSYM nin resmi sitesi üzerinden belirlenen tarihler arasında giriş yapılarak gerçekleştirilebilir. Yapılan başvuru sonrasında ödenmesi gereken meblağ Halkbank ya da Vakıfbank aracılığı ile yatırılması gerekmektedir.

KPSS KAÇA AYRILIR?

KPSS toplamda 2 farklı gruptan meydana gelmektedir. Bu adayların alınacağı kurumun kadrosuna göre A grubu ve B grubu olarak ayrılmıştır.

 A GRUBU KADROLAR

A grubu kadrolar için hazırlanan adaylar kadrolara merkezi yerleştirme yapılmamaktadır. A grubundan giren adayların belirli bölümlerden ya da fakültelerden mezun olmuş olmaları gerekmektedir. Bu grup üzerinden sınava girmek isteyen adaylardan başarılı olanlar Kaymakamlık, uzman yardımcılığı ya da müfettiş gibi kadrolara girmeleri söz konusudur. KPSS A Grubu Kitapları ile bu süreci hızlıca atlatabilirsiniz. Fakülte olarak ise adayların İİBF, Siyasal Bilimler veya Hukuk fakültesinden mezun olmaları gerekmektedir.

B GRUBU KADROLAR

A grubu dışında kalan ve kurumların memurluk, teknisyenlik, teknikerlik, mimar, hemşire vb. kadrolara girmeleri söz konusudur. Bu gruptan sınava giren adaylar ortaöğretim, lisans ya da önlisans mezunu olmaları yeterli olacaktır.

KPSS YE KİMLER GİREBİLİR?

KPSS ye en az ortaöğretim mezunu olan bütün bireyler başvuru yapabilmektedir. Burada dikkat edilen en önemli ikinci husus ise adayların yaşı, sağlık durumu, yabancı dil,i cinsiyeti, adli sicil kaydı vb. durumlardır.

KPSS YE NASIL ÇALIŞMAK GEREKİR?

KPSS diğer sınavlara nazaran daha çok disiplin gerektiren ve gereğinden fazla özveriyle çalışılması gereken bir sınavdır. Bunun sebebi ise adayların kariyer basamağında belki de gireceği son sınav olabilecek olmasıdır. O yüzden düzenli ve sağlıklı bir çalışma programı eşliğinde çalışılması öngörülmektedir. Çoğu aday kurs ya da buna benzer yerlerden destek alarak çalışmaya başlamış olsa da aslında ev ya da çalışma alanları tarzı yerlerde de disiplinli bir çalışma ile başarılabilecek bir sınavdır. Kapsamış olduğu farklı alanlardan dolayı zorluk derecesi de buna göre farklılık gösterecektir. O yüzden ilk başta adaylar başlangıç düzeyinde yer alan Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavına mı yoksa alan sınavlarına mı gireceğini belirlemeleridir. Bu durumda eğer alana çalışmayı düşünen adaylar her halükarda B grubu sınava girmekle sorumludur. O yüzden bu adaylar daha çok dikkatli olmalıdırlar. KPSS B grubu sınavında yer alan dersler ilk oturumda Türkçe ve Matematik (toplamda 60 soru), ikinci oturumda ise Coğrafya, Vatandaşlık ve Tarih (toplamda 120 soru) şeklinde olduğu için çoğu kişi tarafından az çok bilinen temel dersleri kapsamaktadır. O yüzden önerilen çalışma yöntemi ilk başta adayların eksiklerini bilmesidir. Eksiklerinin farkında olan adaylar ders çalışırken daha az zorluk çekecek ve konuları yetiştirme olasılığı daha yüksek olacaktır. Bu konuda KPSS konu anlatımı kitaplardan kendine en uygun olan yayınevinin kitabını alan adaylar çalışırken sıkılmadan eksiklerini giderebilir hatta belli konularda ufak dipnotlar sayesinde zaman zaman bu konuları tekrar edebilirler. Konularda yeterli yetkinliğe geldiğini düşünen adaylar bu kısımdan sonra sınava kadar uzun soluklu soru çözümü kısmına geçmiş bulunacaklardır. KPSS soru bankası kitaplarında ise konu anlatımı kitabının tersine farklı yayınlardan faydalanan adaylar daha avantajlı olacaklardır. Çünkü farklı tarzda sorular çözmek hem adayların daha çok pratik yapmasını sağlayacak hem de daha fazla soru çeşidi görme şansını yakalayabileceklerini gösterecektir. Aynı durum A grubuna hazırlanacak olan adaylar içinde geçerli olmakla birlikte bu adayların konu anlatımı kısmını daha erken bitirip en kısa zamanda soru çözümü kısmına geçmeleri tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi ise konuların daha fazla olması ve karışma ya da unutma ihtimallerinin daha yüksek olmasıdır.

Tüm KPSS kaynak kitabı ihtiyaçlarınız şimdi sana özel indirimlerle Kitap Gönder'de >> https://www.kitapgonder.com/

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ