Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

Polyurea Nedir?

Polyurea Nedir?

Polyurea Nedir?
09 Şubat 2019, C.tesi günü, saat 20:52 'de eklendi.

 

Polyurea, poliüretan malzemelerin üretiminde kullanılan bir hammadde olan izosiyanat sertleştirici ve poliol bileşeninden oluşan bir kaplama ürünüdür. İzosiyanat, Poliol sistemle karıştırıldığı takdirde ekzotermik reaksiyona girerek bünyesinde serbest NCO taşıyan kimyasaldır. İzosiyanat ve polipol karışımından oluşan, sprey yöntemli ile istenilen kalınlıkta uygulanan polyurea, su izolasyonu gerektiren birçok yüzeyde kullanılan bir kaplama sistemidir.

Polyurea Kullanım Alanları Nelerdir?

Polyurea, alışveriş ve iş merkezleri, teras, balkon, havuz, askeri araç ve hatta anti bakteriyel zemin kaplama gibi birçok yüzeyde kaplama amaçlı, kurşun geçirmezlik amacı ve suya karşı izole edilmek istenen birçok yüzeyde kullanılabilmektedir. Bu nedenle polyurea, su izolasyon ürünlerinin başında gelmektedir. Sağlam olmasının yanı sıra esnek bir kaplama olduğundan doğru bir kalınlıkta uygulandığı takdirde kırılma, çatlama gibi sorunlarla karşılaşılmamaktadır.

Polyurea Nasıl Uygulanır?

Polyurea, uygulaması yapılacak zemine tam olarak yapışabilmesi için zeminin nem durumu gibi uygulama yapılacak zemin hakkında net bilgiler edinmek gereklidir. Malzemenin zemine tam olarak yapışması ve zeminde bulunan hataları kapatmak için öncelikle nem toleranslı bir astar uygulaması yapılmaktadır. 80 derece sıcaklıkta ve püskürtülerek uygulanan polyureanın zemine tam anlamıyla yapışması sağlanır. 10 saniye sürmeden anında soğuyarak kür haline gelmektedir. Bu sayede dikey yüzeyler ya da su deposu gibi alanları kaplamada da rahatlıkla tercih edilmektedir.

Soğuk kış aylarından en sıcak yaz günlerine kadar polyurea, sağlamlığı ve esnekliğinden bir şey kaybetmemektedir. Polyurea, kaplama yapılacak alanı tek parça şeklinde kapatabildiğinden estetik bir görünüm sunmaktadır. Uygulama süresi, işinde tecrübeli elemanlar sayesinde 1000 ya da 2000 metrelik alan gereken astarlama ve diğer işlemlerden sonra bir gün içerisinde bitirilmektedir. Zemin hazırlığı, alanı uygulamaya hazır hale getirmek için en önemli aşamadır. Kaplamanın dayanıklı ve sağlam olması için astar uygulaması yapılmadan kaplama yapılması, zemin kullanımında sorun çıkarabilir. Polyurea, uçucu bir bileşen içermediğinden dolayı oldukça katı bir malzemedir. Bu nedenle son derece sağlıklı ve uzun ömürlüdür. Polyurea kaplama ile sağlam ve sağlıklı bir zemin elde etmek için işinde tecrübeli elemanları bünyesinde barındıran https://www.panleoizolasyon.com/ sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Bu haber 1827 kez okundu.
Yorumlar
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ