Protan Doğa Dostu Çözümleri İle Dikkat Çekiyor

Protan Doğa Dostu Çözümleri İle Dikkat Çekiyor

Protan Doğa Dostu Çözümleri İle Dikkat Çekiyor
28 Mart 2021, Pazar günü, saat 14:20 'de eklendi.

 

 

Tamamen ya da kısmen bitki örtüsüyle kaplanmış bina çatıları ya da su yalıtım membranı üzerine dikilmiş olan yetiştirme ortamları yeşil çatı sistemleri ya da yeşil çatı olarak isimlendirilir. Çatı bahçeleri ya da yeşil çatılar, çatı üzerine yerleştirilen bitkisel tabakalardır. Yeşil çatıların konutlardan sanayi tesislerine kadar geniş bir kullanım alanı vardır.

 

Yeşil çatılar drenaj, su - nem tutucu ve bitki köklerine karşı koruma işlevlerine sahiptir. Sistem için az miktarda suya ihtiyaç duyan, güneş ışığına ve rüzgara dayanıklı, bakımı kolay bitkiler kullanılır.

 

Yeşil çatılar; ısı yalıtımı, ses yalıtımı, enerji korunumu konularında sağladığı avantajların yanı sıra çevresel olumlu etkileri ve göz alıcı estetiği ile de ön plandadır. Üzerinde bitki örtüsü bulunduğu için yeşil çatılar yağmur suyunu doğal olarak emer ve toz oluşumunu engeller. Yağmur ve dolu gibi doğal etkenlere karşı çatının korumasını ve ömrünün uzamasını sağlayabilirler.

 

Çatı yapılarındaki örtülü membranlar çoğunlukla balastlı ya da korumalı çatılar olarak isimlendirilir. Balast; yeşil bir çatının temeli olarak çakıl taşları, toprak ya da beton levhalar olabilir. Protan ayrıca çeşitli yeşil çatı türleri için membranlar da üretir. Bunlar arasında Protan Yaygın Yeşil Çatılar, Protan Yoğun Yeşil Çatılar ve Protan Çim Çatılar sayılabilir.

 

Su Deposu Yalıtımı İçin En Uygun Malzemeleri Tercih Etmelisiniz

 

Su deposunda var olan su kaçaklarının giderilmesi ya da olası su kaçaklarının engellenmesi amacına yönelik olarak uygulanan işlemlere su deposu yalıtımı adı verilir. Su depolarında zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak ya da çeşitli dış faktörler nedeniyle sızıntılar meydana gelebilir. Su baskınlarının yanı sıra çeşitli tehlikeli durumlar da meydana gelebilir. Su depolarında hem bakteriyel durumların ve buna bağlı olarak sağlık sorunlarının oluşmasının engellenmesi hem de dış ortamın sudan tamamen temizlenmesi için su deposu yalıtımı yapılması önemlidir. Su deposu yalıtımında farklı yöntemler uygulanabilmekte olup kullanılacak yöntemler yalıtımı yapılacak olan deponun imal edildiği malzemelere göre çeşitlilik gösterebilir.

 

Su depolarının; beton, plastik, paslanmaz, galvaniz, seramik ve sac malzeme ile imal edilen farklı türleri bulunur. Su depolarının inşasında kullanılan malzemeler farklı olduğundan yalıtım için kullanılacak yöntemler ve malzemeler de farklı olup en uygun şekilde seçilmelidir. Su deposu yalıtımında kullanılacak olan malzemelerin içme ve kullanım suyuna uygun ve kullanılabilir belgelere ve sertifikalara sahip olması dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Aksi takdirde su deposunda muhafaza edilen suya geçebilecek olan kimyasallar ciltte ve iç organlarda sağlık problemlerine ve zehirlenmelere yol açabilir. Kullanılacak olan malzemelerin kesinlikle solvent içermediğinden emin olunmalıdır.

 

Su deposu yalıtımı yapılırken öncelikle su deposunun içi tamamen basınçlı su ile yıkanmalı; böylece yosun, çamur ve diğer yabancı maddelerden arındırılıp temizlenmelidir. Su deposunun tavanı hariç zeminleri ve yanal duvarları PVC membran ile kaplanarak, uygulamanın yapıldığı PVC köşe ve birleşim alanları el kaynağı ile sabitlenmelidir. Su deposu, temizlik işleminin yapılmasının ardından kullanıma açılabilir.

 

Yüksek Kaliteli Ürünler Yalıtım Uygulamalarının Etkinliğini Artırır

 

Protan Turkey kalitesi ile kullanıcılara sunulan Protan G membran; cam elyaf donatı takviyeli su yalıtım ürünüdür. Çakıllı balast çatı sistemleri ve yeşil çatılar için geliştirilmiş olup sert hava koşullarına ve mikroplara karşı dayanıklılığı ile ön plana çıkar. Hem yüksek hem düşük sıcaklıklara dayanabilen Protan G membran mikroorganizmaların saldırısına maruz kalabilir ya da neden olabilir. Boyutsal olarak kartlı olan Protan G membran yük taşıma uygulamalarında önemlidir. Boyutsal kararlılığı nedeniyle balast çatı sistemlerinin ve yeşil çatı sistemlerinin ürüne getirdiği yük taşıma kapasitesindeki dayanımı artırdığı bilinir.

 

Kök dayanıklı Protan GG membran yeşil çatılar için tavsiye edilir. Ağır yüklere ve su basınçlarına dayanacak şekilde tasarlanmış olup bu koşullar altında mükemmel yaşlanma özelliklerine sahiptir.

 

Protan; kimyasal dayanımlı yapay göl ve gölet membranı, içme suyu deposu yalıtım sistemi üreticisi olarak sektörünün lideridir. Protan AQUA BLUE PVC membran; UV'e kapalı içme suyu, yangın ve kullanım suyu depolarının su yalıtım detaylarında kullanılmaktadır. Malzeme yüzeyinde bakteri yerleşimini engelleyen antibakteriyel katkılı UV dayanımsız, taşıyıcısız mavi renkli homojen PVC esaslı bir su yalıtım membranı olarak tanımlanabilir.


Protan Turkey'i ziyaret etmek için : https://protanturkey.com/

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ