Psikolojik Şiddet: Gaslighting Nedir?

Psikolojik Şiddet: Gaslighting Nedir?

Psikolojik Şiddet: Gaslighting Nedir?
27 Nisan 2021, Salı günü, saat 13:00 'de eklendi.

Gaslighting Nedir?

Gaslighting, manipüle yoluyla insanları kendi anılarını, etraflarında yaşanan olayları, düşüncelerini ve kararlarını sorgulamaya iten bir psikolojik şiddet biçimidir. Kimi vakalarda bu manipülasyon o kadar ileri gider ki, mağdur kişi kendi akıl sağlığını sorgulamaya başlar. Bu psikolojik şiddet, insanlara eşleri, ebeveynleri veya patronları tarafından uygulanabilir. Psikolojik şiddet görülen ilişkilerdeki güç dinamiği benzer seyreder. Manipülatör, karşısındaki insanı kontrol edebilecek ve kendini sorgulatabilecek bir güce sahip iken, gaslighting kurbanı kaybetme korkusuna sahiptir. Bu güç dinamiği, uzun vadede çok tehlikeli olabilecek ve kurbanı depresyona, sinir krizlerine ve daha birçok rahatsızlığa sürükleyebilecek olan bir manipülasyon biçimini, gaslighting'i ortaya çıkarır.

 

Gaslighting Nasıl Anlaşılır?

 

Gaslighting kurbanı tarafından anlaşılması kimi zaman zor olabilse de manipüle edilip edilmediğinizi tespit etmenize yardımcı olacak bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biri kendi düşüncelerinizi ve hislerinizi gözlemlemektir. Kendinizi sık sık düşüncelerinizi ve kararlarınızı sorgularken buluyor, gereğinden fazla özür dilediğinizi düşünüyor, partnerinizin davranışları için bahaneler uyduruyor, yaşadığınız sorunların sürekli sizden kaynaklı olduğunuzu hissediyor, kendinizi yetersiz buluyor ve eskisi kadar kendinize güvenmediğinizi düşünüyorsanız psikolojik şiddet kurbanı olabilirsiniz. Şiddet içermeyen bir ilişkideki insanların aksine ilişkinizden keyif almıyor ve partnerinizi mutlu etmek için sürekli diken üstündeymiş gibi davransanız da bunların ona yetersiz geldiğini hissediyorsanız durup bu konuda düşünmeniz gerekir. Çünkü sağlıklı bir ilişkide, karşınızdaki insan size kendinizi daha mutlu ve başarılı hissettirecektir. Eğer bir manipülatör ile birlikteyseniz, durum bunun aksi olacak ve partneriniz tarafından kusurlarınız ve en ufak hatalarınız dahi sık sık yüzünüze vurulacaktır. Sonunda, mental olarak sağlıklı olsanız dahi kendinizi akılsız olduğunuza inandırabilirsiniz.  Bunun yanında, partnerinizin davranışlarını gözlemleyerek de böyle bir istismara maruz kalıp kalmadığınızı anlamak mümkündür. Partneriniz; duygu ve düşüncelerinizin önemsiz olduğunu hissettiriyor, sizi sürekli davranışlarınızdan ve kararlarınızdan dolayı yargılıyor, önceden söylemiş veya yapmış olduğu şeyleri inkâr ediyor, size veya çevrenizdekilere aklınızı kaybettiğinizi veya paranoyak olduğunuzu söylüyor, sizi suçlamak için nedenler türetiyor ve sürekli haksız olduğunuzu hissettiriyorsa bu kişi sizi psikolojik olarak istismar ediyor olabilir. Sağlıklı bir ilişkide, partneriniz sizi güvende, mutlu ve tam hissettirecektir. Size kusurlarınızı veya hatalarınızı değil, artı yönlerinizi ve becerilerinizi hatırlatacaktır. Bunun aksine, psikolojik manipülasyona maruz kalınan bir ilişkide, partneriniz ile beraberken kendinizi kapana kısılmış, çaresiz ve akılsız hissetmeniz oldukça olasıdır. Kendinizi böyle hissediyorsanız, profesyonel destek almak sizin için en verimli yol olacaktır. Türkiye'nin en büyük online terapi platformu psikologofisi.com'da anında uzman psikologlarla görüşebilir ve manipülasyonla başa çıkmak için yardım alabilirsiniz.

 

Gaslighting Neden Yapılır?

 

Gaslighting uygulayan kişinin çok farklı sebepleri ve amaçları olabilse de genele bakıldığında durumun oldukça benzer olduğunu söylemek mümkün. Manipülatör kişilerin tamamının bu manipülasyonu bilerek ve isteyerek yaptığını, dahası bundan keyif aldığını söylemek doğru olmayacaktır. İstismarcılar, psikolojik şiddet uyguladıklarından ve karşıdaki insanı kötü etkilediklerinden bihaber bile olabilirler. Çoğu manipülatör, yaşamının daha önceki kısımlarında -özellikle çocukluk çağında, kötü davranışlara maruz kalmış ve bu davranışları bir savunma mekanizması olarak zihnine yerleştirmiştir. Bu kişiler, öncesinde tanık olduğu davranışları ilişkilerine yansıtır ve partnerlerini ancak bu şekilde hayatlarında tutabilecekleri gibi sağlıksız bir düşünceye kapılır. Bununla birlikte, tüm istismarcılar psikolojik şiddet uyguladıklarından bihaber değillerdir. Kimileri, insanlar üzerinde hakimiyet kurmaktan ve güce sahip olmaktan keyif alırlar. Hatalarını kabul etmemek ve daima karşı tarafı hatalı göstererek birlikte oldukları insanı suçlu psikolojisine sokmak bu insanlara kendilerini daha iyi hissettirir. Güç ve kontrole sahip olmak için çevresindekileri manipüle eden insanlar, narsistik kişilik bozukluğu gibi psikolojik hastalıklara da sahip olabilirler. Empati becerisinden yoksun olmak, insanları kolayca yargılamak ve diğer insanların duygularını dikkate almamak gibi özellikler, narsistik kişilik bozukluğuna sahip insanların ilişkilerinde gaslighting olarak kendini gösterir.

 

Gaslighting Kurbanı Tedavisi

 

Gaslighting, ağır ağır ilerlese de insan sağlığına oldukça zararlı bir psikolojik manipülasyondur. Sürekli değersiz ve diken üstünde hissetmek, zihinsel ve fiziksel olarak insanı epey yıpratacaktır. Ciddiye alınmadığı ve tedavi edilmediği takdirde kurban, stres bozukluğu ve depresyon gibi ciddi psikolojik rahatsızlıklarla karşılaşabilir. Tedavinin gerçekleşmesi için gereken en önemli adım kurbanın durumun farkına varması ve yardım alması gerektiğini anlamasıdır. Bunu anladıktan sonra, genelde uzun bir süreç olan iyileşmenin ikinci adımı olarak manipülatör kişiden uzak durmak gerekir. Bu noktada aile ve arkadaşlar yardım edebilir ancak profesyonel destek almak psikolojik şiddet kurbanı için en sağlıklı çözüm olacaktır. Bir psikiyatr, psikolog veya terapistin yardımıyla gerçekleşecek olan yüz yüze veyahut online terapiler, kişiye manipülasyonla ve etkileriyle nasıl başa çıkabileceğini öğretecektir. Psikolojik şiddet kurbanı olan kişi bu sayede zaman içinde kendine olan güvenini ve mutluluğunu geri getirecektir.

 

Eğer siz de gaslighting kurbanı olduğunuzu düşünüyor ve bu durumu en kesin yollarla düzeltmek istiyorsanız Türkiye'nin en büyük online terapi platformu https://www.psikologofisi.com/ üzerinden alanında uzman psikologlara anında bağlanabilir ve online terapi alabilirsiniz.
 

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ