Sivilce Tedavisi

Sivilce Tedavisi

Sivilce Tedavisi
05 Temmuz 2019, Cuma günü, saat 15:17 'de eklendi.

 

Günün yorgunluğu ve stres gibi etmenlere bağlı olarak cilt üzerinde bazı tahribatlar meydana gelebilir.  Bu tahribatlardan bir tanesi de sivilcelerdir. Cilt bakımı doğru bir şekilde yapılmazsa sivilce ve akne gibi sorunlar her zaman görülebilir. Bu nedenle cilt bakımını yapmadan önce mutlaka kendi cilt analizinizi doğru bir şekilde yapmalısınız.

Sivilceli Cilt Analizi Nasıl Yapılır?

Cilt tipi için cilt analizi yapmanız gerekir. Bunun için sabah uykudan uyandığınızda kuru bir peçete ile önce burun çevrenizi akabinde de tüm yüzünüzü silin. Eğer peçetede yağ izleri varsa bu yağlı bir cilt yapısına sahip olduğunuzun göstergesidir. Eğer sadece burun ve çene bölgesinden yağ izleri çıkıyorsa bu karma bir cilt yapısına  sahip olduğunuzu gösterir. Yine peçetede hiçbir yağ ve leke izi yoksa bu da kuru cilde sahip olduğunuz anlamına gelir.

Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sivilce tedavisi için sivilcelerin boyutu ve sıklığı önem taşır. Eğer cildinizde ve deri altında çok büyük yağ bezeleri varsa bunlar zamanla sivilce oluşumuna neden olur. Bunun için ilk etapta doğru beslenmeli ve gerekli tahlilleri yaptırmanız gerekir. Yine doktorun önerdiği ilaç ve sivilce kremlerini düzenli bir şekilde kullanmanızda fayda vardır. Cildinizde dönem dönem sivilceler çıkıyorsa cilt temizliğini iyi yapamadığınız anlamına gelir. Bu nedenle haftada bir kes elma sirkeli su ile cildinizi yıkamanız önerilir ve diğer günlerde doğal sabunlarla cildinizi kurutmadan temizlemeniz sivilce oluşumunu önleyecektir.

Yağlı Ciltler İçin Sivilce Maskeleri

Yağlı ciltler için maske tarifleri uygulamadan önce maskeyi vücudunuzun küçük bir bölümünde test etmeniz faydalı olacaktır. Böylece  maske içinde yer alan herhangi bir içeriğe karşı alerjinizin oluğ olmadığını görebilirsiniz.

Yulaf maskesi;

Cildi hem gençleştiren hem de sivilcelerden arındıran yulaf maskesi için malzemeler;

  • Bir yemek kaşığı yulaf tohumu (ezilmiş olacak)
  • Bir tatlı kaşığı bal
  • Bir tatlı kaşığı karbonat

Tüm malzemeleri cam bir kasede karıştırıp, cildinize lapa şekilde uygulayın yaklaşık 10 dakika sonra masaj yaparak cildinizi ılık  su ile iyice yıkayıp kurulayın.

Kahve maskesi;

  • Bir tatlı kaşığı Türk kahvesi,
  • Yeterince ıhlamur çayı

Önceden hazırlamış olduğunuz ıhlamur çayını süzmeden kahveye karıştırıp, homojen hale getirmeniz gerekir. Akabinde cildinize uygulayın ve peeling yaparak cildinizi derinlemesine temizleyin. Kahve maskesini haftada 2 kez yapmanız yeterli olur. Fazla yaptığınızda cilt tonunuzu koyulaştırabilir.

Limon ve bal maskesi;

  • Bir yemek kaşığı doğal bal,
  • 5- 6 damla limon

Özellikle bölgesel sivilceler için ideal bir maske olan bal ve limon maskesini özenli ve dikkatli bir şekilde hazırlamanız gerekir. Bir yemek kaşığı balkı cam bir kaseye aldıktan sonra içine yavaş yavaş limonu ekleyip, bir fırça yardımı ile maskeyi cildinize uygulayın. Maske cildinizde kurumaya başladığında ılık su ile cildinizi yıkayabilirsiniz. Her maske sonrası olduğu gibi limon ve bal maskesinden de sonra cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Karma Ciltler İçin Maske Tarifi

Karma cilt yapısı aslında bakımı en zor olan cilt yapılarından bir tanesidir. Burada cilt bölünmüştür. Bu nedenle uygulayacağınız maskeleri özenli seçmelisiniz. Karma ciltler için sivilce maskeleri ise;

Zerdeçal maskesi;

  • Bir tatlı kaşığı zerdeçal,
  • Bir çay kaşığı doğal bal,
  • Bir tatlı kaşığı ev yapımı yoğurt,

Tüm malzemeleri karıştırıp, daha önceden temizlediğiniz cildinize uygulayın. Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta cildin kuru olan kısımlarına değil sadece sivilceli ve yağlı olan kısımlarına bu maskeyi yapmak olmalıdır.

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ