Tırnak Mantarınız Varsa Çözüm Lazer Tedavisi Olabilir

Tırnak Mantarınız Varsa Çözüm Lazer Tedavisi Olabilir

Tırnak Mantarınız Varsa Çözüm Lazer Tedavisi Olabilir
05 Ocak 2021, Salı günü, saat 16:20 'de eklendi.

 

 

Son derece sık karşılaşılan bir sorun olan tırnak mantarı tedavi edilmediği takdirde estetik problemlere ve ciddi sonuçlar doğurabilen enfeksiyonlara sebep olabiliyor. Tırnak mantarının oluşmasında ve yayılmasında çevresel faktörlerin son derece önemli rol oynadığı biliniyor.

 

Tırnakta şekil bozukluklarının ve renk bozukluklarının oluşmasına neden olan tırnak mantarı bulaşıcı olması nedeniyle hızlı bir şekilde yayılabiliyor. Daha çok yetişkinlerde karşılaşılan tırnak mantarı sorunu, ağrıya ve kokuya da neden olabilmesinden dolayı kişinin yaşam kalitesinin azalması sonucunu doğurabiliyor. Ayrıca; şeker, kalp ve böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıkları olan kişilerin tırnak mantarı rahatsızlığına karşı daha dikkatli olması gerekiyor.

 

Tırnak mantarının önlenebilmesi için öncelikle hijyen kurallarına titizlikle uyulması, ortak terlik ve ayakkabı kullanımından kaçınılması uzmanların önerileri arasında yer alıyor. Spor merkezi ve havuz gibi ortak kullanıma açık alanlarda da ayakkabı ya da terlik kullanımına özen gösterilmesi öneriliyor. Nemli ortamlar mantar enfeksiyonlarının oluşmasını hızlandırdığından, ellerin ve ayakların yıkandıktan sonra iyice kurulanmaması tırnak mantarı oluşumuna neden olabiliyor.

 

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi Kesin Sonuç Veriyor

 

Tırnak mantarı tedavisi için farklı yöntemler kullanılmakta olup bunlar arasında lazerle tırnak mantarı tedavisi İstanbul ve civarında en çok tercih edilen yöntem olarak dikkat çekiyor. Tırnak mantarı tedavilerinin etkili olabilmesi için ağız yolu ile alınan ilaçların üç ay süre ile ve düzenli bir şekilde kullanılması gerekiyor. Ancak bu ilaçlar karaciğer yolu ile atıldığından, ilacın kullanıldığı süre boyunca karaciğer fonksiyon testlerinin aksatılmaması gerekiyor. Aynı zamanda karaciğer fonksiyonlarının bozuk olduğu hastalarda, ağızdan alınan ilaçlar yolu ile mantar tedavisinin uygulanmaması gerekiyor. Buna bağlı olarak son dönemlerde ağız yolu ile mantar ilacı alınmadan lazerle tırnak mantarı tedavisi yapılması daha çok tercih ediliyor. Lazerle tırnak mantarı tedavisi son derece etkili sonuçlar alınmasını ve hastaların kısa süre içerisinde günlük hayatına dönmesini sağlıyor. Lazerle tırnak mantarı tedavisi uygulanırken, Nd-Yag olarak adlandırılan kısa dalga boylu özel bir lazer ışığı kullanılıyor. Tedavi kapsamında tüm tırnaklar 39 - 42 derece aralığında olacak şekilde ısıtılıyor. İşlem yaklaşık 15 dakika kadar sürmekte olup uygulama esnasında ağrı kesici ya da anestezi kullanılmasına ihtiyaç duyulmuyor. Tedavi, tırnağın dibinden temiz tırnağın çıktığı görülene kadar devam ettiriliyor. Genellikle haftada ya da on beş günde bir aralıklarla tekrarlanan beş seanslık bir tedavinin yeterli olduğu biliniyor. Hastalar lazerle tırnak mantarı tedavisi uygulamalarının ardından, aynı gün içerisinde iş ve sosyal hayatlarına dönebiliyorlar.

 

Tırnak mantarında lazer tedavisi; özellikle sistemik anti-fungal ilaçlar kullanılmasının sakıncalı olduğu hastaların yanı sıra sistemik ve topikal anti-fungal ilaçların tedaviye yanıt vermediği hastalarda ve yalnızca tek tırnağın etkilendiği durumlarda tercih ediliyor. Tırnak mantarı lazer yöntemi ile tedavi edilirken uygulanan lazer ışığının; tırnak yatağına, tırnağa ve tırnağın çevresindeki yumuşak dokuya zarar vermemesine özen gösteriliyor. Uygulamanın; diğer parmaklarda da gizli mantar enfeksiyonu bulunması olasılığına karşı yalnızca tırnak mantarının olduğu tırnağa değil diğer tırnaklara da uygulanması gerekiyor. Lazerle tırnak mantarı tedavisi uygulaması sırasında hastanın tırnağının görünüşünde herhangi bir değişiklik olması söz konusu olmuyor. Tırnak yatağında yapılmış olan işleme bağlı olarak, zaman içerisinde tırnak uzuyor. Tedavinin etkisi yeni gelen tırnak ile birlikte gözlemlenebiliyor.

 

Nasır Deyip Geçmeyin

 

Pek çok kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen nasır tedavisi İstanbul ve diğer illerimizde Podolog olarak adlandırılan uzmanlar tarafından son derece başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Tekrarlayan sürtünme ve basınç sonucunda kalınlaşma ve sertleşmeyle meydana gelen nasırlar çoğunluklar; ellerde, ayak tabanında, ayak parmaklarında ve topuklarda görülüyor. Dar ve sıkı ayakkabılar giyilmesi, topuklu ayakkabılar, iki ayak parmağının birbirine sürtünmesi ya da baskısı nasır oluşumunun nedenleri arasında sayılabiliyor. Nasır oluşumunun önüne geçilebilmesi için nasırlı bölgenin hijyeninin sağlanması konusuna özen gösterilmesi gerekiyor. Bunun için ayak derisinde bulunan ölü dokular, ponza taşıyla ya da törpüyle alınabiliyor.

 

Nasırın iyileştirilebilmesi için öncelikle nasır oluşumuna neden olan sürtünmenin ve basıncın ortadan kaldırılması gerekiyor. Uygulanacak olan tedavinin belirlenmesi için öncelikle nasırın oluşum durumu analiz ediliyor. Hangi yöntemin seçileceği nasırın şiddetine göre hasta özelinde belirleniyor. Günümüzde sıklıkla kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olan radyo frekans yöntemi ile nasırların köküne kadar alınması mümkün olabiliyor. Radyo frekans ile nasır tedavisi lokal anestezi altında gerçekleştiriliyor. Ve hasta operasyon esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmiyor. Yaklaşık 5 - 10 dakika kadar süren operasyonun ardından bölgenin pansumanı yapılıyor ve uygulamanın yapıldığı bölge kapatılıyor.

 

Nasır hayat kalitesini etkileyen ve tedavi edilmediği takdirde daha büyük rahatsızlıklara neden olabilen bir ayak sağlığı sorunu olduğundan, nasır tedavisinin kesinlikle ihmal edilmemesi gerekiyor. Ayrıca; özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin, diyabet hastalarının ve dolaşım bozukluğu problemi bulunan kişilerin nasırları konusunda çok daha hassas davranmaları uzmanların önerileri arasında yer alıyor.

 

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ