Trijenerasyon ve Kojenerasyon Sistemleri Nedir?

Trijenerasyon ve Kojenerasyon Sistemleri Nedir?

Trijenerasyon ve Kojenerasyon Sistemleri Nedir?
23 Mayıs 2021, Pazar günü, saat 14:27 'de eklendi.

 

Birleşik ısı ve güç sistemleri son dönemde sıklıkla merak edilen hususlardan biri haline geldi. Bu sistemler akıllara ilk olarak kojenerasyon kavramını getiriyor. Doğalgaz ya da benzeri yakıtların motorda ya da türbinde yakılması, elektrik ile ısının bir arada üretilmesi prensibi üzerine kurulan sistem kojenerasyon kavramının en genel ifadesidir. Bir anlamda enerjinin eş zamanlı bir şekilde elektrik ve ısı biçimlerinde üretilmesi olarak da düşünülebilir.

 

Bu sistemlerin sağladığı çeşitli avantajlar bulunuyor. Bu avantajlar arasında en fazla ön plana çıkan ise yakıt enerjisinden olası en verimli şekilde faydalanılıyor olmasıdır. Günümüzde kullanılan sistemlerin büyük bir bölümünde elektrik ve ısı birbirinden bağımsız olarak üretiliyor. Ancak söz konusu olan kojenerasyon ise bu iki enerjinin bir arada üretilmesi mümkün hale geliyor.

 

Elbette kojenerasyonun temel prensibinden de söz etmekte fayda olacaktır. Bu prensip ise güç üretimi yapan makinelerin atık ısısından faydalanılmasıdır. Bu temel mantık sayesinde enerji verimliliği noktasında da yüz güldüren neticeler elde edilebiliyor. Sadece enerji verimliliği değil enerji çeşitliliği açısından da benzer bir tablo ortaya çıkıyor. İki farklı enerji şeklinin iki farklı şekilde üretilmesine gerek kalmıyor. Zira sadece bu açıdan bile enerji verimliliği konusunda fark yaratan bir sistem olduğunu söyleyebiliriz.

 

Bu sistemde kullanılan türbin ya da motorun jeneratörü çalıştırdığını söyleyebiliriz. Bir yandan jeneratör çalışırken diğer yandan da egzoz gazları ya da motor soğutma suyu yoluyla ciddi düzeyde bir ısı üretimi gerçekleştiriliyor. Bu ısının atık ısı kazanı ya da eşanjör kullanımı yolu ile sıcak havaya, buhara, sıcak suya, kızgın yağa ya da benzeri materyallere dönüşümünün sağlanması da söz konusu olabiliyor.

 

Trijenerasyon sistemlerinde ise daha farklı bir çalışma prensibinin kullanıldığını belirtebiliriz. Bu sistemlerde enerji elektrik, ısıtma ve soğutma olmak üzere üç farklı şekilde kullanıma sunulabiliyor. Farkı ise soğutma sisteminin mevcut sisteme dahil edilmemiş olmasıdır. Ancak bu sistemle üretilen ısı, soğutma ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla da kullanılabiliyor. Bu ve benzeri konularda daha fazla bilgi almak için Enerjisa internet sitesine tıklayabilirsiniz. Yeni nesil enerji sistemlerini daha yakından incelemek için de bu siteyi ziyaret etmeniz yeterli olacak.

 

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ