Vatandaşlık Sorgu

Vatandaşlık Sorgu

Vatandaşlık Sorgu
03 Ağustos 2019, C.tesi günü, saat 14:25 'de eklendi.

 

Vatandaş, anayasal ülkelerde, o ülkede yaşayanların devlet tarafından anayasada vaad edilen haklardan yararlanmaları için o ülkeye vatandaşlık bağı ile bağlı olan kişilere denir. Ülkemizde son yıllarda gelişen online sistem üzerinden kişiye özel bilgilerin tek bir sisteme yüklenmesi yapılmaktadır. Tüm Türk Vatandaşlarının kimlik numaraları ile kendilerine ait bilgilerin kayıt edildiği Nüfus Müdürlüğü 'nün web sayfasından vatandaşlık sorgu işlemi yapılabilmektedir. https://www.nvi.gov.tr/ sayfası İç İşleri Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet vermektedir. Bu sayfada vatandaşlık sorgunun yanı sıra, kimlik paylaşım sistemi, mersis, pasaport, sürücü belgeleri, TC kimlik kartı, nüfus istatistikleri, adres kayıt sistemi ve Nüfus Müdürlükleri sorgulamaları yapılmaktadır.

Türk Vatandaşı olan tüm insanların devlet kurumlarının tamamında kendileri adına devam eden biten tüm işlemlerin kaydı tutulur. Bu kayıtlara kendi özel şifresi ile ulaştığı e devlet sayfası bulunur. Ayrıca kişinin kendisine ait resmi kurumlar onaylı tüm evrakları da döküm olarak alabileceği bir sistemdir.

Türk Vatandaşı Nasıl Olunur?

Soy bağı ya da doğum yeri esasına göre Türk vatandaşlığı otomatik olarak kazanılmış olur. Türk anne ve Türk babadan evlilik birliği içerisinde ya da evlilik birliği dışında doğan her çocuk Türk vatandaşıdır. Ayrıca Türkiye 'de doğan ancak yabancı anne ve babası bulunan herhangi bir ülke vatandaşlığı kazanamayanlar çocuklar da Türk vatandaşı sayılırlar.

Sonradan vatandaşlık kazanmak ise devlet kurumları ve kanunlar tarafından belirlenen şartları sağlayan kişilerin başvuruları ve bu başvuruların kurumlar tarafından onaylanması halinde gerçekleşir.

Türk vatandaşlığına geçiş başvurusunda bulunmak için;

1. Bir Türk vatandaşı ile 3 yıldan fazla evli olmak.

2. Bir Türk vatandaşı tarafından reşit olmadan evlat edinilmiş olmak.

3. Anne ve babasının durumundan dolayı Türk vatandaşlığından çıkanlar reşit olduktan sonraki 3 yıl içerisinde başvurmak.

Şartlarından herhangi birine sahip olanlar ilgili bakanlıkların istedikleri evrakları tamamlayarak başvuruda bulunabilirler. Ayrıca ülkede sahip olunan taşınmazların belli tutardan fazla olması, bankada bulunan mevduat tutarının yine kanunda belirtilen tutarda olması ve Türkiye'de yatırım ve istihdam oluşturan kişiler vatandaşlığa geçiş için başvuruda bulunabilir. Başvuru sonrasında vatandaşlık durumunu online olarak kontrol etmek isteyenler NVI'nin sunmuş olduğu "Vatandaşlık başvurum ne aşamada?” ekranından online vatandaşlık sorgu işlemi yapabilirler.

Vatandaşlık davaları için hukuki desteğe ihtiyaç duyanlar ve vatandaşlık hukuku alanında bilgi sahibi olmak isteyenler Ankara'da bulunan Develioğlu Hukuk'un web adresini ziyaret ederek hem online vatandaşlık sorgu işlemi gerçekleştirebilir hem de makaleler aracılığıyla vatandaşlık hukuku hakkında detaylı bilgi edinebilir.

Detaylı bilgi : www.develiogluhukuk.com

 

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ