Yabancıya Satışta Değerleme & TC Vatandaşlığına Geçiş - Denge Değerleme

Yabancıya Satışta Değerleme & TC Vatandaşlığına Geçiş - Denge Değerleme

Yabancıya Satışta Değerleme & TC Vatandaşlığına Geçiş - Denge Değerleme
17 Ocak 2020, Cuma günü, saat 09:45 'de eklendi.

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmenin birçok farklı yolu bulunuyor. Kimi yabancı Türkiye'den evlilik yaparken kimisi yıllarca Türkiye'de çalışma ve yaşam koşullarına bir yabancı olarak katlanma gereği duyuyor. Ancak bu yöntemler içerisinde en kısa ve kolay yolu olan ise Türkiye'de bulunan bir taşınmaza yatırım yapmaktır. Kişiler bir gayrimenkul satın alarak ya da iş yeri binasına yatırım yapıp iş kurarak da Türk vatandaşlığı kazanma hakkı elde ediyorlar. Ancak bu uygulama son yıllarda yapılan bazı olumsuz işlemler nedeni ile kısıtlama getirilmiş durumdadır. Kısıtlamadan ziyade ek prosedürler getirildi demek daha doğru olacaktır. Artık yabancıya satışta değerleme uyulması gereken prosedürlerden biridir.

 

Yabancıya Satışta Değerleme Neden Gereklidir?

Hangi ülkenin vatandaşı olursa olsun Türkiye'den bir gayrimenkul satın almak isteyen kişiler mutlaka satın alacakları gayrimenkulün belli bir değerin üzerinde olması gerekiyor. En az 250.000 Dolar değerinde olması gereken bu gayrimenkul için de resmi kurumlar tarafından değerleme raporu isteniyor. Yaşanan bazı olaylarda inşaat firmalarının gayrimenkullerin değerinin daha yüksek olduğu yönünde durumlar tespit edilmiştir. Bu da yabancıların Türk vatandaşlığı konusunda önemli sorunlar yaşamasına neden olmuştur. Ancak bu tarz durumların yaşanmaması için artık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet veren Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yabancıların satın alacakları gayrimenkuller için değerleme raporunu mecburi duruma getirmiştir.

 

TC Vatandaşlığına Geçişte Gayrimenkul Değerleme

TC vatandaşlığına geçiş için Türkiye sınırları içerisindeki bir taşınmazı satın almak isteyen yabancıların değerleme raporunu kurumsal firmalardan alması gerekiyor. Bu bağlamda yapılan çalışmalar sonucunda alınmak istenilen gayrimenkulün gerçek değeri saptanır ve bu piyasa değeri rapora işlenir. SPK lisansına sahip olan değerleme uzmanları tarafından yapılan çalışmalar sırasında binanın ömrü, kalan kullanım durumu, gelecek yıllardaki getirisi ve daha birçok detay bu raporda bulunmak durumundadır. Yabancıya satışta yapılan değerleme raporları 3 aylık süre için geçerlidir. Hazırlanan rapor ile yabancılar çok daha kolay şekilde Türk vatandaşlığına geçiş imkanı buluyor. Gayrimenkul değerleme konusunda merak edilen her türlü bilgi için https://www.dengedegerleme.com adresinden faydalanabilirsiniz.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ