Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

Ben Aldırma

Ben Aldırma

Ben Aldırma
13 Mayıs 2019, Pazertesi günü, saat 22:25 'de eklendi.

 

Ben aldırma operasyonları cerrahi işlemler arasında en çok yapılanlardan birisidir. Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte ağrısız ve acısız yöntemler kullanılarak vücutta bulunan benler alınmaktadır. Ancak benlerin birçok farklı çeşidi bulunur. Bu nedenle alınacak olan benlerin mutlaka belirli testlerden geçirilmesi gereklidir.  Bu testler ile iyi huylu ya da kötü huylu benler olup olmadığı öğrenilerek farklı problemlerin yaşanmasının önüne geçilir.

Esasında ben oluşumu genetik yatkınlık ile alakalıdır. Uzmanların görüşüne göre benler deride bulunan zararsız lekelenmelerdir. Derinin hemen altında yer edinen bu lekelenmelerin tamamının ben olmadığı uzmanların görüşleri arasındadır.  Farklı yöntemlerle deri altına testler yapılarak lekelerin ben olup olmadığı öğrenilmektedir. Bu sayede hem benler belirlenir hem de herhangi bir risk oluşturup oluşturmadığı konusu netlik kazanır. Benlerin en yaygın riski kansere sebep vermesidir.

Ben Aldırmada Kullanılan Yaygın Yöntemler

 

Benler gerekli kontrol ve testler sonucunda herhangi bir problem yoksa aldırılabilir. Bu konuda lazer sistemi son dönemde yaygın olarak kullanılmaktadır. Lazer ile ben deri altından çıkartılır. Diğer bir yöntem ise beni yakmadır. Özel bir müdahale ile ben yok edilir. Ayrıca tıraşlama ve dondurma yöntemleri de ben aldırma da kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Tüm bu operasyonların esasında benin olduğu doku tahrip olmaktadır. Tahrip olan dokunun ise patolojik olarak incelenmesi pek mümkün değildir. Bu nedenle doktorların en çok önerdiği yöntem cerrahi operasyondur. Eğer alınacak olan ben derine işlemiş halde değilse cerrahi işlem dışında işlemler uygulanabilir. Ancak derinin çok altında yer alıyorsa mutlaka cerrahi işlem ile alınması gereklidir.

Ben Aldırdıktan Sonra Deride İz Kalması

 

Ben aldırma işlemi sonrasında iz kalması birçok kişinin korkuları arasındadır. Eğer alınacak olan ben yüz bölgesinde yer alıyorsa bireyler için daha çok problem olmaktadır. Ben aldırdıktan sonra iz kalıp kalmaması derinin durumuna göre değişkenlik gösterir. Aynı cerrahi işlem iki farklı kişide uygulandığında elbette aynı sonuçları vermeyecektir. Doktorun önerdiği krem ve jel kullanımı deride iz kalma durumunu en aza indirgeyecektir. Ayrıca belirli bir dönem doğrudan güneş ışığına maruz kalmamanız da iz kalmaması açısından önemli bir husustur.

Bu haber 2621 kez okundu.
Yorumlar
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ