Domain Sorgulama Nasıl Yapılır

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır
29 Mayıs 2020, Cuma günü, saat 22:00 'de eklendi.

 

İnternetin hayatımızda önemli bir yere gelmesi ile beraber Web siteleri kurulmaya başlanmış ve kullanıcı hizmetine girmiştir. Dünyada yüzbinlerce kişi ve firmaya ait internet sitesi bulunmaktadır. Farklı kulvarlarda ve içeriklere sahip bu Web sitelerin nasıl ki her insanda bulunan parmak izi gibi bunların da kendine özel ip olarak tanımlanan izleri bulunmaktadır. Herhangi bir web sitesine ziyaret etmek isteyen kullanıcılar tarayıcılarının arama kısımlarında Bu web sitesine ait adresi yazmak zorundadırlar. İp adresi olarak tanımlanan bu uzun ve karmaşık sayıların hatırlanması oldukça zordur. Bunun yerine internet otoriteleri hatırlanması daha kolay ve daha kısa site adı ve adresi olarak geçen domain sistemini geliştirmişlerdir. Sizi en iyi tanımlayabilecek site ismi ve uzantısı size özgü ve dünya üzerinde başka hiç kimsenin kullanamayacağı özelliklere sahiptir. Farklı Web siteleri farklı domaine sahip internet araçlarıdır. Dünyadaki bütün internet siteleri DNS olarak isimlendirilen bir sistem sayesinde kullanmış olduğunuz tarayıcının adres kısmına ziyaret etmek istediğiniz internet sitesini domaini yazıp aradığınız zaman tarayıcınız bunu karmaşık olan İp adresine çevirerek sizleri ilgili siteye yönlendirerek bu web Sitesinin içeriğini görüntülemenizi sağlayacaktır.

 

Domain Kayıt Nedir
 

Öncelikle kullanmak istediğiniz ve belirlediğiniz alan adının başka hiç kimse tarafından kullanılmaması için bu domainin adınıza tescil edilmesi gerekir. Bu tescil işlemi satın alma veya kiralama yöntemlerinden birini tercih ederek elde edilmesi mümkündür. Alan adı isimleri yani domain genel olarak 1 yıl için kiralanmaktadır. Bir yıl süreyle kiralanan alan adı kayıt yenileme işlemleri tekrar gerçekleştirilmediği zaman bu alan adının başkaları tarafından kullanılması durumu ortaya çıkabilir. Tescil işlemi yenilenmeyen alan isimleri domain sorgulama sayfalarında müsait olarak görünecektir. Domain kayıt yaptırabilmek için İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumundan yetki almış domain firmalarından herhangi birine başvurarak alan adınızı tescil ettirebilirsiniz. ICANN   olarak kısaltılan internet tahsisli sayılar ve isimler kurumunun tam yetkilendirdiği limonhost firmasına başvurarak size Özgün ve sizi tam olarak tanımlayacak alan ismi belirleyip tescil ettirebilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz alan adını ek olarak mail adresi belirlemeniz kurumsallaşmış olduğunuz iması hedef kitlenin üzerinde oluşturacaktır. Markalaşma hedefine emin adımlarla ilerlemek isteyen kişi ve firmalar için en önemli adım domain belirleme sürecidir. Domain belli sürelerle kiralama yöntemi kullanılarak sağlanmaktadır. Bu süreler 1 yıl, 5 yıl ve 10 yaş şeklinde sağlanmaktadır. Bu sürelerin sonunda yenilenmeyen domain başkaları tarafından kullanılabilir.

 

Domain Neden Önemli

 

İnternet kullanıcıları arama motorları üzerinden arama yaptıkları konuyla ilgili içeriklere siteniz üzerinden ulaştıkları zaman ve bu içeriklerden memnun kalmaları halinde tekrar ziyaret etmek isteyeceklerdir. Bu noktada ziyaretçilerinin üzerinde kalıcı ve sizlere tekrar bulmak isteyecek özelliklere sahip olması domain önemli hale getirmektedir. Site ismi aynı zamanda site içeriği ile özdeş olduğu zaman ziyaretçilerin sizi bulması kolay olacaktır. Özellikle site ismi belirlerken Google, Yahoo gibi büyük arama motorlarının sıralama kriterlerine uyumlu bir şekilde belirlenmesi bu arama motorlarının internet kullanıcılarına sitenize yönlendirmesini sağlayacaktır. Site uzantı belirleme işlemleri ve Türkçe karakter kullanmama noktaları doğru belirlenmelidir.

 

Domain Seçiminde Dikkat Edilecekler
 

Domain belirleme süreci üzerinde çalışılıp en ince ayrıntısına kadar hesaplandıktan sonra belirlenmesi gerekir. Muazzam büyüklüğe sahip internet ortamında sizi bulmak isteyen kullanıcıların rahatlıkla ulaşmasını sağlayacak özelliklere sahip olmalıdır. Benzersiz ve akılda kalıcı olması Domain seçiminizi başarılı kılacaktır. Domain isimleri hedef kitlenin üzerinde ilk izlenimi sahip olacağı için üzerinde düşünülerek belirlenmesi amacınızı gerçekleştirmede sizlere yardımcı olacaktır. Özellikle domain belirleme sürecinde faaliyet alanımız ile ilgili kısa net ve öz anahtar kelimeler bulundurması hedef kitlenin size ulaşmasını kolaylaştıracaktır. Bunun yanında Google'a ait algoritmalar tarafından web sitenizin üst sıralara çıkmasını sağlayacaktır. Doğru olarak belirlenmeyen domain isimleri sitelerinizi başarısız kılacaktır. Üzerinde düşünülerek hazırlanmış bir alan adının daha önce kullanılıp kullanılmadığını ve başkaları tarafından tescil edilip edilmediğini öğrenebilmek için domain sorgulama işlemini yapmanız gerekir. Limonhost belirlemiş olduğunuz alan adının müsait olup olmadığını sizler için tespit etmektedir. Müsait olmayan alan adına yakın kombinasyonlar sizler için belirlenerek hizmetinize sunmaktadır. Domain sorgulama Bu yönüyle önem arz etmektedir.

 

Whois Sorgulama Nedir
 

Bu sorgulama yöntemi kullanılarak daha önce başkaları tarafından teşhir edilmiş domain isimleri sorgulanmaktadır. Domain belirleme sürecinde kullanıcılar telefon adres e-mail adresi gibi belli başlı bilgileri girmek zorundadırlar. Whois sorgulama işlemlerinden sonra bu bilgiler ışığında kullanılan domainin kime ait olduğu belirlenmektedir. Burada önemli olan husus whois gizleme yönteminin kullanılmamış olması gerekiyor. Gizleme yöntemi kullanılan alan adlarının kime ait olduğunu tespit etmek imkansızdır. Alan adını tescil ettirmek isteyen kullanıcılar whois gizleme seçeneğini kullanarak başka kullanıcıların bilgilerini ulaşmasına engelleyebilirler. Limonhost firması web site kullanıcılar için domain belirleme ve domain tescili, hosting hizmetleri, web sitesi hazırlama ve sunucu temini noktasında dijital ortamda ihtiyaç duyacağınız bütün hizmetleri profesyonel ve yılların vermiş olduğu tecrübe ile kullanıcılarına sunmaktadır.

 

 

 

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ