Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

Kulak Estetiği - Kepçe Kulak Ameliyatı

Kulak Estetiği - Kepçe Kulak Ameliyatı

Kulak Estetiği - Kepçe Kulak Ameliyatı
22 Ocak 2019, Salı günü, saat 12:57 'de eklendi.

 

Kulak Estetiğinde hangi ameliyatlar yapılıyor?

Kulak Estetiği Ankara estetik cerrahi kliniğimizde kontur, doğal kıvrım ve kendilerine özel şekli veren açılardaki eksiklik ve bozuklukları cerrahi olarak düzetme işlemleri gerçekleştirmekteyiz. Lazer, ip, dolgu veya diğer deneysel uygulamalar hem hasta güvenliği hem de cerrahi sürdürülebilirlik açısından kulak estetiği pratiklerinde tercih edilmezler.

En sık yapılan kulak estetiği ameliyatı hangisidir?

Plastik cerrahlara Kulak estetiğinde en sık düzeltme için başvuru nedeni kepçe kulak'tır (prominent ear). Bu kulaklar büyüklüklerinden bağımsız olarak normalde kafatası ile 23 -25 derece açıda olmaları gerekirken kafadan 2 cm'den fazla (45-90 derece) önde gelişerek dikkat çekerler. Bu kozmetik soruna duyma sorunu değil, daha çok farklı derecelerde psikososyal travma ve özgüven eksikliği eşlik edebilir.

Diğer doğuştan gelen kulak şekil bozuklukları (anomalileri) nelerdir?

Kulaklarda doğuştan gelişmeme, asimetrik ve büyük olma veya kısmen gelişme bozukluğu gösterdiği (Constricted, Cup, Shell Ear, Anotia, Cryptotia, Microtia, Stahl's Ear vb) sorunları da bulunabilir. Bazı çocuklarda diğer beden alanlarını da ilgilendiren genetik sendromların bir parçası olarak kulak deformiteleri ile karşılaşırız. Bunlar arasında Goldenhar ve CHARGE sendromlarını sayabiliriz.

Kepçe kulaklar ameliyatsız tedavi edilebilir mi?

Anneden geçen östrojenlerin yeni doğan bebeklerde kulaklara şekil verilebilmesine olanak sağlayacak bir elastikiyet kazandırdığını biliyoruz. Yeni doğan ve erken bebeklik zamanlarında hazırlanacak olan splint ve şekillendiricilerle kulaklara düzeltici baskılar (Ear molding) uygulanabilir. Bununla beraber geç çocukluk çağında ve erişkinlerde kulak deformiteleri için tercih edilecek yöntemler kıkırdağın eski şekline dönme istek ve hafızası (Gibson etkisi) nedeniyle ancak cerrahi olarak gerçekleştirilmelidir. Diğer tüm ameliyatsız kulak düzetme uygulamaları (İp, Lazer, dolgu vb.) sürdürülebilirlik ve güvenirlik riski taşır. Ear molding ile erken çocukluk çağında prominent ear ile beraber constricted (lop) ear, kontur bozuklukları da kısmen düzeltilebilmektedir.

Çocukluk çağının en sık görülen (ve düzeltilen) estetik sorunu için kepçe kulak diyebilir miyiz?

Evet.

Kepçe kulak düzeltme ameliyatı için ideal yaş nedir?

Çocuklarda 5-7 yaş arası ideal ameliyat yaşı olarak kabul edilir. Bunun nedeni, çocuğun okul çağından hemen önce sosyalleşmeye başladığı bu zaman diliminde okul ve oyun çevresi tarafından lakap takılma veya alay edilme objesi olmaktan kendilerini korumak ve daha önemlisi kulakların erişkin dönemdeki kulak boyutunun %85-90'ına ulaşmış olmaları nedeniyle ameliyata hazır olmalarıdır.

Kepçe kulak ameliyatı hangi anestezi ile yapılır?

Ameliyatlar çocukluk döneminde tam veya kısmi genel (sedasyon) anestezisi ile, erişkinlerde lokal anestezi altında yapılabilir.

Ameliyat süresi ne kadardır?

Kepçe kulak ameliyatlarının süresi tercih edilecek olan tekniğe ve plastik cerrahın el melekesine göre her kulak için 30-45 dakika süre alabilir.

Ameliyat nasıl yapılıyor, iz kalır mı?

Kepçe kulak Ameliyatı Ankara Estetik Cerrahi kliniğimizce yapılan bir düzeltme işlemidir. Kulak arkasından girilir ve şekil bozukluğunu oluşturan kıkırdak derformitelerine bağlı olarak bazen inceltme bazen zayıflatma ve bazen de dikişle tespitleme yöntemleriyle estetik yetersizlikler giderilir. Cerrahın tercihine göre bazen kalıcı bazen emilen dikişler kullanılır. Ameliyat sonrası kulak kıkırdaklarına şekil vermek için bazı pansuman malzemeleri ve bandana giydirilerek ameliyat sonlandırılır. Dren kullanılmaz. Bazı cerrahlar tercih ettikleri tekniğe güvenerek baskılı pansuman (bandana) kullanmazlar. Ameliyat izi kulak arkasında ve belirsizdir.

Kulaklar ne zaman gerçek şekillerini alırlar?

2-3 hafta sonra kulaklar nihai sonuçlara yakın iyileşme ile şekillenir.

Ameliyat sonrası İşe, okula, spora ne zaman başlanabilir?

Çocuklarda 5-7 gün, erişkinlerde 3-5. günler arası günlük aktivitelere başlanabilir. Egzersiz ve yüzme gibi zorlayıcı aktiviteler için 2 hafta beklemek uygundur.

Bu ameliyatlardan sonra Nüksetme ihtimali nedir?

Kalıcı cerrahi şekillendirme işlemlerinden sonra bu oran çok az görülür. Deneysel ve güvensiz ip, lazer, dolgu sonrası elbette nüks yani tekrarlama yüzdesi tek veya çift taraflı olarak oldukça yüksektir.

Ameliyattan sonra en sık gözlenen komplikasyonlar nelerdir?

Yetersiz ve tatmin etmeyen estetik düzelme ilk sırada yer alır. Her cerrahi işlemden sonra gözlenecek olan kanama, iltihap, dikiş reaksiyonları spesifik ve standart değildir.

Kepçe kulak düzeltme işlemleri tekrarlanabilir mi?

Evet. İlk 6-8 ay içinde sonuçtan memnun kalınmadığı veya öngörülemeyen bir sorunla karşılaşıldığında ameliyat tekrarlanabilir veya ilave işlemler (kulak memesi şekillendirme, küçültme vb.) yapılabilir.

Kepçe kulaklar kendi aralarında simetrik midir?

Çoğu zaman olmayabilir. Bazen bir kulakta olan deformite diğer kulağa göre daha ağır, kıkırdak gelişimi ve belirginliği daha az olabilmektedir. Kulaklardaki asimetri dikkat çekmemeleri ve estetik olarak kabul edilebilir sınırlarda olmak şartıyla ameliyatlardan sonrada minimal kalabilir.

Kepçe kulak ameliyatlarında tedavi prokol ve standartları nelerdir?

Doğal, kalıcı, kolay ve erken iyileşme sağlayan güvenilir teknik ve malzemelerin kullanılması, hasta veya yakınlarının ameliyat ve iyileşme süreciyle ilgili olarak tam ve eksiksiz bilgilendirilmeleri, mümkün olan en erken yaşta ameliyatların gerçekleştirilmesi ve ameliyatların plastik cerrahi uzmanlığı ve yeterliliği olan uzmanlarca yapılması standart kabul edilebilir.

>Doç.Dr.Nedim Sarıfakıoğlu Kimdir ?

Bir Estetik Cerrahı olarak mesleki uygulamalarında "Bütünsel yaklaşımları kişiye özgü” beklentilere göre her kişi için ayrı ayrı planlıyor. Değerlendirmelerinde Gestalt algı prensiplerine göre çalışıyor, plastik cerrahi ve özelde estetik (cerrahi) uygulamalarının sanatsal çalışmalardan ziyade sorumluluk ve bilgi gerektiren birer "tıbbi uygulamalar" olduğunu düşünüyor. Ankara'da bulunan kliniğinde Türkiye'nin ve dünyanın her yerinden hastalarına aşağıdaki konularda hizmet vermektedir:

Detaylı bilgi için websitemiz: https://www.ankaraestetikcerrahi.com/

Vaser liposuction
Burun estetiği
Karın germe - abdominoplasty (tummy tuck)(liposakşın)
Meme büyütme
Meme estetiği
Liposakşın
Ulterapi
Cilt yenileme
Meme küçültme
Rinoplasti
Fokuslu ultrason ile yüz ve vücut germe
Lipoplasti
Göz kapağı estetiği
Kulak estetiği - Kepçe Kulak Ameliyatı
Kaş estetiği
Kaş kaldırma kozmetik cerrahisi
Yüz gerdirme
Kozmetik cerrahi
Laserasyon onarımı
Vücut şekillendirme
Ultrason destekli lipoplasti
Prp saç tedavisi
Abdominoplasti
Mikrodermabrazyon
Prp
Variköz ve spider venlerde kozmetik cerrahi
Yağ enjeksiyonları
Karpal tünel ve sinir basısı onarımı
Redüksiyon mammoplasti (meme küçültme)
Cilt estetiği
Deri grefti uygulaması
Dermabrazyon
Boyun germe(kozmetik cerrahi)
Botoks enjeksiyonu
Baldır protezi
Bariatrik cerrahi
Blefaroplasti
Botoks
Dikiş
Dolgu
Göz çevresi estetiği (oküloplasti)
Göğüs kası protezi
Göz kapağı germe
Güçlendirme mamoplasti(meme büyütme)
Kalıcı makyaj
Genital estetik
Fue yöntemiyle saç ekimi
Dövme silme
Dudak büyütme
Epilasyon
Esd (sedimantasyon)
İple yüz germe
Ultherapy

Bu haber 2967 kez okundu.
Yorumlar
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ