PDF Formatının JPG’ye Göre Başlıca Artıları

PDF Formatının JPG'ye Göre Başlıca Artıları

PDF Formatının JPG’ye Göre Başlıca Artıları
24 Kasım 2020, Salı günü, saat 15:49 'de eklendi.

Birçok yönden birbirine benzerliği bulunan PDF ve JPG formatlarının bazı farklılıkları da vardır. Söz konusu farklılıklar dikkate alındığında PDF formatının bazı yönlerden JPG formatına göre biraz daha üstün olduğu söylenebilir. Yazımızın devamında PDF formatının JPG'ye göre başlıca artıları nelerdir sorusunun cevabını bulacaksınız.

 

JPG Formatının Özellikleri

JPG, görüntülerin açıldığı ve farklı amaçlar için kullanıldığı bir formattır ve kendi içinde farklı özellikleri vardır. Öncelikle bu dosya formatının boyutu, çözünürlüğe bağlı olarak ciddi şekilde değişkenlik gösterir. Ayrıca ölçeklendirme konusu da görüntülerin yazdırılmasında bazı sorunlara neden olabilir. Ayrıca bu formatın küçük boyutlara indirgenmesi mümkün değildir. Çünkü metin veya sembollerin böyle bir durumda bozulma olasılığı neredeyse kaçınılmazdır.

JPEG formatı, ilk olarak 1992 yılında piyasa sürüldü. O tarihten itibaren yoğun bir şekilde kullanıldı. Verimli sıkıştırma özelliği sayesinde Web 2.0 ile çok daha büyük bir popülerliğe kavuştuğu söylenebilir. Ancak bu noktada bilinmesi gereken bazı hususlar vardır. Söz konusu sıkıştırma, tamamen kayıpsız değildir ve bir miktar kayıp durumu vardır. Bundan dolayı kaliteden ödün vermeyecekler için doğru bir format olup olmadığı konusunun detaylı olarak düşünülmesi gerekir.

 

PDF Formatının Özellikleri

PDF ya da diğer bir ifade ile Taşınabilir Belge Biçimi (Portable Document Format), dijital belge görüntüleyici olarak bilinir. Başta resmi belgeler olmak üzere birçok alanda yoğun olarak kullanılır. Bu formatın en önemli özelliği, içeriğin her yerde aynı şekilde görüntülenmesidir. Stil ve kaliteden kesinlikle ödün verilmesi söz konusu değildir. Çoklu katman kullanımı, kayıpsız sıkıştırma imkanı, şifreleme, dijital imzalama, şifreleme ve benzer özelliklerden dolayı günümüzde daha fazla tercih edilen bir format olmayı başarmıştır.

Yukarıda yer alan genel bilgiler dikkate alındığında PDF formatının JPG'e göre belirgin özellikleri olduğu söylenebilir. Bundan dolayı profesyoneller tarafından daha fazla doğruluk ve entegrasyon için JPG formatındaki bazı dosyaların PDF'ye çevrildiği bilinen bir durumdur.

Burada bilinmesi gereken bir diğer husus ise JPG formatının da son derece etkili bir format olduğudur. Yazının üst bölümünde sadece PDF formatının bu alandaki üstünlüklerine değinilmiştir. Günümüzde JPG formatının birçok alanda kullanılmaya devam edildiği unutulmamalıdır.

 

JPG Formatını PDF'ye Dönüştürme

JPG formatındaki bir dosyanın PDF formatına dönüştürülmesi, geçmişte son derece zor bir işlemdi. Bundan dolayı profesyonellerin bir kısmı, JPG formatını bazı eksikliklerine rağmen kullanmak zorunda kalmıştır. Günümüzde ise bu durum değişmiş ve dönüşüm işlemi son derece kolaylaşmıştır.

Burada bahsedilen dönüştürme işleminin istenen kalitede olması gerektiği unutulmamalıdır. Yani JPG dosyasının kalitesinde herhangi bir kayıp meydana gelmeden PDF'ye dönüştürülmelidir. İşte bunun için reaConverter kullanabilirsiniz. Bu alanın en başarılı dönüştürücülerinden birisi olan reaConverter, beklentilerinizi tam olarak karşılar. Basit ve net kullanıcı arayüzüyle kullanımı da son derece kolaydır.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ