Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak Batması Tedavisi
11 Kasım 2019, Pazertesi günü, saat 01:36 'de eklendi.

Ayaklarımız, gün boyunca vücudun yükünü taşıyan en önemli organımızdır. Bu sebeple, tırnak ve ayak sağlığına dikkat etmemiz gerekir. Tırnak batması yan veya uçtaki sivri tırnak uçlarının deriye gömülerek uzaması sonucu oluşur. İltihaplanma yapması sebebiyle acı veren bir durumdur. Bu duruma gelen tırnak için cerrahi müdahale gereklidir. Bitkisel yollarla tedavi edilmesi mümkün değildir. Günümüzde insanların %70inin başına gelen bu durum, genellikle ayak baş parmağında görülür. Tırnağın oluştuğu yer ile tırnak arasında, bazen doğuştan gelen bir fark olabilir. Bu durum batık oluşmasına sebep olur. Bazen tek taraflı olan batmalar bazen de tırnağın her iki tarafında da görülebilir.

 

Tırnak Batmasının Sebepleri Nelerdir?
 

Tırnak batmasının pek çok sebebi vardır.

  • Tırnakların yanlış kesimi. Yuvarlak kesilen tırnaklar zamanla deriye gömülerek uzar. Tırnakların küt ve düz kesilmesi gerekir.
  • Dar ve sivri burunlu ayakkabı seçimi. Ayakların, uzun süre rahatsız durması, tırnaklara baskı yaparak hem batığa hem de kemik çıkıntısına sebep olur.
  • Tırnakta oluşan mantar gibi enfeksiyonlar, tırnağın sertleşmesine sebep olarak batık olmasına zemin hazırlar.
  • Tırnağın bir darbeye maruz kalması. Özellikle koşucularda sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Futbol oynayanlar da sert topa vurdukları için darbe alan tırnaklarında batık oluşur.
  • Genetik faktörler. Ailesinde, bu sorundan mustarip olan kişiler varsa bu rahatsızlığın görülme ihtimali fazladır.
  • Hijyene dikkat edilmeden yapılan pedikür işlemleri.
  • Kemik yapısı. Bazılarında, tırnak kemiğindeki çıkıklık da enfeksiyona sebep olarak batmaya zemin hazırlar.
 

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?
 

Tırnak batmasında ameliyatsız tedavi, krem veya bitkisel yollar tercih edilmemelidir. Enfeksiyon kapmış olan tırnak için, bu yollar geçici rahatlama sağlar. Fakat kısa süre sonra aynı sorun devam eder. Bu sebeple ortopedi uzmanına görünmekte fayda vardır. Tırnak batması ameliyatı olması gereken hastalarda genel cerrahi uzmanları, daha iyi sonuçlar almamızı sağlarlar. Doktorun önereceği yöntemler arasında tırnak yatağı revizyonu da vardır. Tırnak kökünün batan kısmı alınır, iltihaplı bölge temizlenerek dikiş atılmasına ihtiyaç duymadan operasyon sonlanır.
 

Fenolizasyon adı verilen operasyon için, tecrübeli cerrahlar tercih edilmelidir. Her doktor bu işlemi başarı ile yapamaz. Tırnak batmasının ilk evresinde doktora başvurmak sorunun kökten çözülmesinde oldukça fayda sağlar. Bazı batmaların ameliyattan sonra bile tekrarlama olasılığı vardır. Tırnağın çekilerek alınması da geçici bir çözümdür. Tırnağın uzama evresinde ayağı bir süre rahatlatsa bile sonrasında aynı sıkıntı tekrar nüksedebilir. Tırnak batması tedavisi için, soğan lapası ve kekik suyu gibi bitkisel tedaviler asla çözüm olmamaktadır. Bunları denerken kaybettiğiniz zamanda aynı acıyı çekmeye devam edersiniz.
 

Batmanın olduğu bölgede, çok şiddetli ağrı sebebiyle yürümede zorluk yaşanır. Tırnak, hassas bölge olduğu için ağrı tüm vücuda yayılarak hastanın yaşamını olumsuz yönde etkiler. Bu sorundan mustarip olanların, bitkisel yollardan kaçınarak Op. Dr. Altan Karan kliniğine başvurmaları gerekir.
 

Randevu ve İletişim Numaraları
 

Tel: 0 (232) 504 00 00
 

Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ