Findeks Raporları Nerelerde Kullanılır?

Findeks Raporları Nerelerde Kullanılır?

Findeks Raporları Nerelerde Kullanılır?
27 Ekim 2021, Çarşamba günü, saat 09:00 'de eklendi.

 

Findeks raporları, kişi ve işletmelerin bankalarda yer alan kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesaplarını görebileceğiniz özel raporları içerir. Aynı zamanda bankalardaki toplam borç ve limit bilgileri de raporlar sayesinde öğrenilir. Ödeme alışkanlıklarının takibi de Findeks raporları sayesinde mümkün hale gelir.

 

Findeks Raporları Hangi Detayları İçerir?

 

Findeks risk raporlarını da alarak, ticari faaliyetlerinizi gerçekleştirirken, alım ve satım yaptığınız müşterilerinizin kredili ürünlerini ödeme performanslarını takip edebilir ve detaylı bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Findeks raporları farklı bir kişi ya da işletmenin adına da alınabilir. Fakat bu durumun gerçekleşebilmesi için ilgili kişi ya da kurumdan onay alınması şartı vardır.

 

Onay alınabilmesi için kişi veya kurumun Findeks İnternet Şubesi ya da mobil Şube'den paylaşım ayarları aracılığıyla raporun paylaşılmasını istediği kişinin ya da kurumun TCKN ya da VKN'sini tanımlaması gerekir. Bir diğer yöntem ise yine Findeks üzerinden raporu alınmak istenen kişi ya da kurumun bilgilerinin girilerek kişiye SMS bildirimi gönderilmesini sağlamaktır. SMS bildirimine olumlu cevap geldiği zaman gerekli olan onaylar alınır hale gelir.

 

Risk raporları, açılış tarihlerine bakılmaksızın bütün aktif krediler ile son 5 yıl içerisinde kapanmış kredi bilgilerini de kapsar. Yasal takipteki, zarara uğramış veya varlık yönetim şirketlerine devredilmiş olan bakiyesi kapatılmamış krediler ise 5 yıldan eski olsa dahi raporlar çerçevesindedir.

 

Findeks Raporları Nasıl Alınır?

 

Findeks raporları sayesinde ticari limit risk özet bilgileri ile kurum bazında detaylı veriler ortaya çıkarılır. Kaç ayrı banka ile çalışıldığı, en son kredi kullanım tarihi ve güncel limit tahsis tarihleri de Findeks raporlarıyla erişilebilir hale gelir. Takibe alınmış krediler de ortaya çıkarılır. Ticari risk raporlarında ise notlandırma sistemi bulunmaz.

 

Bunun dışında kredi notuna ait bireysel bilgiler yeni bir araç kiralarken, ev satın alırken veya kiralarken, taahhütlü cep telefonu satın alırken ve kredi talep ederken karşınıza çıkabilir. Kredi notunun yüksek olması finansal anlamda avantajlı duruma geçebilmenizi sağlar. Findeks raporu alma işlemini tamamlayarak tüm bu özelliklerden yararlanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorumlar
SON DAKİKA HABERLERİ