Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete

Yeme Bozuklukları (Blumia, Anoreksiya Nervoza)

Yeme Bozuklukları (Blumia, Anoreksiya Nervoza)

Yeme Bozuklukları (Blumia, Anoreksiya Nervoza)
25 Nisan 2019, Perşembe günü, saat 16:11 'de eklendi.

Yeme Bozuklukları (Blumia, Anoreksiya Nervoza)

Madalyon Psikiyatri Merkezi, 2005 yılından bu yana profesyonel hizmetler sunuyor. İlk olarak Ankara merkez kliniği ile faaliyet gösteren kuruluş, İstanbul'da iki farklı şubesinden hizmet veriyor.

Profesyonellerin oluşturduğu kadro dahilinde psikiyatri bilim dalı hizmetleri, tedaviler ve terapi uygulamaları ile hizmet veriliyor. Hem yetişin bölümü kapsamında hem de çocuk- ergen ve aile bölümü hizmetleri dahilinde yeme bozuklukları (blumia, anoreksiya) tedavi yöntemleriyle hizmet sunuluyor.

Anoreksiya Nervoza Nedir?

Genel olarak ergenlik döneminde, 12 ila 18 yaşlar arasında görülen anoreksiya nervoza, kilo alımına karşı duyulan korku durumudur. Psikolojik bir rahatsızlık olup, doğrudan yeme bozuklukları ve kişilerde fiziksel sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Anoreksiya nervoza, kişilerin aşırı zayıf kalma çabası olarak görülmektedir. Genellikle kadınlarda görülen anoreksiya nervoza, daima zayıf kalmak için yeme alışkanlıklarında düzensizlik ve beslenme problemleri ile kendini gösteren bir sağlık sorundur.

Anoreksiya nervozanın en temel belirtisi aşırı derecede kilo alma korkusudur. Kişi zayıf olduğu halde beslenmesini aksattığı için fizyolojik olarak doğrudan etkilenir. Beden algısı bozulduğundan zayıf görünseler dahi kilolu hissederler.

Blumia Nervoza Nedir?

Yeme bozuklukları arasında yer alan Blumia nervoza, zayıflama çabasını içeren psikolojik bir sorundur. Kişi tıkınırcasına yemek yemekten (binge eating) kendini alıkoyamaz. Öte yandan kilo almaktan korktuğu için yemek sonrasında duyduğu pişmanlık nedeniyle yediklerini çıkarma eğiliminde bulunur ve istifra eder.

Bu davranışa ek olarak iştah kesici ilaçların alınması ve laksatif kullanımı blumia sorunun temel belirtileri arasındadır.

İdrar söktürücü ilaçların yanı sıra zayıflama ilaçları, takviyeler alarak zayıflamaya çalışırlar. Tüm şişmanlama korkusuna rağmen aşırı derecede yemek yiyen ve sağlık sorunları yaşayan kişilerdir.

Blumia nervoza durumunda kusma alışkanlığına bağlı olarak mide ve boşaltım sistemlerinde de sorunlar Gözlenebilmektedir. Depresyon, kaygı bozukluğu gibi çeşitli psikolojik sorunlar oluşmakla birlikte, kalp hastalıkları, diyabetik sorunlar, obezite gibi hastalıklar da oluşabilmektedir.

Madalyon Yeme Bozuklukları Tedavileri

Madalyon Klinik, yeme bozuklukları alanında psikolojik tedavi ve psikoterapi yöntemleriyle hizmet vermektedir. Ankara Kavaklıdere merkez kliniğinden, Suadiye ve Levent şubelerinden randevu alınarak anoreksiya nervoza ve blumia nervoza tedavi uygulamaları sunulmaktadır.

444 85 90 numaralı telefon hattından, 7 gün 24 saat bilgi ve randevu alınabilir. www.madalyonklinik.com resmi web sitesi üzerinden "İletişim” formu ile veya mail destek sistemi üzerinden erişim sağlanabilir. madalyon@madalyonklinik.com mail adresinden günün her saati bilgi ve randevu alınabilir.

"Online terapi” ve "Telefon Terapisi” uygulamaları ile tüm Türkiye'ye Madalyon Psikiyatri Merkezi terapi yöntemleri sunuluyor. Yeme alışkanlıklarının düzenlenmesi, psikolojik sorunların çözümlenmesi ve olumlu davranışlar ile yapılandırılması için profesyonel kadro ile hizmet veriliyor.

Bu haber 1761 kez okundu.
Yorumlar
KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ