YKS’ye Nasıl Çalışılır? (Dev Rehber)

YKS'ye Nasıl Çalışılır? (Dev Rehber)

YKS’ye Nasıl Çalışılır? (Dev Rehber)
12 Eylül 2019, Perşembe günü, saat 16:08 'de eklendi.

 

YKS adayları tarafından "YKS'ye nasıl hazırlanılır?”, "Nelere dikkat edilmeli?”, "Neler yapılmalı?”, "Neler yapılmamalı?”, "Hedefe nasıl ulaşılır?” gibi oldukça sık sorulan ve daha bir çok merak edilen konu başlıklarına yanıt bulmak için dev rehber yazısı hazırladık. Sizler de hazırladığımız bu rehbere dikkat ederek sınavınız da yüksek başarı elde edebilirsiniz.

Herkesin bildiği gibi yakın bir zamanda üniversiteye giriş sınavı olan YGS/LYS kaldırılarak yerine YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) uygulamaya alındı. Geçmişteki bu gibi değişikliklere baktığımız zaman yapılan değişikliklerin bir çoğu sınavın adı ve şekli ile ilgiliydi. Yeni sistemde ise alışılmadık olarak bazı köklü değişikliklere gidildi. Bütün bunlara karşı kendinizi en iyi şekilde sınava hazırlamak istiyorsanız yapılması gerekenler burada!

Planlı Çalışmayı Alışkanlık Haline Getirin

Bir asker misali düzenli ve planlı çalışmak kişileri başarıya götüren en önemli adımlardan birisi olduğunu söylemek yanlış bir ifade olmaz. Sınavda başarılı olmak istiyorsanız özellikle erteleme düşüncesinden kurtulmalı ve kendinizi programınıza adapte etmelisiniz. Programınızı ilk uygulamaya koyduğunuz haftalar zorlanacak hatta bırakma noktasına gelebileceksiniz. Olabilecek sorunları göz ardı ederek programınıza sadık kalmalısınız. Düzenli olmak ve ders çalışma programı hazırlamak konusunda sorun yaşıyorsanız "Tercih Koçu” tarafından hazırlanan "YKS Çalışma Programı” sayfasını inceleyebilirsiniz. Burada yer alan tüm programlar güncel müfredata göre hazırlanmış. Bunun yanında her puan türü öğrencisi için farklı çalışma programı hazırlanarak detaylı bir çalışma yapılmış.

Konu Eksikliklerinizi Giderin

Her şeyden önce zorlandığınız konuları veya eksik olduğunuzu düşündüğünüz konuları belirleyin. Alt yapınızın eksik olduğu konuları ortadan kaldırın. Belirlediğiniz bu konuların telafisi için bir an önce çalışmalara başlayın. Konu eksiklerinizi gidermediğiniz durumda ise soru çözümü yaparken zorlanacak ve motivasyon kaybı yaşayacaksınız. Bir çok konu kendi içerisinde başka konularla da bağlantılı olduğu için konular arasında köprüler kuramayacaksınız ve anlamlandırmada zorluklar çekeceksiniz. YKS'de hangi konulardan sorular çıkabileceğini bilmiyorsanız "Tercih Koçu” sitesinin hazırladığı "YKS Konuları ve Soru Dağılımları” sayfasını inceleyebilirsiniz. Sitede yer alan konular listesi güncel müfredat göz önünde bulundurularak hazırlanmış ve bunların yanında geçmiş yıllara ait YKS soru dağılımları verilmiş.

Tek Bir Derse Odaklanmayın

Aynı derse yüklenmek çoğu öğrencinin yaptığı en büyük hatalardan birisi durumunda. Sevdiğiniz derse odaklanmak veya zorlandığınız derse odaklanmak sınavda tek bir dersten başarı sağlayacaktır fakat diğer dersleri önemsemediğiniz için sınavın sonunda çalışmalarınız bir anlam kazanmayacaktır. Dersleriniz değişik zaman dilimlerine yayarak hem çalışacağınız derslerden sıkılmamış olacak hem de bütün derslere hakim duruma geleceksiniz.

Bol Bol Okuma Yapın

YKS sorularını incelediğimiz zaman paragraf sorularının özenle hazırlandığını görmek mümkün. Dolayısıyla okuduğunu anlayabilen ve yorum yapabilen adaylar rakiplerine kıyasla daha başarılı olacaktır. Kitap, dergi, gazete ve internet gibi farklı kaynaklardan hem kendinize yarayacak hem de sevdiğiniz alanlarda okumalar yaparak okuma alışkanlığınıza katkı da bulunmalısınız. Sınavda art ardına gelen uzun paragraf sorularından yılmamak için en iyi yöntem bu olarak değerlendiriliyor.

Kelime Dağarcığınızı Genişletin

Sözel derslerde spesifik soruların yanında ne anlama geldiğini kesinlikle bilmeniz istenen kelimeleri içerisinde barındıran sorular ile karşılaşabilirsiniz. Bu kelimelerin anlamlarını öğrenmeniz soruları çözmenize kolaylık sağlayacaktır. Özellikle MEB‘in müfredat kitaplarını incelediğimiz zaman bu kelimeleri yakalamak mümkün.

Soru Çeşitliliğiniz Arttırın

Sınav sisteminde köklü değişiklerin olduğunu yazımızın başında söylemiştik. ÖSYM‘in üzerinde durduğu "yeni nesil” soru tipleri artık adayların alışması gereken bir hal almış vaziyette. Yeni nesil soru tipleri artık yavaş yavaş bütün deneme sınavlarında, kaynak kitaplarda sorulmaya başlanmış durumda. Piyasadaki kaynakları iyi değerlendirerek aynı tip sorudan birden çok kez değil, farklı tip sorulardan yararlanma fırsatı bulmuş olursunuz. Güncel ve en iyi kitaplar hangisi olduğunu araştırıp vakit kaybetmek istemiyorsanız "Tercih Koçu” tarafından hazırlanan "YKS Kitap Önerileri” sayfasını inceleyebilirsiniz. Sitede hazırlanan listede her ders için kitap önerileri kolay, orta ve zor olmak üzere seviyelere ayrılmış. İçerisinde konu anlatımları, soru bankaları, denemeler ve yaprak testler ile bol çeşitli bir liste sunulmuş. Böylelikle YKS‘de karşılaşabileceğiniz herhangi bir soruya çokta yabancı kalmamış sayılırsınız.

Ezberlemeyin, Öğrenin

ÖSYM tarafından yayınlanmış örnek YKS sorularını incelediğimiz zaman ezber soruları olmadığını rahatlıkla görebiliriz. YKS'yi eski sınav sistemlerinden ayıran asıl nokta da bu oluyor.

Sınav Simülasyonu Yapın

LGS'yi önemli kılan bir diğer hususta süre kullanımı olduğu için daha öncesinde ne kadar çok deneme sınavı çözerseniz kendinizi gerçek sınava daha iyi adapte edebilirsiniz. Bunu yaparken de süre tutmayı ve gerçek sınavda olduğu gibi 90 dakikayı aşmamaya dikkat edin.

Hata Yapmaktan Korkmayın

Hata yapmak en etkin öğrenme metodlarından birisi olarak sayılmaktadır. Yanlış çözdüğünüz soruları, işlem hataları size nerelerde takıldığınızı gösteren bir pusula gibidir. Dilerseniz yanlış yaptığınız soruları not altına alabileceğiniz bir "hata defteri” oluşturarak geçmişe dönük bunları sık sık tekrar etme fırsatı yakalayabilir ve hatalarınızı bu sayede telafi edebilirseniz.

Kendinize Zaman Ayırın

Yoğun ders çalışma sürecinde fiziksel ve zihinsel olarak bazı zorlanmalar yaşayabilirsiniz. Bu ise sizde istenmeyen ve kalıcı sorunlara yol açabilir. Özellikle çok oturma ve eğilmeye bağlı olarak ergonomik sorunlara dikkat etmek gerekiyor. Uzmanların verilerine göre 2 saatten fazla masa başında oturmak bel fıtığı gibi büyük sorunların kaynağı olarak görülüyor. Zihinsel olarakta sevdiklerinizle güzel vakit geçirmek ve spor yapmak gibi çok çeşitli alanlarda kendinize enerji toplayabilirsiniz. Bunların yayında dilerseniz ders çalışmadan kalan zamanlarınızda "Tercih Koçu” tarafından hazırlanan güncel YKS Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları sayfasını inceleyerek hedefinize yaklaşmada daha gerçekçi olabilirsiniz.

Korkularınıza Yenik Düşmeyin

İstediğim neti yakalayamazsam?, Çok çalışıyorum fakat başaramazsam?, Ailem ve arkadaşlarıma rezil olursam?, Zamanım yetmezse?, Bildiklerimi unutursam? gibi kaygı verici sorularla boğuşmak yerine motive edici düşüncelere sahip olmak stresinizi azaltacak ve daha dikkatli düşünmeye imkan sağlayacaktır.

Beslenme ve Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Üstün zeka ve zinde bir vücut için beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat edin. Sınava hazırlık sürecinde yapılan en büyük hatalardan birisi haline gelmiş olan sağlıksız beslenme (hazır yiyecekler, aşırı baharatlı veya yağlı yiyecekler, asitli ve yoğun şekerli içecekler vs.) ve düzensiz uyuma vücudun en büyük düşmanlarında birisi olabileceğini unutmayın. Ek olarak YKS‘de sabah saatlerinde olacağı için vücudunuzu sabahları uyumaya alıştırmanız sizi YKS'de zora sokabilir.

Son olarak kendinize güvenin ve hiç bir zorluğun size engel olmasına izin vermeyin!

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ