Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Fahri ÖZPARLAK
Fahri ÖZPARLAK
fahriozparlak@yenikonya.com.tr

ESKİMİŞ VE ESKİMEYE BAŞLAMIŞ MESLEKLER

14 Mart 2018, Çarşamba günü eklendi. Font boyutu:

Herkesten önce veya herkesle beraber gitmeye. Akşam da diğer esnaftan daha önce dükkânını kapayıp evine dönmeyi yeğleye. Çünkü bir hadis-i şerifte, "yaramaz işlerin en yoğun olduğu yer çarşıdır ve çarşı ehlinin en şerlisi çarşıya herkesten önce varıp herkesten sonra çıkandır" buyurulmuştur. Büyük şeytanın şeytanlara "-Ey oğul, çarşıya evvel gidip sonra çıkan ile bilece ol!" diye öğüt verdiği söylenir." 

 

"Çarşıların şerli olmasının illeti oldur ki ehl-i suk, zikrullahtan gafildir. Yalan yere andlar orada çok olur. 

 

Ve halkı birbirine hıyanet ederler. Birbirlerinin mallarını haksızlıkla alırlar. Cümleden evvel çarşıya varıp cümleden sonraya kalmaklık dünya malına hırstan kaynaklanır ve ahireti kazanmadan da geri kalmaya neden olur. Yıne bir hadiste "Tanrı'nın en sevdiği yerler mescitler, en çok buğuz duyduğu yerler ise çarşılardır" buyurulmuştur." 

 

"Çarşıya girilirken, buradaki kötülüklerden, yalanlardan korunup sakınmak için (Tanrım, şu çarşının kötülüklerden sana sığınırım, anlamındaki) dua okunmalı; dükkânı açarken de Besmele çekip (Şu çarşının iyiliğini ve burada olan dünya işlerinin hayırlısını senden isterim. Ve bu çarşının şerrinden ve burada olan hilelerden, aldatmalardan, riyadan, geçersiz alım satımlardan, Tanı adını anmayı unutmaktan, yalan yemin etmekten, zararlı alış verişten sana sığınırım Tanrım! anlamındaki) dua okunmalı; dükkânda otururken de daima tehlil ve temcidi dilinden eksik etmemelidir."

"Çarşı ehli bu görevleri yerine getirdikten sonra vaktinden evvel tertemiz abdest alıp hazır olmalı ki ezanı işittiği an hemen camiye veya mescide gidebilsin. 

 

Fakat, koşarcasına değil, ağır ağır yürüyerek, sağa sola bakmadan, parmaklarını birbirine kilitlemeden, gereksiz şeyler konuşmadan, her adımında bir sevap kazanmayı umarak yol boyunca dua ederek erkence camiye varmalı; camiye girerken ve çıkarken Besmeleyi ve okunması gerekli duaları unutmamalı; namaz vaktini bekleyenlere selam vermelidir. Çarşıya geç gidip erken dönmesine karşılık, camiye de erken gidip geç çıkmayı gözetmelidir."  

Bu yazı 679 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ