Reklam
Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Fahri ÖZPARLAK
Fahri ÖZPARLAK
fahriozparlak@yenikonya.com.tr

SANAT ve SANATTA İLAHÎ GÜZELLİK

16 Haziran 2017, Cuma günü eklendi. Font boyutu:

Kağıdın Mührelenmesi : 

 

Aharlama işleminin kağıda iyice tespiti, kağıt yüzeyindeki pürüzlerin giderilmesi ve kağıdın ilerde çatlamaması için cam veya çakmak taşından yapılmış mühre ile parlatılma işlemine mührelenme denilir. 

 

Aharlanma işleminden geçirilmiş mührelenecek kağıtlardan bir tabaka, damarsız olduğu için genelde ıhlamur ağacından yapılmış, büyükçe ve yekpare, ortası kavisli mühre tahtası veya pesterek denilen tahtanın üzerine konulur. Mührenin rahatça kayabilmesi için kuru sabun sürülmüş bir çuha parçası, kağıt üzerinde gezdirilir. Daha sonra cam veya çakmak taşından yapılmış mühre, çeşitli yönlerden kağıt üzerinde kuvvetle hareket ettirilir. Mührelenen kağıt hemen pırıl pırıl parlar ve ütülenmişcesine dümdüz olur. Mührelen kağıtlar üst üste konularak, ağırlık altında en az bir yıl dinlendirilir. Dinlendirilme işleminden sonra boyanmış, aharlanmış ve mührelenmiş bu kağıtlar, kalemin rahatça hareket edebileceği bir halde kullanılır. 

 

Aharlanmış ve mührelenmiş kağı1lar kullanılmadan önce üzerleri tebeşirli bir çuha parçası ile silinir. Tebeşir tozu, kağıt mührelenirken sürülen sabunun kayganlığını ve ellerden geçen yağı alır. 

 

Mıstar 

 

Yazı sanatında yer alan harf veya harfler topluluğunun satır içinde duruşu ve belli bir çizgi hizasında dizilişi bir takım kurallara bağlanmıştır. Kağıt üzerinde satır çizgilerini belirtmeye yarayan alete mıstar (=satırlık) denilmektedir. 

 

Yazma eserin tertibinde, yazının kaplayacağı sahadaki satır düzeni, bu amaçla kullanılacak kamış kalemin nokta boyuna göre hesaplanarak, sahife büyüklüğündeki bir mukavva üzerine çizgi ile tespit edilir. Satırın başı ve sonu iğne ile delinerek, bu delikler arasına ibrişim cinsi ince iplik gerilir. İlk satırdan başlayıp, son satıra kadar kopuksuz ve düğümsüz olarak gerilmesi, satırın başı ile sonunda dikine ibrişim çekilerek belirlenmesi gerekir.

 

Yazılacak yazıya göre kağıtlar, mıstar üzerine yerleştirilerek, parmak yardımıyla üzerine bastırılır. Mıstar üzerindeki ibrişimler kağıt üzerinde kabartma çizgiler meydana getirir. Böylece yazılmak istenen metinler kağıt üzerine çıkan bu çizgilere göre yazılır.

Bu yazı 739 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ