Fatih KUT
Fatih KUT
fatihkut@yenikonya.com.tr

Ayasofya-i kebir cami-i şerif ‘e sahip çıkmak

30 Temmuz 2020, Perşembe günü eklendi.

‘'Allah'ın mescidlerini ancak Allah'a ve âhiret gününe inanan, namazını kılan, zekâtını veren ve yalnız Allah'tan korkup çekinen kimseler imar edebilirler. İşte bunların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.'' (Tevbe Suresi – 18)

 

Ayasofya-i kebir cami-i şerif çok şükür 24 Temmuz Cuma günü Cuma namazında büyük bir coşkuyla cami hüviyeti ile açılmış oldu. Bu açılışın dosta güven, düşmana korku veren bir birçok anlamı var. Bu açılış tüm dünyaya açık bir meydana okumadır. Yaklaşık yüz ila yüz elli yıldır milliyetiyle, diniyle, görenek ve gelenekleriyle yok edilmeye çalışılan bir milletin ayağa kalkmasıdır. Bazılarına göre laikliğin cenaze namazını kılmaktır, bazılarına göre köhne sistemlerin çökmesidir. Bizler elhamdülillah bu günleri gördük ve anı yaşadık, dedem Fatih'in ruhu artık rahat. Ülkemizin üzerinden büyük bir beddua kalktı. Bundan sonra bizlere düşen Ayasofya camiimize ve fetih ruhuna, Fatih Sultan Mehmet Han'ımızın emanetine sahip çıkmaktır. Bu gün cennet mekan, Peygamber övgüsüne mazhar olmuş Fatih Sultan Mehmet Han yenden dirilse ve bu memlekete gelse neler olurdu ona bir bakalım.

Dedemiz Fatih, Akşemsettin hazretleriyle bu memlekete gelse önce Ayasofya'yı açar ve içinde gösteriş yapmadan iki rekât şükür namazı kılardı. Şükür namazını neden kılardı onu düşünelim. Öncelikle şükür namazını peygamber efendimizin övgüsüne mazhar oldukları için, İslam bu beldelere hâkim oldu diye kılarlardı. Daha sonra İstanbul'da şehir turuna çıkarlardı. Bir baksalar ki İslam adına fethettikleri İstanbul sanki Bizans dönemine dönmüş. Sadece İstanbul mu? Hayır, tabi ki, tüm İslam beldeleri aynı durumda. Yaşantılar, davranışlar sanki bir İslam beldesi değil de bizans'ın önceki hali. Toplumun içinde adaletsizlikler, ahlaksız davranışlar, fuhuş almış başını gitmiş, rüşvet ve yolsuzluklar normal hale gelmiş, Necip fazıl'ın dediği gibi on kişiye bir pul bir kişiye on pul devri başlamış. İslam'ın, Müslümanların istekleri ön planda değil, nerede feministler, din ve ahlak düşmanları varsa onların sözlerine itibar edilir olmuş. Maalesef bu acı tablo karşımızda duruyor.

Bu acı tablo karşısında dedemiz Fatih kılıcını kınından çıkarır bu memleketi tekrar İslam beldesi yapmak için çalışırdı. Onlar kendisini İslam'a adamış yiğitlerdi. Sözleri ve davranışları birbirini tutardı. Davaları; makam, mevki, para, pul değil, Allah'ın kelimesini yeryüzüne yaymaktı. Onlar aynı zamanda gönül erleriydi, nefis ve şeytanların dediğini değil, Allah dostu gönül sultanları'nın sözlerini dinlerlerdi. Biz madem bu gün Ayasofya'yı açtık ilk cumamızı kıldık o zaman başta devlet büyüklerine sesleniyorum: bu sadece bir gösteriş olmasın, Ayasofya ile beraber gelin tüm ölçünüz-ölçümüz dedemiz Fatih sultan Mehmet Han gibi kuran ve sünnet olsun. Allah ve resulünün muhabbeti kalbimize dolsun inanın ki yeryüzünde o zaman size kimse bir şey yapamaz. Yeter ki kalpler imanlı, davranışlar İslami olsun. Sözler islami, davranışlar bizans olmasın.

İşte o zaman önünüzde kimse duramaz. Halid Bin Velid hazretleri Bizans ile savaşırken, savaştan önce meşhur bir hitabı var bizans komutanına diyor ki: sizin şarap ve kadını sevdiğiniz kadar ölümü Allah için seven ölüme koşarak giden bir İslam ordusu ile geldim buraya. Bütün mesele yaptığımız tüm amelleri Allah için yapmak. Gerisi boş. Bizler Ayasofya camimizi niye açtık gösteriş olsun diye mi? yoksa rabbimiz razı olsun diye mi? Eğer Allah bizden razı olsun diye yapıyorsak Ayasofya'nın manevi ruhuna sahip çıkmamız gerekir. Ayasofya camiini açmak bize başka sorunluklar yüklemektedir.yukarıdaki ayette bu net bir şekilde açıklanmıştır. Ayasofya haç ile hilal'in savaşının simgesidir. Bu savaş kıyamete kadar bitmeyecek. Onun için bizler Allah ve Resulünün yolundan gitmek, hükmü kuranın altına girmek zorundayız. Rabbim cennet vatanımızı pis ayaklara çiğnetmesin, her türlü sıkıntıdan kurtarsın. Emaneti ehline versin. Ayasofya-i kebir cami-i şerifimiz tekrar hayırlı olsun.
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ