Fatih KUT
Fatih KUT
fatihkut@yenikonya.com.tr

HOŞGELDİN YA ŞEHR-İ RAMAZAN

28 Nisan 2020, Salı günü eklendi.

Hoş geldin ya şehr-i Ramazan. Bizlere huzur,esenlik,rahmet getirdin. Sen geldin şeytanlar zincire bağlandı, sen geldin cehennem kapıları kapandı, sen geldin cennet kapıları sonuna kadar açıldı. Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem ateşinden kurtuluş olan, on bir ayın sultanı olan ramazan ayı tüm İslam âlemine hayırlı olsun. Bu sene ramazan ayı maalesef korana virüs tedbirleri kapsamında biraz buruk geçiyor. Camilerimizde teravih namazı kılamıyoruz, hep beraber sevdiklerimizle açtığımız iftar sofraları kurulamıyor. Ama biz ne olursa olsun, bu rahmet ayını yine de coşkuyla karşılamalı ve huzur içerisinde onu uğurlamamız gerekir. Çünkü ramazan ayı on bir aylık bir yoldan geldi ve bizlere misafir oldu. Misafiri en güzel şeklide ağırlamak gerekir.O halde hepimiz evlerimizde ramazan ayını en güzel bir şekilde ihya edelim. Şeytan ve nefise karşı evlerimizi birer mescide, medreseye, dergâha dönüştürelim. Bol bol namaz kılalım beş vakit namaz yanında, özellikle peygamber efendimizin sünnetlerinden olan gecenin en güzel zamanında sahur vaktinde teheccüd namazı, sabah namazından 45 dakika sonra işrak namazı,işrak namazından sonra öğle namazına 45 dakika kalana kadar geçen surede kuşluk namazı, akşam namazından sonra kılınmak üzere evvabin namazı kılınabilir. Ayrıca teravih namazlarımız mutlaka evlerimizde kılmamız gerekir. Nasıl olsa camiye gitmiyoruz diye kılmamazlık etmeyelim.

Bu vakitleri boşa vermemek lazım rabbimize daha çok yaklaşmak için vesilelere aramalıyız. Ramazan ayı oruç ve ibadet ayı olduğu kadar kuran ayıdır, aynı zamanda Kur'an-ı Kerim'in indiği aydır. Rabbimiz ayeti kerimede şöyle buyurur: ‘'O (sayılı günler), doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur'an'ın indirildiği ramazan ayıdır. Artık sizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, başka günlerden sayısınca tutar. Allah sizin için kolaylık istiyor güçlük çekmenizi istemiyor. Sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola iletmesine karşı Allah'ın ululuğunu dile getirmeniz ve umulur ki şükredersiniz diye (uygun hükümler gönderiyor).'' (Bakara Suresi, 185) Kur'an-ı Kerim'in Hz. Peygamber'e indirilmesi Mekke'de Hira mağarasında, milâdî 610 yılı Ramazan ayının 27. gününde başlamış ve Allah Teâlâ'nın uygun gördüğü aralıklar ve münasebetlerle yaklaşık yirmi üç yılda tamamlanmıştır. Ayette geçen ramazan ayında Kur'an'ın indirilmesinden maksat onun tamamının değil ilk ayetlerinin indirilmesidir; Bakara suresinin başında olduğu gibi birçok ayette, Kur'an'ın bir parçasına da kitap ve Kur'an denilmiştir. Rabbimiz Müslümanlara oruç ibadetini farz kılmayı murat edince bunun zamanının da ona uygun ve lâyık bir zaman olmasını istemiş, bütün insanlığa son rehber ve irşad aracı kıldığı kitabını vahyetmeye başladığı ayı oruç zamanı olarak seçmiştir. On birin ayın sultanı ramazan ayı çok değerli bir aydır. Bu ayın, bu zamanların kıymetini bilmek gerekir. Çünkü bizlere verilen ömür, zaman kısıtlıdır o zamanı iyi değerlendirmek lazım.

İbni Ömer'den (r.a.) rivayet edildiğine göre, Resûlullah şöyle buyurdu: "İslam beş temel üzerine bina kılınmıştır: Allah'tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed'in Allah'ın Resulü olduğuna şahitlik etmek. Namazı dosdoğru kılmak, zekâtı hakkıyla vermek, Allah'ın evi Kâbe'yi haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak.” (Buhârî, Îmân 1, 2) Ebû Hüreyre'den (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah şöyle buyurdu: Aziz ve celil olan Allah "İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim" buyurmuştur. Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: ‘Ben oruçluyum' desin. Muhammed'in canı kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir. Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır: Birisi, iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır." (Buhârî, Savm 9; Müslim, Sıyâm 163)işte ramazan ayını güzel bir şekilde geçirebilirsek bizlere güzel müjdeler var. Onun için içinde bulunduğumuz ayı ve zamanı boşa geçirmeyelim. Rabbimiz takva sahibi kulunu çok sever. Bu vesile ile rabbim bizleri razı olduğu kullarında eylesin. Âmin

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ