Fatih KUT
Fatih KUT
fatihkut@yenikonya.com.tr

İNSAN-I KAMİL OLABİLMEK

23 Eylül 2020, Çarşamba günü eklendi.

İnsan Allahın yarattığı varlıkların içinde en şerefli olandır. Bu şerefin derecesini yine insanın kendisi belirler. Rabbimiz kuranı kerimde (Biz insanı en güzel biçimde yarattık. Sonra da çevirdik aşağıların aşağısına attık.)buyurmuştur. İnsanın mükemmel bir varlık haline gelmesi rabbine bağlılığı ile orantılıdır. Rabbine isyan ettiği sürece de aşağılık bir varlık haline gelecektir. Bundan dolayı ayette geçtiği üzere insan bu yolu aslında kendisi seçmektedir. Allah hiçbir kuluna zulmetmez insana peygamberler göndererek hak yolu gösterir. Ama insan yaptığı davranışlar sonucunda hak yolu mu batıl yolu mu seçeceğine kendisi karar verir. Allah teala ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım buyurmuştur o halde insan başıboş değildir. Mutlaka hesap verecek yaptıklarında hesaba çekilecektir. O zaman bize düşen mükemmel insan olmak için yanı insanı kamil olmak için Allah rızası için çalışmaktır

Nasıl rızkımızı temin için gece gündüz demeden çalışıyor isek ahiretimizi kazanmak içinde çalışmamız gereklidir. Şöyle topluma bir bakıyorum gözlem yapıyorum bende dahil olmak üzere dünyalık için, geçici dünya hayatı için, çoluk çocuğumuza mal bırakmak için, nefsimizin her dediğini yapmak için, bol para kazanmak ve lüks hayat yaşamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Peki, bizlere bu nimetleri veren bizi yaratan her şeyimizi borçlu olduğumuz rabbimiz için ne yapıyoruz. Ölümden sonraki hayatımız için ne hazırlık yapıyoruz? İşte bu soruyu kendimize sormamız gerek. Bu açıdan baktığımızda insan-ı kâmil olmak zor mudur? Elbette zor ama bir o kadar da kolaydır. Nefis ve şeytanın oyununa gelmezsek o zaman kolay. Nefis ve şeytan iki zorlu düşman, öyle karşınızda net olmayan bir cismi olmayan bir düşman…damarlarımızda kanla beraber akan sürekli tetikte bulunan amansız iki düşman… Önce bu düşmanları tespit etmek ona göre hareket etmek lazımdır. Nasıl ki devletler, kendilerine düşmana olanları tespit edip ona göre hazırlık yapıyor, tepkisini ona göre belirliyor ise insan da kendisine tehlike olan bu iki düşmanı iyi öğrenmesi gereklidir.

Bu konuda kuran-ı kerimde rabbimiz Yusuf suresi 53 ayette şöyle buyuruyor:'Ben yine de nefsimi temize çıkarmıyorum. Çünkü nefis şiddetle kötülüğü emreder. Ancak Rabbimin rahmetiyle yarlığadığı müstesna. Muhakkak ki, Rabbim bağışlayıcı ve merhametlidir.'bu ayete göre nefis sürekli kötülü emreden bir vasfa sahiptir. Yine kuranı kerimde şeytanın düşman olması ile ilgili rabbimiz Fatır suresi 6.ayette şöyle buyuruyor:'Çünkü şeytan size düşmandır. Siz de onu düşman tutun. O etrafına toplanan taraftarlarını ancak cehennemliklerden olsunlar diye davet eder.' Yine şeytanın düşmanlığı ile ilgili kuranı kerimde yasin suresi 60–61 ayetinde rabbimiz şöyle buyuruyor: ‘Ey Âdemoğulları! Şeytana tapmayın, o size apaçık bir düşmandır ve bana kulluk edin, doğru yol budur, diye size and vermedim mi?' 'mesaj o kadar açık şeytanın arkadaşı, taraftarı olmayacağız bilakis onu düşman belleyeceğiz.

İnsan-ı kâmil olmanın en birinci yolu düşmanlarımızı iyi belirlemektir. Tabi kendi nefsimizi iyi bileceğiz tanıyacağız, ne diyordu ayeti kerimede rabbimiz nefis daima kötülüğü emreder. Nefsin emirlerini değil yüce Allahın ve peygamberimizin emirlerini dinleyeceğiz. Şeytan derken insanın aklına genelde cinlerden olan şeytan gelir ama birde insan şeytanları var ki onlar daha tehlikeli onlardan da uzak duracağız. Şeytanın görevi belli gerek insan gerek cin şeytanı olsun size sürekli vesvese verecek, günahları işlemenizi isteyecek, dünyaya daldıracak, Allah a kulluktan uzaklaştıracak işte onlara uymayacağız bazen en yakınınızda olan bir arkadaşınız olabilir bu şeytanlardan uzak duracağız.

 

Bizler iyi birer Müslüman olmalıyız. Rabbimize bağlı, peygamberimize bağlı şeytana ve nefsine düşman. Evet, Müslüman tavşan yürekli olmaz, olamaz. Biz Müslümanlar haksızlığa karşı, adaletsizliğe karşı dimdik duracağız şeytana ve nefsimize yenilmeyeceğiz. İnananın ki toplumumuzdaki bu kötülükleri, fuhşiyatı, ahlaksızlığı, adaletsizliği ve tüm kötülükleri biz engellersek karşımızda hiç bir düşman duramaz. Biz aslan yürekli olacağız. Şu yalancı dünyanın süsüne aldanarak geçici menfaatlere aldanarak kendimizi ateşe atmayacağız. Belki bununla ilgili daha çok şey söylenebilir ama anlatmak istediğim Allahın sevdiği bir kul olmak varken, insanı kâmil bir kul olmak varken, efendimize layık bir ümmet olmak varken neden şeytanın ve nefsin oyuncağı olalım kendimize gelelim ki rabbimiz bizi iki cihanda aziz eylesin vesselam. …Allah a emanet olun.

 

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ