Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Fatih KÜT
Fatih KÜT
fatihkut@yenikonya.com.tr

KENDİN BİLMEK ERDEMDİR

05 Mayıs 2018, C.tesi günü eklendi. Font boyutu:

İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendini bilmezsin

Ya nice okumaktır

 

Okumaktan murat ne

Kişi Hak'kı bilmektir

Çün okudun bilmezsin

Ha bir kuru ekmektir

 

Okudum bildim deme

Çok taat kıldım deme

Eğer Hak bilmez isen

Abes yere gelmektir

 

Yunus Emre'nin tüm zamanlara, tüm Müslümanlara ışık tutan bu şiiri bizlere çok şey anlatıyor. İlim kendi başına yetmiyor. Okumanın gerçek manası, okuduğunuz o ilmi hayata yansıtmak olmalıdır. İşte o zaman ilim bir değer ifade eder. Şimdi Müslümanların haline, yani kendi halimize baktığımızda okuduğumuz ilimle yaşantımızın hiçbir alakası yok. Bana birisi söylesin ben gerçekten iman ehliyim, gerçek İslam'ı yaşıyorum, kuran ne diyorsa takip ediyorum, efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) hayatını takip ediyorum, ne dediyse yapıyorum. Hangimiz tam manası ile diyebiliriz nefsimize soralım. Eğer hayatımızda İslam yoksa yaşantımız farklı ise ilim okumanın anlamı nedir? Para kazanmak mı makam sahibi olmak mı ün sahibi olmak mı? Yoksa iyi hoca -âlim desinler diye mi? şeytanın çok bilgili olduğunu hepimiz biliriz. Peki, şeytan huzurdan neden kovuldu acaba. İlmi çok çok fazla değilmiydi? Peki, bu gün ilmi, bilgisi çok ama şeytanlaşmış insan yok mu aramızda? İlimde amaç önce kendimizi bilmek olmalı. Herkes kendini çok iyi bilir, vicdan asla sapma yapmaz eğer ayarları bozuk değilse. Tüm insanlık inandığı değerler neyse onu yaşarsa sıkıntı olmaz. Dünyaya bakıyoruz tüm dünya genel anlamda iyi kötü bunu yapıyor. Peki, biz Müslümanlar neden inandığımız, iman ettiğimiz değerleri uygulamıyoruz. Din eğitimi yapan öğretmenlerimiz, ilahiyatta profesör- doçent olmuş hocalarımız, vaaz yapan vaizlerimiz, namaz kıldıran imamlarımız anlattığı şeyleri acaba hayatında yaşıyor mu? Yada dinde ahkam kesen her sene umreye, hacca giden insanlar islam'ı yaşıyormu? Yoksa Allahın yasakladığı şeyleri gizli gizli yapıp yaşıyor gibi mi görünüyor. İşte tüm bunların anlamını bulursak gerçek hakkı bulursak islam'ı gereği gibi kalben ve ruhen yaşarsak, anlattığımız ilmi, hayatımıza uyguladıktan sonra anlatırsak çok daha etki ettiğini göreceğiz. Rabbimiz yasin süresi 17. ayette şöyle buyuruyor:'Bize düşen de sadece apaçık tebliğdir.'Müslüman, ilim erbabı mutlaka iyi bir tebliğcidir. Ancak tebliğ etmeden önce açıkça duyurrnadan önce kendisi İslam'ı, okuduğu ilmi, hayatında tam anlamı ile uygulamalıdır. Yoksa hava olsun diye, benim görevim duyurmak nasıl olsa, derse çok büyük bir hataya düşmüş olacaktır. Allah korusun bu münafıklık alameti olarak karşımıza çıkar. Okuduğumuz ilmi duyurmadan önce hayatımızda yaşayacağız yoksa rabbimizin gazabını üstümüze çekeriz. Bu konu ile ilgili rabbimiz saf suresi 2–3 ayetlerde şöyle buyurur: "Ey iman edenler, yapmayacağınız şeyi niçin söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında büyük bir gazap nedenidir." Onun için hepimiz ben nasıl bir Müslüman'ım diye bir nefs muhasebesi yapmamız lazım. Aslında Yunus Emre'nin bu sözlerini anlasak bize güzel nasihat olur. Rabbim bizleri korusun ilmi ile amil kullarından eylesin. Âmin

 

Dört kitabın mânâsı

Bellidir bir elifte

Sen elifi bilmezsin

Bu nice okumaktır

 

Yiğirmi dokuz hece

Okursun uçtan uca

Sen elif dersin hoca

Mânâsı ne demektir

 

Yunus Emre der hoca

Gerekse bin var hacca

Hepisinden iyice

Bir gönüle girmektir

 

Kuranı kerimin anlamı okunak çok önemli bir konudur. Bu konu ile ilgili çok değerli Orhan çeker hocamızın bir konuşması şöyle: Kuran ı Kerim'in anlamını bilmeden Kuran'ı kerim okunur mu?40 seneden beri bunu söylüyorlar. Manasını bilmiyorsan niçin ? Okuyorsun ama manasını Anlamıyorsun bu tuhaf değil mi ? Allah'ın kelamını okuyorsun, Allah'ın ne dediğini bilmiyorsun bu gülünç bir şey falan gibi dolayısıyla manasını anlamadığın takdirde bu caiz değil filan gibi laflarla epeyce propagandalarda bulundular yaptılar. Ve bu yüzden sizin de dediğiniz gibi Kuran okunmakta olan ama manasını bilmeyen birçok kişiyi Kuran okumaktan alı koydular. Halbuki öyle demeseler şöyle deseler " Maşallah Kuran'ı okuyorsun inşallah yanı sıra manasını öğrenirsin, ama devam edin. " filan gibi söyleseler bir şey yok. Ama Kuran'ın manasını bilmiyorsan okuma. Bu çok tuhaf bir tavsiye.

Birde bu işin içerisinde sanki yabancı bir takım konularda var. Öyle tahmin ediyoruz. bunu söyleyerek dolaylı olarak Kur'an'dan uzaklaştırmak niyeti de olabilir. Veya bu niyeti taşıyanlara farkında olmadan yardımcı olmuş oluyorlar.

Yani Kur'an'dan uzaklaştırmayı haince teklif edenler var birde gafilce bunu seslendirenler var. Bunların hepsini piyasada görüyoruz maalesef. Kim bilir haince yapanlar nerelerden destek alıyorlar ondan da tabi bilgimiz yok ama tahmin ede biliyoruz. Amaçları Müslümanları Kur'an'dan uzaklaştırmak için Kurana yaklaşıyormuş havası içinde olmak.

Bu konuda şöyle diye biliriz. Kuranı Kerim 3 şey için okunur:

1:Manasını tefekkür etmek. Düşünmek. Ve bu mana ile de amel etmek. Kuran okuma sebeplerinden bir tanesi bu. Manasını anlayacağız ve ahlakımıza, amelimize bunu yansıtacağız. Buna zaten kimse bir şey demiyor. Ve bunu az önce söylediğim kişilerinde vurgu yaptıkları nokta burası.

2:Diyorlar ki manasını bilmeden Kuran okunduğu zaman sevabı yok diyorlar boşuna okuyorsun diyorlar. İşte burada yanılıyorlar. Ve bir bakıma fitne de çıkarıyorlar. Kuran aynı zamanda ibadet etmek için okunur. Kelamı ibadettir. Zaten Kuran tarif edilirken bile tefsir usulü kitaplarında ya da fıkıh usulü kitaplarında der ki okunmasıyla ibadet edilen kitap deniliyor. Yani manasını bilmesen bile Kuran okuduğun zaman sevap alırsın. Az önce diyorlar ya sevap almıyorlar falan diyorlar o tamamen yanlış peygamber efendimizin bize yaptığı izahların zıttına bir ifade oluyor. Çünkü Peygamberimiz a.s buyuruyor ki "Kuran her harf için 10 sevap kazandırır. " efendimiz gene izah ediyor diyor ki "yani eliflaaamim diyen kişi 30 sevap kazanıyor. "Peygamber efendimiz a.s bunu apaçık beyan ediyor. Hadisler sahihtir. Peki, biz elif laamim in manasını biliyor muyuz? Manasını bilmiyoruz manası bize bildirilmediği halde efendimiz (a.s.) eliflaaaamim diyen insan 30 sevap kazanır demektedir. öyleyse Kuran okuduğumuz zaman manasını bilmesek bile ibadet etmiş oluyoruz ve her harf için 10 sevap kazanmış oluyoruz. Kimisi de eliflaaamim in manası var diyorlar ayrıca ben bunlarında o inceliği anlamamalarına hayret ediyorum. Neymiş dikkat çekmek anlamına geliyormuş. Veya elif Allah demekmiş lam Cebrail demekmiş mim Muhammet (a.s.) demekmiş gibi. Peki, elif'in tek başına bir manası var mı? Yok, rumuz diyorsunuz rumuz anlam demek değildir ki. Rumuz bir işarettir. Bir mana ifade etmiyor. Mesela diyelim ki e harfini yazdım. E ‘nin tek başına bir manası, harflerin tek başına bir manası yoktur. E kelimesi içinde bir mana verecek olursak ‘e' le başlayan kelimeleri dizersin hiç bir anlama gelmez' e' yazan kişi de hepsini kast etmiş ola bilir. ‘E' ile başlayan ekmekte var, eşik' te var, eşek de var. Harf tek başına bir mana etmez. Bunu bir geçeceksiniz. Rumuz olarak kullanabilirsiniz ama rumuz mana demek değildir. Mesela ABD diyoruz. Rumuz olarak Amerika Birleşik Devletleri için kullanılmıştır. Peki tek başına A'nın manası var mı? Yok. B'nin var mı? Yok. D'nin var mı ? Yok. Bende derim ki Ankara, Bursa, Denizli derim. Öyle bende böyle söylerim. Demek ki tek başına bir harfin manası yok . Rumuz ola bilir o doğrudur ama rumuz mana demek değildir. Öyleyse Kuran'ın biz manasını anlamasak bile okuduğumuz zaman sevap kazanırız. Hem de her harf için 10 sevap. Dolayısıyla manasını bilmeden hatim inenler. Sevap kazanmak amacı taşırlar. Dolayısıyla Kuran'ın manasını bilmiyoruz diye hatim inmekten vazgeçmesinler, devam etsinler. Fakat manasını da iyi kötü anlamaya çalışsınlar tavsiye ederiz.

Bu yazı 976 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ