Fatih KUT
Fatih KUT
fatihkut@yenikonya.com.tr

Kur’an ayı ramazan

05 Mayıs 2020, Salı günü eklendi.

Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem ateşinden kurtuluş olan, on bir ayın sultanı olan ramazan ayı tüm güzelliği ile devam ediyor. Ramazan ayı öyle güzel bir aydır ki, içinde geçen tüm hükümlerin, güzelliklerin, rahmetin indiği, yani kuranın indiği bir aydır. Onun için ramazan ayı için tamamen kuran ayıdır diyebiliriz.O zaman bizler bu ayda kuran-ı kerime sarılmalı, okumalı, anlamalı ve hayatımızda yaşamalıyız. Rabbimiz 'in bizlere verdiği ömür çok kısıtlıdır. 60 sene bilemediniz 70 ya da 80 sene fırsat vermiş. Bu zamanı iyi değerlendirmeli ahirete hazırlık yapmamız gereklidir. Bu hazırlığın kaynağı rehberi ise kuran-ı kerimdir. Kuran-ı kerim hayat kitabıdır, ruh kitabıdır okumasını bilene. Nasıl ki ruh olmadan cesedin bir anlamı olmaz, kuran olmadan da İslam'ın, Müslümanlığın, insanlığın da anlamı olmaz. Onun için yüce kitabımıza sımsıkı sarılmalıyız Ramazan ayı bunun için çok güzel bir fırsattır.

Bu konuda rabbimiz buyuruyor:'' O (sayılı günler), doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur'an'ın indirildiği ramazan ayıdır. Artık sizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, başka günlerden sayısınca tutar. Allah sizin için kolaylık istiyor güçlük çekmenizi istemiyor. Sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola iletmesine karşı Allah'ın ululuğunu dile getirmeniz ve umulur ki şükredersiniz diye (uygun hükümler gönderiyor).''(bakara 185)

Kuran-ı Kerim'in Hz. Peygamber'e indirilmesi Mekke'de Hira mağarasında, milâdî 610 yılı Ramazan ayının 27. gününde başlamış ve Allah Teâlâ'nın uygun gördüğü aralıklar ve münasebetlerle yaklaşık yirmi üç yılda tamamlanmıştır. Ayette geçen "ramazan ayında Kur'an'ın indirilmesinden maksat onun tamamının değil ilk ayetlerinin indirilmesidir; Bakara suresinin başında olduğu gibi birçok ayette, Kuran'ın bir parçasına da kitap ve Kuran denilmiştir. Rabbimiz Müslümanlara oruç ibadetini farz kılmayı murat edince bunun zamanının da ona uygun ve lâyık bir zaman olmasını istemiş, bütün insanlığa son rehber ve irşad aracı kıldığı kitabını vahyetmeye başladığı ayı oruç zamanı olarak seçmiştir.

Onun için ramazan ayında tabiri caizse gündüzleri saim geceleri kaim geçirmeli, bol bol kuranı kerim okumalı ve anlamaya çalışmalı ve hayatımıza rehber haline getirmeliyiz. Bu ayın feyzinden, bereketinden rahmetinden faydalanmak istiyorsak bu ayı hak ettiği gibi dolu dolu geçirmeliyiz. Bu yıl ramazanı evlerimizde geçirdiğimizden dolayı, bu güzellikleri evlerimizde yaşatmalıyız. Yaptığımız ibadetleri, teravih namazlarını, kuran-ı kerim okumalarını, çocuklarımızla ve ev ahalisi ile yapmak eğitimsel açıdan daha güzel olacaktır. Rabbim bizleri kendisine layık kul eylesin ve peygamberimize layık ümmet eylesin. Ramazan-ı Şerif'i, hakkıyla yaşayan ve kurtuluşa eren kullarından eylesin. Âmin
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ