Fatih KUT
Fatih KUT
fatihkut@yenikonya.com.tr

RAMAZAN AYI TÜM GÜZELLİKLERİ İLE DEVAM EDİYOR

27 Nisan 2021, Salı günü eklendi.

‘Ey iman edenler! Şeytanın adımlarını takip etmeyin. Kim şeytanın adımlarını takip ederse, şunu bilsin ki o, edepsizlikleri ve kötülüğü emreder. Eğer üstünüzde Allah'ın lütuf ve merhameti olmasaydı, içinizden hiçbir kimse temize çıkmazdı. Fakat Allah, dilediğini arındırır. Allah işitir ve bilir.'(Nur, 21) 

         Heyecanla beklediğimiz mübarek üç ayların sonuncusu olan ramazan ayı bereketi ile rahmeti ile devam ediyor. Peygamberimiz (s.a.s.),  ramazan ayı ile ilgili şöyle buyuruyor: ”Ramazan ayı girdiği zaman cennet kapıları açılır; cehennem kapıları kilitlenir; şeytanlar zincire vurulur.” (Buhârî, Müslim) Yani beşeri suçlar ve günahlar, gerçek oruç tutanlarda en asgarî bir seviyeye iner. Şeytanın şerri de biter. Ancak nefsin şerrine dikkat etmek gerekir. Ramazan ayı rahmet, mağfiret ve bereket ayıdır. Ramazan ayının rahmet, mağfiret ve bereket ayı olduğu ve bu ayın özelliklerini Peygamberimiz ashabına yaptığı şu konuşmada ifade etmiştir: Sahabeden Selman el-Farisî (r.a.) anlatıyor: Allah'ın elçisi Şaban ayının son günü bize bir konuşma yaptı ve şöyle buyurdu: " Ey insanlar!  Bereketli ve büyük bir ayın gölgesi üzerinize düşmüştür. Bu öyle bir ay ki, onda bin aydan daha hayırlı olan bir gece vardır. O öyle bir ay ki, Allah o ayda oruç tutmayı farz kılmış, gecelerini verimli ibadetle (teravih namazı) ile geçirmeyi teşvik etmiştir. Kim Ramazan ayında hayır işlerse, Ramazan ayı dışında farz bir ibadeti yapan kimse gibi sevap kazanır. Kim Ramazan ayında bir farzı eda ederse, Ramazan ayı dışında yetmiş farzı eda eden kimse gibi sevap kazanır. Ramazan ayı sabır ayıdır. Sabrın sevabı ise cennettir. Ramazan, yardım etme ve ihsanda bulunma ayıdır. 

         Bu ayda müminin rızkı artar. Kim bu ayda oruç tutan bir mümine iftar yemeği verirse bu, günahlarının bağışlanması ve cehennem ateşinden azat olmasına vesile olur, iftar verdiği kimsenin oruç ile kazandığı kadar sevap kazanır, oruç tutanın sevabında da eksilme olmaz.” Sahabe, "Ey Allah'ın elçisi! Hepimiz iftar verecek güce sahip değiliz ki” dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber, "Allah, bu sevabı bir tek hurma veya bir bardak su veya bir içimlik süt ikramı ile de verir” buyurdu. (Konuşmasına şöyle devam etti): "Ramazan, evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem ateşinden kurtulma ayıdır. Kim bu ayda işçisinin/hizmetçisinin işini hafifletirse, Allah onu bağışlar ve cehennem ateşinden azat eder. (Ey insanlar!) Ramazan ayında dört şeyi çok yapın. Bunlardan ikisi ile Rabbinizi razı edersiniz. Diğer ikisine ise sizin ihtiyacınız var. Rabbinizi razı edeceğiniz şeyler; kelime-i şahadet ve tövbe-i istiğfardır. Sizin muhtaç olduğunuz iki şey ise, Allah'tan cenneti ister, cehennemden O'na sığınırsınız. Kim oruç tutan bir mümine su ikram ederse, Allah da onu benim (Kevser) havuzumdan içirir. Bu havuzdan içen cennete girinceye kadar bir daha susamaz.” İbn Huzeyme, Beyhakî, İbn Hibbân, bk. Münzirî, et-Tergîb ve't-Terhîb, II, 94-95

        Efendimizin bu konuşması aslında çok şeyi özetliyor. Bu ayda ramazan ayının ruhuna uygun hareket etmemiz gereklidir bir Müslüman olarak. Hani bir gün Hoca'ya "Farsça bilir misin?" diye sormuşlar... Hoca, "bilirim" demiş..."Peki, o zaman bize Farsça bir şeyler söyleyiver" deyince Hoca şu beyti okumuş: Kâfir soğan kat kat libas giyerest, Mor menekşe boyuncağızın bükerest, Dinleyenler hep bir ağızdan:"Aman Hocam! Bunun neresi Farsça?" diye itiraz edince Hoca cevabı yapıştırmış:"Sonunda est var ya! Daha ne olsun!"Bu nükteden alınacak dersi şu misâl ile anlatabiliriz...Müslüman'a hiç yakışmayan hallerini gördüğünüz birine "Böyle Müslümanlık olur mu?..." dediğinizde o adam, "Cuma'ya gidiyorum ya!...Ramazan'da oruç tutuyorum ya!.." diye cevap verince tıpkı Hoca'nın nüktesindeki gülünç duruma düşüyor... Yani sadece ramazanda Müslüman davranışları sergileyip ramazan ayı bittikten sonra eski halimize dönmeyelim. Her ayı, her günü ramazan bilip öğle değerlendirelim. Müslüman sadece yılın belli aylarında namaz kılan insan olamamalı. Namazı her gün her vakit kılmalı. Müslüman sadece ramazan ayında değil yılın her zamanında iyi, güzel insan olmalıdır. Ramazan ayı tüm İslam alemine ve ülkemize hayırlar bereketler getirsin inşallah.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ